Niezwykłe parki narodowe

Spektakularne widoki, krajobrazy zmieniające się jak w kalejdoskopie, dzikie zwierzęta pozujące do zdjęć, a przede wszystkim bliski kontakt z dziewiczą, nietkniętą przez człowieka przyrodą – i wszystko to w promieniu zaledwie paru godzin jazdy. Tej wiosny stawiamy na powrót do natury i odkrywamy najpiękniejsze polskie parki narodowe

Zaplanuj wypoczynek blisko natury nawet 70% taniej »

Białowieski Park Narodowy

Parki narodowe i rezerwaty

Wszystko wygląda tu dokładnie tak samo, jak za czasów Mieszka I. Cywilizacja przeszła bokiem. Dlatego Białowieski Park Narodowy to miejsce wyjątkowe – ostatni naturalny ekosystem leśny w Europie. Miejscowi powiadają, że to zasługa ducha puszczy, który przez wieki trzymał ludzi na dystans. Również dziś spora część pradawnego lasu jest niedostępna dla zwiedzających. Samego ducha puszczy nikt jednak dotąd nie widział. Dużo łatwiej za to wypatrzeć wśród drzew inny symbol tego miejsca – żubra. Puszcza Białowieska jest ostoją najliczniejszej na świecie populacji tego największego europejskiego ssaka. Spotkamy go m.in. w Rezerwacie Pokazowym Żubrów, dokąd dojdziemy z Białowieży, stąpając po „żebrach żubra”. Oczywiście nie tych prawdziwych. Tak nazywa się drewniana kładka prowadząca z miasteczka do zagrody. A gdy już zrobimy sobie zdjęcie z rogatym królem puszczy, koniecznie musimy wybrać się do rezerwatu „Orłówka”. To wydzielona część parku narodowego, dostępna jedynie z przewodnikiem. Dalej nie chodzą już nawet przewodnicy…

Zaplanuj wypoczynek blisko natury nawet 70% taniej »

Tatrzański Park Narodowy

Niezwykłe parki narodowe - Tatry

Morskie Oko, Rysy, Giewont, Kasprowy Wierch, Dolina Pięciu Stawów Polskich, Dolina Kościeliska, Orla Perć – atrakcje Tatr można by wymieniać bez końca. Nic więc dziwnego, że jedyny w naszym kraju park narodowy obejmujący obszary o charakterze wysokogórskim jest również tym najchętniej odwiedzanym. Turystów nie odstraszają strome podejścia, głębokie przepaście ani kaprysy pogody i rocznie przybywa tu ponad 3 mln osób, liczących na piękne widoki oraz wyjątkowe przeżycia. To akurat mają jak w banku.

Niedawno dziennikarze amerykańskiej telewizji CNN umieścili najwyższe polskie góry w elitarnym gronie 30 najpiękniejszych parków narodowych świata poza USA. A ich rodacy z „The Wall Street Journal” zaliczyli Morskie Oko do pierwszej piątki najbardziej spektakularnych jezior na naszym globie. W Tatrach każdy znajdzie coś w sam raz dla siebie – od doświadczonych alpinistów, którzy mozolnie wspinają się na złowrogiego Mnicha albo legendarną Kazalnicę, po rodziny z dziećmi, spacerujące dnem Doliny Strążyskiej czy Drogą pod Reglami. Wszyscy bez wyjątku natomiast zachwycą się fioletowymi dywanami krokusów, które wiosną pokrywają tutejsze hale i łąki. A jeśli jeszcze uda się przy okazji dostrzec kozicę lub świstaka (czyli zwierzęta występujące w naturze tylko w granicach TPN), wyjazd będzie można uznać za w pełni udany.

Zaplanuj wypoczynek blisko natury nawet 70% taniej »

Ojcowski Park Narodowy

Niezwykłe parki narodowe - Ojcowski Park Narodowy

Jedni powiadają, że książę Krak zatłukł nią krwiożerczego smoka i wbił potem w ziemię ku przestrodze. Inni z kolei twierdzą, że przywlókł ją tutaj sam diabeł, sprowokowany przez mistrza Twardowskiego. Jaka jest prawdziwa geneza Maczugi Herkulesa – nie wiadomo. Wiadomo jednak, że ta bodaj najsłynniejsza skała w Polsce od lat stanowi główną atrakcję najmniejszego z naszych parków narodowych – Ojcowskiego. Choć obejmujący podkrakowską dolinę Prądnika obszar liczy sobie zaledwie nieco ponad 2 tys. ha, kusi nie tylko fantazyjnymi formami skalnymi (oprócz maczugi koniecznie trzeba zobaczyć również Igłę Deotymy, Rękawicę czy Bramę Krakowską).

