Bajkowe miejsca dla dzieci

Wizyta w chatce Baby Jagi, harce wśród gigantycznych marchewek w Magicznym Ogrodzie, a może pokaz sztuczek na Farmie Iluzji? Dzień Dziecka to niepowtarzalna okazja, by zaplanować bajeczną wycieczkę dla pociechy lub samemu na nowo odkryć w sobie dziecko. Zobacz nasz baśniowy przewodnik po kraju i wyrusz w podróż z całą rodziną tropem magicznych stworzeń, postaci znanych z Dobranocki czy ulubionych bajkowych bohaterów. Zaplanuj wypad idealny dla dzieci…

Zabierz rodzinę w niezwykłą podróż nawet 70% taniej – sprawdź! »

Janowiec: w magicznym ogrodzie

Bajkowe miejsca dla dzieci - Magiczne Ogrody Janowiec

Jeśli w dzieciństwie z zapartym tchem słuchaliście starych baśni, a teraz sami czytacie je swoim dzieciom, to z pewnością wizyta w Magicznych Ogrodach będzie strzałem w dziesiątkę. Jest to bowiem pierwszy w Polsce rodzinny park tematyczny, który powstał w oparciu o oryginalną baśniową historię. Wcielicie się w odkrywców, którzy wyruszają na poszukiwanie bajecznych krain, ukrytych pośród setek kwiatów, drzew i krzewów oraz… gigantycznych marchewek. Poznasz także niezwykłe istoty, które zamieszkują te tereny. Cały ogród jest dla najmłodszych wielką przygodą – dzięki czekającym na odwiedzających zagadkom, pobudzającym wyobraźnię, stymulującym rozwój i budującym pewność siebie.

Świat Magicznych Ogrodów położony jest w Janowcu, zaledwie 28 km od Kazimierza Dolnego. Weekendowy wypad do tego królewskiego miasteczka, można z powodzeniem połączyć ze zwiedzaniem Magicznych Ogrodów – z Kazimierza do Janowca regularnie kursuje prom. Na miejscu znajdziesz wszystko co niezbędne, aby spędzić miło i beztrosko czas ze swoją pociechą – restauracje ze smaczną kuchnią, kawiarnie z lodami czy też toalety z przewijakami dla najmłodszych gości.

Zabierz rodzinę w niezwykłą podróż nawet 70% taniej – sprawdź! »

Na skraju Puszczy Białowieskiej: z wizytą u Baby Jagi

Bajkowe miejsca dla dzieci - chatka Baby Jagi

Za górami, za lasami ostatniego naturalnego ekosystemu leśnego i najstarszej puszczy w Europie stała niezwykła chatka. A właściwie wciąż stoi, pozwalając odwiedzającym Orzeszkowo poczuć się jak Jaś i Małgosia z baśni braci Grimm. Wszystko za sprawą scenerii i oryginalnej architektury – fasadę ukrytej wśród starodrzewia chatki zdobi elewacja rodem z… zakładu cukierniczego.  Okiennice z piernika, cynamonowa dachówka i pokryte cukierkami ściany… Choć ociekająca lukrem budowa nie jest jadalna, jej widok dostarcza naprawdę słodkich doznań.

Wisienką na torcie cukrowych atrakcji stanowi możliwość zwiedzania wnętrza chatki, w sezonie wakacyjnym – codziennie. W trakcie bajkowej eksploracji pod okiem przewodnika-animatora można wziąć udział w gotowaniu zupy w wielkim saganie, skosztować magicznych pierników i mikstur, a  także obejrzeć prawdziwy pokaz czarów. Na najodważniejsze z dzieci czeka Waga Prawdy, która sprawdza, czy żaden ancymon nie powinien trafić do pieca lub podziemnych lochów, w których – wg baśni – straszna Baba Jaga więziła Jasia. A po zbadaniu wnętrza pieca Baby Jagi – prawdziwy powiew wolności. Tuż za progiem chatki czekają huśtawki i trampolina. Można tu też wziąć udział w grze terenowej „Tropem Baby Jagi” albo przejechać się specjalnymi samochodami i wózkami. Nad harcami milusińskich i wszystkich młodych duchem czuwa sama Baba Jaga. Jednak nie straszy, a chętnie pozuje do zdjęć!

