TOP 10. Ranking polskich plaż 2018

Ranking polskich plaż 2018

Tych najpiękniejszych nad Bałtykiem najlepiej szukać w okolicach Świnoujścia. Zainteresowanym infrastrukturą satysfakcję zapewni wizyta w zachodniej części Wybrzeża lub nieopodal Trójmiasta. Na samotników czekają pasy złotego piasku między Łazami a Dąbkami, Ustką a Łebą czy Juratą a Helem, a na amatorów nadbałtyckiej rekreacji – Półwysep Helski. Choć każda z polskich plaż jest inna, każda to prawdziwy powód do dumy. Prezentujemy subiektywną listę 10 polskich plaż, które szczególnie polecamy w tym sezonie

Wakacje tuż przy plaży nawet 75% taniej – sprawdź! »

10. Mielno

Ranking polskich plaż 2018 - Mielno

Gdyby szukać porównań w skali całego świata, to Mielno spokojnie mogłoby być „polską Ibizą”. Zagęszczenie nocnych klubów, dyskotek i barów z muzyką jest na obszarze kurortu położonego między taflą Bałtyku a jeziorem Jamno największe na całym Wybrzeżu. Oczywiście, nie biorąc pod uwagę Sopotu, nastawionego na nieco inną klientelę … Takie nazwy jak Fresh czy Bajka znane są każdemu, kto podczas urlopu liczy na dobrą zabawę. W sezonie wakacyjnym taneczne rytmy w lokalach rozbrzmiewają do białego rana. Gdy DJ-e zejdą wreszcie ze swoich posterunków, zawsze można jeszcze zaliczyć „after” na plaży. A po paru godzinach znów tu powrócić, by w promieniach nadmorskiego słońca cieszyć się urokiem nadmorskiego „chilloutu”.

A naprawdę jest tu czym się delektować! Sceneria obejmująca i słodkie, i słone akweny. Okolica pokryta dużym obszarem leśnym oplecionym warkoczem licznych szlaków turystycznych, a także gwarancja bezpiecznych kąpieli – podczas 2 ostatnich sezonów na plaży w Mielnie powiewała Błękitna Flaga. A co ważne, plaża o długości 2,5 km i szerokości 25 metrów wciąż nie należy do zatłoczonych. Przestrzeń i czysty piasek inspirują do kreatywności – co roku, w sezonie, na mieleńskiej plaży rozgrywane są Plażowe Mistrzostwa Budowniczych.

Sprawdź najlepsze hotele w okolicy – nawet 70% taniej »

9. Jastarnia

Ranking polskich plaż 2018 - Jastarnia

Położona w samym sercu Półwyspu Helskiego Jastarnia może się pochwalić jedną z najczystszych, a zarazem najszerszych plaż na polskim wybrzeżu. Pas piasku od strony morza mierzy tutaj aż 40 metrów szerokości, a wiedzie do niego żywiczny sosnowy las. Wypoczywają tu zazwyczaj rodziny z dziećmi i plażowicze spragnieni zarówno kąpieli morskich, jak i słonecznych.

Plaże po drugiej stronie półwyspu – od strony Zatoki Puckiej – to już kompletnie inna morska opowieść. Przyciągają głównie młodych, żądnych atrakcji ludzi, którzy przybywają tu z wszystkich krańców Polski spróbować swoich sił w windsurfingu i kitesurfingu. I choć cały Hel słynie z idealnych warunków do ich uprawiania, to jednak Jastarnia może poszczycić się największą płycizną na całym półwyspie – nawet do 4 km od brzegu! I nawet gigantyczne korki na drodze z Trójmiasta nie są w stanie odstraszyć tłumów. Sezon do nauki sportów wodnych trwa tu niemal cały rok. Działa tu wiele szkół i wypożyczalni sprzętu sportowego, a wzdłuż zatoki rozlokowane są liczne bary i atrakcje dla najmłodszych. Jeszcze jeśli nie próbowaliście jazdy na desce na fali, nadchodzące wakacje to idealna okazja!

Sprawdź najlepsze hotele w okolicy – nawet 55% taniej »

8. Międzyzdroje

Ranking polskich plaż 2018 - Międzyzdroje

Aby poplażować w gwiazdorskiej obsadzie, warto zawitać do Międzyzdrojów, zwłaszcza w trakcie lipcowego Festiwalu Gwiazd. Ten piękny kurort na wyspie Wolin rozsławiają także wzorowana na hollywoodzkim Bulwarze Promenada Gwiazd z odciskami dłoni polskich gwiazd i oczywiście długa na 6 km plaża. Od miasta oddziela ją pasmo wydm. Jasne piaski międzyzdrojskiej plaży zachęcają do błyskawicznej zmiany plażowej pozycji na horyzontalną i beztroskiego wylegiwania się przy akompaniamencie szumu fal. W zachodniej części miasta, w kierunku Świnoujścia, znajduje się ponadto „psia plaża”, otwarta także przez cały sezon letni.