Zachwyca też mnóstwem jaskiń, pozostałościami neandertalskich osad, malowniczymi zamkami w Ojcowie i Pieskowej Skale, a przede wszystkim niezliczoną liczbą legend. Z pewnością wszyscy znają tę o Władysławie Łokietku, który schronił się przed czeskimi wojskami w jednej z tutejszej grot, a w zmyleniu pogoni pomogła mu pajęcza sieć. Nie brak wreszcie niezwykłych dzieł stworzonych przez człowieka – wystarczy wspomnieć jedyną w swoim rodzaju „kaplicę na wodzie”, czyli oryginalną próbę obejścia carskiego zakazu budowy kościołów na ojcowskiej ziemi.

Zaplanuj wypoczynek blisko natury nawet 70% taniej »

Pieniński Park Narodowy

Niezwykłe parki narodowe - Pieniny

Pionowe skały wznoszące się kilkaset metrów w górę, iście hollywoodzkie panoramy, rwąca rzeka wijąca się między niedostępnymi zboczami, a nawet najczęściej fotografowana polska sosna, do złudzenia przypominająca drzewa znane z chińskich obrazków – i wszystko to na obszarze zaledwie 23 km2. Pieniny to jedno z najmniejszych i najniższych pasm górskich w naszym kraju. A jednak wystarczy spojrzeć w dół ze szczytu Sokolicy albo wdrapać się na galerię widokową na Trzech Koronach, by zrozumieć, że w tym wypadku rozmiar nie ma żadnego znaczenia.

Nic dziwnego, że Pieniński Park Narodowy był jednym z pierwszych, jakie utworzono na ziemiach polskich – istnieje od 1932 r. Jest też statystycznie najbardziej zatłoczony. Ale wrażenia, które oferuje, warte są nawet długich kolejek do najciekawszych punktów widokowych. Oczywiście nie można opuścić Pienin, nie przepłynąwszy drewnianą tratwą przełomu Dunajca między Sromowcami i Szczawnicą. Trasa liczy sobie blisko 18 km i prowadzi krętym wąwozem, którego ściany osiągają wysokość nawet do 300 m. A jeśli ten spektakl natury odrobinę nas przytłoczy, odziani w góralskie stroje flisacy z pewnością rozładują atmosferę swoimi anegdotami.

Zaplanuj wypoczynek blisko natury nawet 70% taniej »

Słowiński Park Narodowy

Niezwykłe parki narodowe - Słowiński Park Narodowy

Erg Chebbi w Maroku, pustynia Namib w Namibii czy park narodowy Corralejo na Wyspach Kanaryjskich to najsłynniejsze miejsca na świecie, w których główną atrakcją turystyczną jest… piasek. Piasek, który wskutek działania wiatru oraz innych naturalnych czynników przybiera niezwykłe formy, do złudzenia przypominające fantastyczny, pozaziemski krajobraz. Niewielki obszar bałtyckiego wybrzeża między Łebą a Rowami również mieści się w tym gronie. Znajdziemy tu jedno z największych w Europie skupisk ruchomych wydm, które wędrują z prędkością nawet 10 m rocznie, „pożerając” przy okazji kolejne drzewa i zostawiając za sobą kikuty tych, które już wcześniej stanęły im na drodze.

Najwyższa z wydm, Łącka Góra, osiąga wysokość od 30 do 40 m n.p.m. Warto więc wdrapać się na szczyt, żeby podziwiać piękne widoki – na morze i nie tylko. Bo Słowiński Park Narodowy to dużo więcej niż ogromna piaskownica. Znajdziemy tu również ogromne jezioro Łebsko (trzecie co do wielkości po Śniardwach i Mamrach, a przy okazji najbardziej zasolone ze wszystkich polskich wód śródlądowych), liczne bagna, torfowiska, a nawet tajemniczą górę Rowokół, której ścięta sylwetka do złudzenia przypomina wulkaniczny stożek. A kto będzie miał odrobinę szczęścia, może nawet przeżyć prawdziwą burzę piaskową. Na szczęście nadmorskie kurorty są blisko i nie trzeba za wszelką cenę szukać oazy.