Zabierz rodzinę w niezwykłą podróż nawet 70% taniej – sprawdź! »

Świat Labiryntów Bliziny: przyjemnie się tu zgubić

Bajkowe miejsca dla dzieci - Świat Labiryntów

Droga wiodąca do tej wyjątkowej krainy krętych labiryntów jest na szczęście bardzo prosta. Może tu zatem dotrzeć z łatwością każda spragniona niecodziennych rozrywek na świeżym powietrzu rodzina. Świat Labiryntów to unikatowy park rozrywki w miejscowości Bliziny, 35 km od Gdańska. Składają się na niego labirynty o różnych wzorach, powierzchniach, stworzone z różnych materiałów, wymagające ruchu i logicznego myślenia. I tak – można tu znaleźć (by po chwili się w nich zgubić) m.in. labirynty: w polu kukurydzy, panelowe, labirynt wierzbowy czy labirynt mgieł, a także łamigłówki czy puzzle. Hitem parku jest labirynt drewniany z 4 mostami i 5 wieżami, który zaprojektował sam Adrian Fisher – światowej sławy projektant labiryntów.

Wspólne przemierzanie tajemniczych ścieżek labiryntów odpręża, wspomaga rozwój koncentracji, podnosi zdolność orientacji w terenie oraz radzenia sobie z przeszkodami i… wzmacnia rodzinne więzi. Na miejscu organizowane są ponadto rozmaite warsztaty, imprezy i festyny, które mają promować zdrowy styl życia oraz działania ekologiczne. Każdego roku temat przewodni zabaw jest inny – a co za tym idzie, co roku zmienia się też wzór labiryntu w polu kukurydzy. Przykładowo rok 2012 był rokiem piratów, więc wzór kukurydzianego labiryntu przedstawiał żaglowiec, w 2013 r. przekształcił się on z kolei w dziką wyspę zaludnioną przez egzotyczne plemię. Jaki motyw będzie dominował w 2018 r.? Warto przekonać się osobiście!

Zabierz rodzinę w niezwykłą podróż nawet 70% taniej – sprawdź! »

Darłowo: w świecie zabawek Leonarda da Vinci

Bajkowe miejsca dla dzieci - Leonardia

Jeżeli Waszym dzieciom do rąk przyrósł joystick, oderwanie pociechy od komputera graniczy z cudem a jedynym momentem, kiedy mały człowiek wychodzi zaczerpnąć świeżego powietrza, jest spacer do placówki edukacyjnej i z powrotem, nie załamujcie się. Nie jesteście złymi rodzicami. W dzisiejszych czasach większość z nas podejmuje walkę z wiatrakami a oręża dookoła nie brakuje.

Leonardia to miejsce, gdzie nie uświadczycie nic cyfrowego. W tym niesamowitym, wręcz alternatywnym parku znajdziecie ponad 100 gier wykonanych ręcznie z samego drewna. Proste i bardziej skomplikowane, uczą logicznego myślenia i koordynacji ruchowej, że o funkcji integracyjnej nie wspomnimy. Bo któryż to ojciec nie zechce spróbować swoich sił przy grze w gigantycznego drewnianego flippera czy próbie złożenia jednego z modeli maszyn wizjonerskich wielkiego mistrza Leonarda da Vinci? Na nieskorych do socjalizowania się i współzawodnictwa czekają tutaj gry jednoosobowe, w których można pokonywać wyłącznie siebie samego albo labirynty, w których można się na chwilę zatracić. Oporni na rywalizację i odkrywanie znajdą tu dla siebie chillout pod postacią miejsca piknikowego.

Im bardziej dziecko będzie broniło się przed wyjazdem do Leonardii w Darłowie, tym trudniej będzie go można stamtąd wywabić. To sprawdzone. A Wy poczujecie, że jesteście nie tylko wspaniałymi rodzicami, którzy z wspólnie z rodziną spędzili ciekawy dzień na świeżym powietrzu, ale wciąż jeszcze trochę dziećmi z pasją odkrywania i zdrowej rywalizacji.