Z plaży można podziwiać wysokie, bardzo malownicze, zielone klify ze wzgórzem Gosań na czele – to najwyższy punkt polskiego wybrzeża. Jej kolejną wielką atrakcją jest wychodzące na niemal 400 m w głąb morza molo. To doskonały punk widokowy na całe miasto i ulubione miejsce zakochanych. Latem można z niego oglądać barwne zachody słońca. Coś dla siebie znajdą w Międzyzdrojach także wielbiciele bliskich spotkań z przyrodą – na nich czekają leśne ścieżki i zakątki Wolińskiego Parku Narodowego. Tam można również spotkać osobistości, tym razem ze świata przyrody – m.in. orła bielika, żubra i morświna.

Sprawdź najlepsze hotele w okolicy – nawet 55% taniej »

7. Kołobrzeg

Ranking polskich plaż 2018 - Kołobrzeg

Plaże w największym nadbałtyckim kurorcie po latach remontów i rewitalizacji stały się dumą polskiego wybrzeża. Szerokie, piaszczyste i czyste (wyróżniono je Błękitną Flagą), a do tego w otoczeniu całego mnóstwa wakacyjnych rozrywek, które z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę plażowiczów. Latem na kołobrzeskiej plaży wyznaczane są 3 kąpieliska: Plaża Centralna o długości prawie 400 m i szerokości do 90 m oraz Plaża Zachodnia i Plaża Wschodnia. Najbardziej malowniczy odcinek, z wysokim, szerokim wałem wydmowym, znajduje się po zachodniej stronie ujścia Parsęty, w kierunku Grzybowa. Wzdłuż Plaży Centralnej między długim na ponad 200 m molo a latarnią morską ciągnie się urokliwy Bulwar Jana Szymańskiego ze słynnym Pomnikiem Zaślubin Polski z Morzem. Na wschód od molo, wzdłuż Parku Zdrojowego aż do amfiteatru, biegnie zaś Promenada Wydmowa – jedna z najdłuższych (2 km) i najpiękniejszych alei spacerowych nad Bałtykiem.

Kiedy znudzą nam się już plażowanie i nadmorskie spacery, możemy urozmaicić wakacyjny wypoczynek o wizytę na pięknej kołobrzeskiej Starówce, wybrać się w rejs statkiem albo przejażdżkę jedną z licznych ścieżek rowerowych. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby zafundować sobie przejazd prawdziwym czołgiem w Centrum Atrakcji Wojskowych czy spędzić dzień w spa w jednym z licznych kołobrzeskich hoteli klasy premium. W poszukiwaniu nieco dalszych atrakcji warto pokusić się o wyprawę do oddalonego o 5 km od Kołobrzegu Parku Rozrywki Dziki Zachód w Zieleniewie.  Choć kołobrzeska plaża zachęca do spędzania na niej jak najwięcej czasu, wakacje w Kołobrzegu to nie tylko plażowanie!

Sprawdź najlepsze hotele w okolicy – nawet 50% taniej »

6. Sopot  

Ranking polskich plaż 2018 - Sopot

Sopot, opisywany przez zachodnie czasopisma jako polska Riwiera, ma do zaoferowania turystom całe multum atrakcji – od Opery Leśnej przez słynny „monciak”, czyli ul. Bohaterów Monte Cassino, skończywszy na najdłuższym w Europie drewnianym molo. Jednak największą z nich jest właśnie sopocka plaża, na której często można spotkać wygrzewających się na słońcu celebrytów. Opalała się tu Rihanna, rybkę wcinała Björk, a polskie gwiazdy pozujące do zdjęć na plaży i na molo trudno zliczyć – szczególnie, jeśli akurat trwa festiwal w Operze Leśnej. To tu bawią się gwiazdy gdyńskiego Open’era i odbywają się imprezy do białego rana. Imprezom sprzyjają liczne beach bary, które w dzień umożliwiają gościom luksusowy relaks na łożach z baldachimami.