Zaplanuj wypoczynek blisko natury nawet 70% taniej »

Kampinoski Park Narodowy

Niezwykłe parki narodowe - Kampinos

Pół godziny. Tyle zajmuje przejazd rowerem z ostatniej stacji warszawskiego metra do puszczy z prawdziwego zdarzenia. Samochodem z centrum miasta można tu dotrzeć w nieco ponad kwadrans. To ewenement na skalę światową. Kampinoski Park Narodowy jest bodaj jedynym tak wielkim kompleksem leśnym na naszym globie, który bezpośrednio sąsiaduje z dwumilionową metropolią. Liczy sobie blisko 400 km2 i jest pozostałością dawnej Puszczy Mazowieckiej, uznaną przez UNESCO za rezerwat biosfery. Trudno doprawdy o lepszą alternatywę dla zatłoczonej i hałaśliwej stolicy – szczególnie wiosną, gdy na porośniętych lasem mokradłach kwitną tysiące zawilców i kaczeńców, żaby przybierają godowe barwy, a zaskrońce leniwie wyłażą na ścieżki w poszukiwaniu słońca.

Weekendowa zamiana spalin na zapach żywicy, a zgiełku klaksonów na szum drzew i śpiew ptaków nigdzie indziej w naszym kraju nie jest tak prosta i dogodna. O wyjątkowym charakterze Puszczy Kampinoskiej decyduje harmonijne współistnienie dwóch typów krajobrazu – rozległych bagien oraz piaszczystych, częściowo porośniętych sosnowym lasem wydm. Są tu miejsca, w których można poczuć się wręcz jak na pustyni. Ale nie brak w okolicy również innych ciekawostek, jak choćby najgrubsze drzewo w Polsce – rosnąca w miejscowości Leszno topola, która liczy sobie w obwodzie aż 11 m. Albo najdłuższy budynek Europy, czyli dwukilometrowa cytadela Twierdzy Modlin.

Zaplanuj wypoczynek blisko natury nawet 70% taniej »

Biebrzański Park Narodowy

Parki narodowe

Jak okiem sięgnąć tylko łąki, bagna i rozlewiska. I tak w prostej linii przez niemal 100 km. Rozciągająca się między Łomżą i Augustowem dolina Biebrzy to jedno z tych nielicznych w naszym kraju miejsc, do których cywilizacja wciąż jeszcze nie dotarła. Nie spodziewajmy się, że za rogiem na pewno trafimy na jakieś gospodarstwo, szosę albo przynajmniej słup wysokiego napięcia. Tutaj nie ma pól, nie ma przydrożnych zajazdów, nie ma tartaków – jest za to natura, która żyje swoim rytmem. Jest największe bagno środkowej Europy. Jest 20 odmian storczyków. A przede wszystkim są dziesiątki tysięcy ptaków.

Specjaliści naliczyli dotąd ponad 270 gatunków, czyli ok. 80% wszystkich występujących na terenie Polski. W tym tak rzadkie okazy, jak bielik, puchacz czy symbol tych okolic – batalion. Gdy wiosną zaczyna się sezon godowy, widoki są niesamowite. Nic dziwnego, że na fotograficzne safari do największego polskiego parku narodowego przybywają ornitolodzy i fani birdwatchingu z całego świata. Ale na biebrzańskich mokradłach i rozlewiskach doskonale poczują się również miłośnicy adrenaliny, a niektóre tereny stanowią doskonałe miejsce na wyprawy off-roadowe. Tylko trzeba uważać na łosie, które często zagradzają drogę – ich zagęszczenie jest tu największe w kraju.

Zaplanuj wypoczynek blisko natury nawet 70% taniej »

Woliński Park Narodowy

Niezwykłe parki narodowe - Wolin

Popularna plaża, efektowne molo, gwarna promenada – na pierwszy rzut oka Międzyzdroje nie są miejscem, w którym możemy poczuć bliski kontakt z dziewiczą naturą. A jednak wystarczy zaledwie kilkuminutowy spacer od centrum, by zagłębić się w sosnowy las porastający malownicze nadmorskie wzgórza i szybko odkryć niezbite dowody na to, że to właśnie w tym miejscu polskie wybrzeże jest najpiękniejsze. Jak bowiem nie ulec urokowi górujących na taflą Bałtyku klifów, z których najbardziej imponujące osiągają nawet 95 m wysokości? Widać tu również jak na dłoni efekty nieustannego ścierania się sił natury.