Zabierz rodzinę w niezwykłą podróż nawet 70% taniej – sprawdź! »

Suwalszczyzna: wesołe wioseczki

Bajkowe miejsca dla dzieci - Suwalszczyzna

Suwalszczyzna nie potrzebuje żadnych magicznych zaklęć i fantastycznych stworów, by być prawdziwie bajkową krainą. Wystarczy rzut oka na tutejsze krajobrazy. Nic dziwnego, że to właśnie w tym regionie powstał pierwszy w naszym kraju Baśniowy Szlak. To niezwykła trasa dla dzieci wiodąca przez 7 „Wiosek Bajek” znajdujących się m.in. w Suwałkach, Puńsku, Sejnach czy na terenie Puszczy Augustowskiej. W każdej wiosce czeka jakaś legendarna postać, która poprzez zabawy, warsztaty i animacje pomoże maluchom poznać piękno przyrody, historię oraz fascynujący świat lokalnych zwyczajów.

I tak w Wiosce Wesołych Wędrowców przybysze spotkają niejakiego Podziomka, zapoznają się z dziejami Janka Wędrowniczka, a przy okazji nauczą się wytwarzać mąkę i łowić ryby. Miasteczko Sekretnych Uliczek, po którym oprowadza krasnal Krężołek, otworzy przed nimi wielokulturowy świat pogranicza. A w Dolinie Przygód nad Szeszupą będzie można nawet zaprzyjaźnić się z czarnym wilkiem. Wizyta w kolejnych wioskach dokumentowana jest stemplami w Paszporcie Wędrowca.

Zabierz rodzinę w niezwykłą podróż nawet 70% taniej – sprawdź! »

Wrocław: miasto w miniaturze

Bajkowe miejsca dla dzieci - Wrocław

Nikt do końca nie wie, ile ich jest. Na pewno ponad 200. Co roku pojawia się kilkadziesiąt nowych, inne znikają albo zmieniają miejsce. Są wśród nich celebryci, kloszardzi, rzemieślnicy, alkoholicy, ekscentrycy, niepełnosprawni. Każdy ma własne imię i odmienną rolę. Niektóre ponoć przynoszą szczęście, inne z miejsca wywołują uśmiech na twarzy, jeszcze inne po prostu wtapiają się w otoczenie. Kryją się w najmniej spodziewanych miejscach, więc trzeba przez cały czas uważnie patrzeć pod nogi.

Takie właśnie są wrocławskie krasnoludki. Zaskakujące, oryginalne, czasem odpychające, zawsze jednak wyjątkowe i nadające temu pięknemu miastu niepowtarzalnej, baśniowej otoczki. Można je spotkać zarówno na Rynku, jak i w supermarketach, a spacer ich śladem to długie godziny fantastycznej zabawy. Musimy tylko zaopatrzyć się wcześniej w aktualną mapę i dużo cierpliwości – inaczej z pewnością nas przechytrzą.

Zabierz rodzinę w niezwykłą podróż nawet 70% taniej – sprawdź! »

Pacanów: śladami Koziołka Matołka

Bajkowe miejsca dla dzieci - Pacanów

Poczciwy Koziołek Matołek przemierzył cały świat, by dotrzeć do Pacanowa – ponoć jedynego miejsca na naszym globie, gdzie podkuwają kozy. Dziś to niewielkie miasteczko w pobliżu Buska-Zdroju ambitnie pretenduje do miana europejskiej stolicy bajek. I ma całkiem przekonujące argumenty na poparcie swojej kandydatury. Nie tylko bowiem znajdziemy tu kilka różnych pomników bohatera pierwszego polskiego komiksu, ale przede wszystkim możemy odwiedzić hipernowoczesne, otwarte w 2010 r. Europejskie Centrum Bajki imienia… wiadomo kogo.