A jeśli już znudzi Was leżenie plackiem na piasku, możecie poświęcić czas na podziwianie eleganckich willi i secesyjnych kamieniczek z bogatą historią, które można tu znaleźć na każdym kroku. A ci, którzy zapragną uciec od turystycznych tłumów powinni udać się do malowniczego Trójmiejskiego parku Krajobrazowego, gdzie można odetchnąć świeżym powietrzem i naładować baterie na nocne zabawy.

Sprawdź najlepsze hotele w okolicy – nawet 55% taniej »

5. Krynica Morska

Ranking polskich plaż 2018 - Krynica Morska

Wylegiwanie się w słońcu na krynickiej plaży to – bez cienia wątpliwości – wielka, wakacyjna przyjemność. Plaża w położonej na Mierzei Wiślanej Krynicy Morskiej jest bowiem bardzo szeroka (na ok. 50 m), bardzo czysta (to zdecydowanie jedna z najczystszych plaż na polskim wybrzeżu, jest czyszczona codziennie) i bardzo nasłoneczniona (w lipcu słońce świeci tu średnio przez ponad 20 dni!). Jej wielką zaletą jest także duża liczba atrakcji dla rodzin z dziećmi. Znajdziemy tu zjeżdżalnie wodne (w tym zjeżdżalnię osiągającą 85 m – najdłuższą w kraju!), dmuchane place zabaw, wypożyczalnie sprzętu wodnego (skuterów, rowerów oraz nart wodnych), bary plażowe i liczne punkty gastronomiczne.

Bezpiecznym kąpielom sprzyja obniżające się łagodnie morskie dno. Plaża jest do tego całodobowo patrolowana, zaś dojście do niej przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto wydzielono na niej kąpielisko, strzeżone przez całą dobę przez grupę ratowników. Ogarnięci gorączką bursztynu mogą śmiało ruszać na przeczesywanie jej żółtych piasków. Na krynickiej plaży można bowiem znaleźć od czasu do czasu skarby w postaci drobnych, żywicznych bryłek. Ci z kolei, którzy stawiają na wypoczynek nad morzem, by odetchnąć wypełnionym minerałami powietrzem, również nie będą zawiedzeni. Krynica Morska słynie ze specyficznego mikroklimatu o leczniczych właściwościach. Zdrowie wisi tu w powietrzu!

Sprawdź najlepsze hotele w okolicy – nawet 45% taniej »

4. Chałupy 

Ranking polskich plaż 2018 - Chałupy

Aby znaleźć się na najpiękniejszej plaży pod słońcem, nie trzeba jechać na drugi koniec świata. Wystarczy wybrać się do Chałup. Plaża w tej niewielkiej, rybackiej wiosce została wyróżniona w tegorocznym zestawieniu National Geographic Polska „10 najpiękniejszych plaż pod słońcem”. I nie ma w tym nic dziwnego. W końcu to o niej śpiewał przed laty Zbigniew Wodecki w swoim słynnym hicie „Chałupy Welcome To”.

Plaża ta przez długie lata była mekką dla naturystów, którzy bez skrępowania obnażali na „Polish Barbados i Galapagos” swoje nagie ciała. I choć obecnie gwiazda Chałup na gołym firmamencie nieco przygasa (po prostu za dużo tu ludzi i coraz trudniej skryć się przed ciekawskimi spojrzeniami), legenda wciąż żyje. Dziś pas złotego piasku osłonięty urokliwym sosnowym zagajnikiem jest znany głównie ze świetnych warunków do uprawiania kite- i windsurfingu – płytkie i spokojne wody Zatoki Puckiej stanowią doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych.

Sprawdź najlepsze hotele w okolicy – nawet 55% taniej »

3. Dębki

Ranking polskich plaż 2018 - Dębki

Wielu przyjeżdża tu właśnie dla wody i piasku. Malownicza lokalizacja przy nadmorskim lesie, w oddaleniu od zabudowań i z dala od zgiełku, czyste wody, jasny, niemal biały piasek, niezapomniane zachody słońca – oto plaża w Dębkach! Nic dziwnego, że „stanęła” na podium (zajęła chlubne 3. miejsce) w przygotowanym przez Skyscannera zestawieniu przedstawiającym najpiękniejsze plaże świata. Miejscami szeroka na ponad 100 metrów (druga pod względem szerokości na polskim wybrzeżu), ciągnie się przez kilka kilometrów i na każdym odcinku zachęca do plażowania. Od strony lądu odgradzają ją niewysokie wydmy – zejścia na nią są więc bezpieczne i łagodne. Łagodne są także zejścia do wody. W sezonie na plaży działają wypożyczalnie skuterów wodnych i szkółka windsurfingowa.