Dość wspomnieć, że każdego roku morze zabiera ok. 1 m plaży, a stromy brzeg coraz bardziej cofa się w głąb lądu. A to zaledwie niewielka część atrakcji, jakie kryją się w Wolińskim Parku Narodowym. Poszukiwacze przyrodniczych ciekawostek (i fani Tarzana) znajdą tu m.in. jedyne polskie liany, czyli pnącza wiciokrzewu pomorskiego. Nie mniej intrygujący jest mikołajek nadmorski, nie bez przyczyny nazywany „polskim kaktusem”. Na amatorów bliskich spotkań z dziką zwierzyną czeka Zagroda Pokazowa Żubrów. Warto również sprawdzić, czy słynne Jezioro Turkusowe naprawdę jest turkusowe. A potem – oczywiście relaks nad morzem.

Zaplanuj wypoczynek blisko natury nawet 70% taniej »

Park Narodowy Gór Stołowych

Niezwykłe parki narodowe - Góry Stołowe

Małpolud, wielbłąd, kura, słoń, a nawet mamut – to tylko część zwierzaków, jakie zobaczymy na szczycie najbardziej baśniowej polskiej góry, czyli Szczelińca Wielkiego. Niestety, jak to w bajkach bywa, wszystkie zostały zamienione w kamień… Ale i tak robią wrażenie. Podobnie jak dziesiątki innych fantazyjnych form skalnych, które otaczają nas tu ze wszystkich stron. W niezwykłym labiryncie o wymiarach 600 x 300 m można się zgubić na długie godziny, a nieziemska atmosfera pozwoli poczuć się niczym na planie jakiejś superprodukcji z gatunku fantasy. Zresztą będzie w tym całkiem sporo prawdy – to właśnie tutaj kręcono niektóre sceny do filmowej wersji „Opowieści z Narnii”.

Kiedy zaś uda nam się już wydostać z plątaniny wąskich przejść, kamiennych załomów i zaskakujących konstrukcji, czekają nas zapierające dech w piersiach widoki. Takie właśnie są Góry Stołowe. Niezbyt rozległe, niezbyt wysokie, niezbyt wymagające, ale przy tym fascynujące, zaskakujące i jakby trochę nierzeczywiste – jak filmowa dekoracja. Z gęstych lasów wyłaniają się tu prawdziwe skalne miasta. Najsłynniejsze to oczywiście Szczeliniec i Błędne Skały, ale jest ich znacznie więcej. Warto odwiedzić choćby Skalne Grzyby, wkomponowany w naturalną rzeźbę terenu XVIII-wieczny Fort Karola czy rezerwat Łężyckie Skałki.

Zaplanuj wypoczynek blisko natury nawet 70% taniej »

Wigierski Park Narodowy

Niezwykłe parki narodowe - Wigry

Choć dotarły do ścisłego finału głosowania na 7 nowych cudów świata, Mazury wciąż jeszcze nie dorobiły się własnego parku narodowego. Co innego sąsiednia Suwalszczyzna, gdzie pod koniec lat 80. objęto ochroną malownicze okolice jeziora Wigry oraz popularnej nie tylko wśród kajakarzy Czarnej Hańczy. To idealne miejsce dla wszystkich, którzy pragną odpocząć od zgiełku i nacieszyć się bliskością dziewiczej natury oraz krajobrazami jak z bajki. Wielkich miast w pobliżu nie ma, jeziora (których jest tu łącznie ponad 40) oraz lasy zachęcają do aktywnego wypoczynku, a widoki z wieży klasztoru pokamedulskiego w miejscowości Wigry należą do najpiękniejszych w tej części kraju.

Można też przejechać się leśną kolejką wąskotorową, wyruszyć na poszukiwanie storczyków (występują tu aż 22 gatunki) albo podejrzeć przy pracy najsłynniejszych mieszkańców Wigierskiego Parku Narodowego, czyli bobry. Poszukiwaczy przyrodniczych ciekawostek zainteresują zaś zapewne tutejsze suchary – to nic innego jak małe, bezodpływowe jeziorka, stanowiące pozostałość po epoce lodowcowej. Nie żyją w nich żadne zwierzęta, więc uznaje się w okolicy za „suche”.

Zaplanuj wypoczynek blisko natury nawet 70% taniej »