W ramach licznych multimedialnych ekspozycji można tam m.in. zobaczyć maczugę Zbója Madeja, poczuć oddech smoka, posłuchać historii opowiadanych przez konwalie, zajrzeć do mysiej dziurki oraz – jakżeby inaczej – odwiedzić kuźnię, której tak zawzięcie szukał wesoły czworonóg. Jeśli dodamy, że budynki wchodzące w skład kompleksu mają kształt babek z piasku, ucieczkę od szarej rzeczywistości mamy jak w banku.

Zabierz rodzinę w niezwykłą podróż nawet 70% taniej – sprawdź! »

Łódź: Filemon i przyjaciele

Bajkowe miejsca dla dzieci - Łódź

Kot Filemon, mały pingwin Pik-Pok, Maurycy i Hawranek, wróbel Ćwirek, a przede wszystkim pewien sympatyczny miś, co klapnięte uszko ma – to tylko część bajkowych postaci, na które natkniemy się, spacerując łódzkimi ulicami i zaułkami. Docelowo w ramach projektu „Łódź Bajkowa” w różnych punktach miasta ma powstać aż 17 rzeźb przedstawiających popularnych bohaterów kreskówek. Rodzinny spacer ich szlakiem to kapitalna zabawa dla osób w każdym wieku. Do zdjęć z odlanymi z brązu idolami dzieciństwa nierzadko ustawiają się długie kolejki. Magiczną wędrówkę koniecznie trzeba zakończyć w Muzeum Bajki działającym przy studiu filmowym Se-Ma-For, w którym powstawały największe szlagiery rodzimej animacji. Zobaczymy tam oryginalne lalki i fragmenty dekoracji z filmów o Misiu Uszatku czy Misiu Colargolu. A jednocześnie zajrzymy za kulisy instytucji, która ma na koncie aż 2 Oscary.

Zabierz rodzinę w niezwykłą podróż nawet 70% taniej – sprawdź! »

Rabka-Zdrój: wszystkie dzieci nasze są

Bajkowe miejsca dla dzieci - Rabka-Zdrój

Rabka-Zdrój nie przypadkiem nazywana jest „miastem dzieci świata”. To właśnie tutaj znajdziemy pomnik św. Mikołaja, Muzeum Orderu Uśmiechu czy jeden z najsłynniejszych teatrów lalkowych w Polsce. Serca maluchów najszybciej jednak zabiją po przekroczeniu bram Rabkolandu – wielkiego, kolorowego lunaparku, w którym można nie tylko zaszaleć na licznych urządzeniach i spotkać ponad 150 ruchomych figur różnych bajkowych stworów. A oprócz tego zajrzeć do domu stojącego do góry podłogą, odwiedzić niezwykłe Muzeum Rekordów i Osobliwości, a nawet podziwiać najdziwniejsze na świecie imprezy sportowe, jak np. mistrzostwa w dmuchaniu balonów z gumy do żucia, w dojeniu sztucznej krowy albo w jeździe na muszlach klozetowych. Nic dziwnego, że fachowcy z branży uważają go powszechnie za najsympatyczniejszy i najlepiej zorganizowany park rozrywki w Polsce. Dowodem może być wyróżnienie przyznane w 2004 r. przez europejski magazyn „Park and Gamex Industry”.

Zabierz rodzinę w niezwykłą podróż nawet 70% taniej – sprawdź! »

Toruń: legendarne smakołyki

Bajkowe miejsca dla dzieci - Toruń

Gdyby nie pewien dzielny flisak, jedno z najpiękniejszych miast Polski padłoby ofiarą plagi żab i nigdy nie mielibyśmy okazji skosztować słodkich katarzynek ani oglądać Krzywej Wieży. Tak przynajmniej głosi najpopularniejsza miejscowa legenda, a podobnych opowieści jest w grodzie Kopernika dużo więcej. I ze wszystkimi możemy zapoznać się w niezwykłym miejscu, jakim jest Dom Legend Toruńskich. To jedyne w swoim rodzaju połączenie interaktywnego muzeum oraz teatru.