W zachodniej części plaży swój bieg kończy rzeka Piaśnica. Jej ujście to niezwykle malowniczy zakątek, jedna z największych atrakcji plaży, a nawet całego wybrzeża. Tu kończą się również spływy kajakowe. Jeśli znudzą nam się morskie kąpiele, możemy zażyć kąpieli rzecznych. Zwłaszcza, że temperatura wody w Piaśnicy jest o kilka stopni wyższa niż tej w Bałtyku. Ponadto Dębki słyną z plaży naturystów, którzy przybywają tu nawet chętniej niż do Chałup. Naturystyczna plaża jest zlokalizowana za Piaśnicą i ciągnie przez kilka kilometrów w stronę Białogóry. O wejściu na nią informują tablice z humorystycznymi napisami.

Sprawdź najlepsze hotele w okolicy – nawet 40% taniej »

2. Łeba  

Ranking polskich plaż 2018 - Łeba

Jeśli wśród Waszych ulubionych zabaw z dzieciństwa znajduje się lepienie babek z piasku, to wizyta na łebskiej plaży będzie dla Was jak powrót do przeszłości. Nigdzie indziej na Wybrzeżu nie znajdziemy bowiem tyle piasku na kilometr kwadratowy. Jeśli wśród Waszych wymarzonych destynacji znajdują się Erg Chebbi w Maroku, pustynia Namib w Namibii czy Corralejo na Wyspach Kanaryjskich, to obszar bałtyckiego wybrzeża między Łebą a Rowami stanie się spełnieniem marzeń o egzotycznych wakacjach w granicach kraju. Tuż nieopodal plaży w Łebie znajduje się bowiem Słowiński Park Narodowy, którego główną atrakcją jest jedno z największych w Europie skupisk ruchomych wydm.

Złociste wzniesienia mierzące nawet 40 m n.p.m. wędrują z prędkością nawet 10 m rocznie, „pożerając” przy okazji kolejne drzewa i zostawiając za sobą kikuty tych, które już wcześniej stanęły im na drodze. Trudno się dziwić, że – położona u stóp iście baśniowej budowli (obecnie hotelu Neptun) – plaża znalazła się w zestawieniu rajskich zakątków na wakacyjny relaks i najpiękniejszych plaż świata wg Skyscanner. A w naszym rankingu triumfuje, zajmując 2. miejsce na podium!

Sprawdź najlepsze hotele w okolicy – nawet 60% taniej »

1. Świnoujście

Ranking polskich plaż 2018 - Świnoujście

Nawet jeśli nigdy nie wdrapaliście się na żaden z polskich drapaczy chmur, spacer po plaży w Świnoujściu  – od wejścia do tafli spienionej wody – pozwoli Wam pokonać dystans porównywalny do wysokości wieżowca Warsaw Spire czy wrocławskiego Sky Tower. Szerokość najpiękniejszej z polskich plaż sięga w niektórych miejscach nawet 200 m! Nic dziwnego, że na długiej na 10 km plaży w Świnoujściu od przeszło dekady, rok w rok, powiewają Błękitne Flagi. I nie pozostawili ich dumni plażowicze – zdobywcy wolnego skrawka piasku na plaży ogromnej jak amerykańska autostrada, ale przedstawiciele Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej. Czysta, bezpieczna i ekologicznie zarządzana plaża, na dodatek oblewana wodą Bałtyku o statystycznie najwyższej temperaturze w kraju. Nic dziwnego, że świnoujskie eldorado amatorów plażowania i morskich kąpieli po raz kolejny zdobywa laur zwycięstwa w naszym zestawieniu!

Pas złocistego piasku w cieniu słynnej Stawy Młyny i nieopodal  XIX-wiecznego pruskiego fortu Gerharda to także ulubiony obszar nadmorskich inwestycji „grubych ryb” biznesu. Ikoną ultranowoczesnego kompleksu hotelowo-apartamentowo-rekreacyjnego położony wzdłuż głównej promenady stał się już hotel Radisson Blu Resort. Luksusowy obiekt udostępnia swoim gościom zlokalizowaną na 13 piętrze kawiarnię widokową, ekskluzywną strefę spa & wellness i imponujący basen typu infinity edge. Brzmi imponująco, a to dopiero początek atrakcji nadmorskiego kompleksu Baltic Park Molo. Nic tylko doświadczać uroków riwiery o prawdziwie zachodnim charakterze lub też odpłynąć stąd na pokładzie promu wprost do Skandynawii – to niedaleko stąd, więc kusi.

Sprawdź najlepsze hotele w okolicy – nawet 50% taniej »

 

 

Tags: × ×

Comments are closed.