Podróż przez kolejne baśniowe instalacje w piwnicach zabytkowej kamienicy na długo pozostanie w pamięci. Podobnie zresztą jak wizyta w zlokalizowanym tuż obok Żywym Muzeum Piernika. Pod czujnym okiem Mistrza i Wiedźmy Korzennej wszyscy – bez względu na wiek – ochoczo zakasują rękawy i własnoręcznie biorą się do wyrabiania ciasta na tradycyjne smakołyki. A jeśli ktoś wciąż ma wątpliwości, być może przekona go fakt, że w ankiecie magazynu „National Geographic Traveler” toruńskie muzeum zostało uznane za 1 z 7 nowych cudów Polski.

Zabierz rodzinę w niezwykłą podróż nawet 70% taniej – sprawdź! »

Muzeum Dobranocek: misie z okienka

Bajkowe miejsca dla dzieci - Muzeum Dobranocek

Odkąd 2 października 1962 r. wyemitowany został pierwszy odcinek „Jacka i Agatki”, instytucja dobranocki na stałe wpisała się w plan dnia milionów polskich dzieci. Przez kolejne pół wieku bajki i postacie zmieniały się jak w kalejdoskopie, ale część z nich wciąż budzi ogromną sympatię wśród najmłodszych i nostalgiczne porywy serca wśród tych nieco starszych. W jedynym w Polsce muzeum poświęconym wszystkiemu, co ma jakikolwiek związek z polskimi (i nie tylko) dobranockami, jedni i drudzy poczują się jak w raju.

Wśród ponad 2,5 tys. eksponatów można podziwiać m.in. oryginalne kukiełki dwóch kultowych misiów – Uszatka i Colargola, rękopis pierwszego scenariusza „Jacka i Agatki”, projekty postaci Gapiszona czy Pyzy oraz niezliczone kadry, szkice i dekoracje z takich wieczorynkowych hitów, jak choćby „Reksio”, „Bolek i Lolek” albo „Porwanie Baltazara Gąbki”. Nie brak również gadżetów i przedmiotów codziennego użytku z wizerunkami ekranowych herosów. Miód sztuczny „Maja” czy guma balonowa „Bolek i Lolek” rozczulą niejednego dorosłego twardziela.

Zabierz rodzinę w niezwykłą podróż nawet 70% taniej – sprawdź! »

Farma Iluzji: w głowie się nie mieści

Bajkowe miejsca dla dzieci - Farma Iluzji

Kto ma w domowej kolekcji zdjęcie z własną głową na talerzu? Albo był kiedyś wewnątrz chaty unoszonej przez balony? Na położonej zaledwie 85 km od Warszawy Farmie Iluzji trzeba musieli dobrze się zastanowić, gdzie przebiega granica między rzeczywistością a fantazją i magią. To nie jest typowy park rozrywki – większość tutejszych atrakcji została tak skonstruowana, by wyprowadzić w pole nasze zmysły i zachęcić do poszukiwania odpowiedzi, dlaczego tak się dzieje. Dlaczego w Zakręconym Domku nie wiemy, czy to my się kręcimy, czy raczej przestrzeń wokół nas. Dlaczego w Pokoju Amesa dzieci stają się niespodziewanie większe od rodziców? Albo dlaczego w Tunelu Zapomnienia od razu zapominamy o wszystkim, co znajduje się na zewnątrz? A znajdziemy tu jeszcze m.in. lewitujący kran, niemożliwy trójkąt czy studnię nieskończoności. Na kreatywnej zabawie spokojnie można spędzić cały dzień. Tylko potem po powrocie do domu nasze pociechy mogą zasypać nas prawdziwym gradobiciem pytań. Warto więc przypomnieć sobie co nieco z lekcji fizyki…

Zabierz rodzinę w niezwykłą podróż nawet 70% taniej – sprawdź! »

Zatorland: herosi na wodzie

Bajkowe miejsca dla dzieci - Zatorland

Położony ok. 15 km od Wadowic i 45 km od Krakowa Zatorland to niezwykły kompleks rozrywkowo-edukacyjny, który trafił niedawno na listę 5 najciekawszych parków rozrywki w Europie wg magazynu „Viva!”. W jego skład wchodzi nie jeden, a 5 różnych parków, z których każdy poświęcony został innej tematyce. Najstarszy i najsłynniejszy z nich to Park Ruchomych Dinozaurów Dinozatorland. Spotkamy tu ponad 100 prehistorycznych gadów, które są nie tylko naturalnej wielkości, ale też poruszają się i wydają z siebie groźne pomruki. Od niedawna dinozaurom towarzyszą również inne ciekawe stwory.

I tak w Parku Owadów mamy niepowtarzalną okazję stanąć oko w oko z modliszką wyższą niż Marcin Gortat albo złapać za ogon wielkiego skorpiona. Park Bajek i Wodnych Stworzeń wprowadzi nas w świat z jednej strony rekinów i płaszczek, z drugiej zaś – Kota w Butach i Brzydkiego Kaczątka. Bajkowe postacie spacerują tu wśród zwiedzających, co z pewnością ucieszy najmłodszych gości. Ci nieco starsi powinni zaś koniecznie udać się do Parku Mitologii na Wodzie. W trakcie rejsu tramwajem wodnym można tu podziwiać figury greckich bogów i herosów, a dla chętnych przygotowano nawet opcję zajrzenia do wnętrza konia trojańskiego.

Zabierz rodzinę w niezwykłą podróż nawet 70% taniej – sprawdź! »

Błędne Skały: w labiryncie

Bajkowe miejsca dla dzieci - Błędne Skały

Całe Góry Stołowe to miejsce jak z bajki. Gdzie indziej znajdziemy tyle gigantycznych zwierząt zamienionych w kamień albo zanurzymy się w skalny labirynt rodem z innej planety? Ale to Błędne Skały – ponoć stworzone przez Ducha Gór, który przed wiekami miał tutaj swój pałac – roztaczają wokół siebie najbardziej niezwykłą aurę. Do tego stopnia, że w poszukiwaniu baśniowych plenerów zjeżdżają tu filmowcy z całego świata. Podobno kiedyś incognito przybył Mel Gibson, a całkiem oficjalnie gościła cała ekipa „Opowieści z Narnii”. Fani filmowej adaptacji słynnego dzieła C.S. Lewisa z pewnością rozpoznają na ekranie znajome krajobrazy.

Zabierz rodzinę w niezwykłą podróż nawet 70% taniej – sprawdź! »

Majaland: magiczny świat Pszczółki Mai

Bajkowe miejsca dla dzieci - Majaland

Kochają ją dzieci i uwielbiają dorośli. Nic dziwnego, Pszczółka Maja przez lata gościła wieczorową porą w niemal każdym polskim domu, i gości (choć już nieco rzadziej i w innych porach) do teraz. Aby spotkać się z sympatyczną owadzią bohaterką, można – zamiast zasiadać przed telewizorem czy kinowym ekranem – zawitać do miejscowości Kownaty pod Torzymiem, tuż przy granicy z Niemcami. Już 29 września 2018 r. zostanie tam bowiem otwarty Majaland – familijny, całoroczny park rozrywki, którego główną gwiazdą będzie właśnie najsłynniejsza pszczółka świata.

Majaland będzie zajmować 10 ha i składać się z części zewnętrznej oraz zadaszonej hali. Park ma mieć wydzielone trzy strefy, powiązane tematycznie z trzema różnymi postaciami z bajek: Pszczółką Mają, małym wikingiem o imieniu Vicky i Heidi – dziewczynką z Alp z kart szwajcarskiej powieści. Na spragnione bajkowych wrażeń maluchy (a także ich rodziców) czekać tu będzie 25 atrakcji głównych (w tym wielkie drzewo, wokół którego skupiona będzie cała niezwykła kraina) i mnóstwo atrakcji mniejszych. Nie zabraknie tu zjeżdżalni, karuzel, ścian wspinaczkowych, wielkich domów w kształcie kwiatów, rollercoasterów, a nawet miasteczka ruchu drogowego z samochodzikami akumulatorowymi czy dyskoteki. Wszystko po to, by maluchy mogły choć przez chwilę poczuć się jak postacie z ich ukochanego bajkowego świata.

Zabierz rodzinę w niezwykłą podróż nawet 70% taniej – sprawdź! »