Aby pojeździć na nartach w naszym kraju, nie trzeba koniecznie jechać w góry – ani przesiadać się na biegówki. W Polsce centralnej, na Mazurach, na Lubelszczyźnie, na Pomorzu, a nawet w Warszawie czy Poznaniu nie brak doskonale przygotowanych stoków, wyciągów i nartostrad. Podpowiadamy, które z nich – jeśli tylko warunki pogodowe pozwolą –  szczególnie warto odwiedzić.

Narty nie tylko w górach

Gdzie na narty na Mazurach i w ich okolicach?

Narty plus region warmińsko-mazurski to wciąż, wydaje się,  kompilacja niecodzienna. Choć jeśli weźmiemy pod uwagę doskonałe warunki pogodowe – Mazury to przecież najchłodniejsza część naszego kraju – oraz piękne widoki na leśne tereny, zamarznięte jeziora i zróżnicowane trasy narciarskie  pomysł na mazurski aktywny wypoczynek w postaci narciarstwa zjazdowego staje się oczywistością. 

Piękna Góra, Gołdap

Najlepszy dowód na to, że Mazury, to jedna  z tych części Polski, którą warto odwiedzić o każdej porze roku. Położony ok. 3 km od centrum Gołdapi ośrodek był ongiś znany jako „Zakopane Północy”. I nawet jeśli do oferty tatrzańskiej stolicy odrobinę mu brakuje, to i tak znajdziemy tu aż 5 wyciągów (w tym kolejkę krzesełkową) i ponad 2 km tras o różnym stopniu trudności, z których najdłuższa ma 650 m.  Na miejscu działa wypożyczalnia sprzętu, dostępny jest również snowpark dla snowboardzistów. Jeśli dodamy do tego piękne widoki ze stoków, obrotową kawiarnię na szczycie oraz karczmę serwującą ponoć najlepsze kartacze w okolicy, wcale nie trzeba wyjeżdżać w góry.

 Źródło: facebook.com/pieknagora/
Źródło: facebook.com/pieknagora/

Liczba wyciągów: 5 (krzesełkowy, 2 orczykowe i 2 bezpodporowe)
Łączna długość tras: 2,1 km
Cennik w systemie punktowym – 1 wjazd kolejką krzesełkową od 5 zł

Góra Czterech Wiatrów, Mrągowo

Latem zjeżdżają tu amatorzy plażowania, żeglowania i muzyki country, zimą natomiast Mrągowo ma całkiem sporo do zaoferowania amatorom białego szaleństwa. I to w wyjątkowo malowniczych okolicznościach przyrody – Góra Czterech Wiatrów mieści się bowiem na półwyspie wcinającym się w jezioro Czos. Trzy wyciągi, pięć tras o łącznej długości blisko 2 km (w tym jedna czarna), snowpark oraz tor do snowtubingu to gwarancja świetnej zabawy, zaś widoki na miasto i leżące w dole jezioro będą wyjątkowo miłym dodatkiem.

Źródło: g4w.pl
Źródło: g4w.pl

Liczba wyciągów: 3 (2 orczykowe i bezpodporowy)
Łączna długość tras: 1,8 km
Cennik w systemie punktowym – 1 wjazd wyciągiem od 5 zł *

(* cennik historyczny; w sezonie 2022/2023 ze względu na nieoptymalne warunki pogodowe, wyciągi jeszcze nie wystartowały) 

Ośrodek Narciarski Kurza Góra, Kurzętnik

Tutaj wszystko jest „naj”. Otwarty w 2016 r. ośrodek to najnowsza i największa stacja narciarska w Polsce północnej. Znajdziemy tu również najdłuższą trasę zjazdową w regionie (900 m) oraz… największy kompleks torów tubingowych na świecie, o łącznej długości ponad 700 m. A to wciąż nie koniec atrakcji, bo jest jeszcze m.in. kryte lodowisko o powierzchni 800 m2 i drewniana wieża widokowa ze ścieżką w koronach drzew. Do tego okolica należy do najpiękniejszych zakątków w tej części kraju i nie przypadkiem nazywana bywa „polską Toskanią”. Kurza Góra mieści się w zachodniej, mniej znanej części Mazur, ponad 80 km od Olsztyna, ale tylko ok. 3,5 km od Nowego Miasta Lubawskiego, 20 km od Brodnicy i 25 km od Iławy. Może to dobry powód, żeby wreszcie tam zajrzeć?

Źródło: kurzagora.pl
Źródło: kurzagora.pl

Liczba wyciągów: 6 (3 orczykowe i 3 taśmowe)
Łączna długość tras: 2,3 km
Karnet 1-dniowy, normalny: 150 zł/os.

Stok Gołębiewski, Mikołajki

Trasa zjazdowa o długości 700 m, kolejka linowa z kanapami dla 4 osób, sztuczne naśnieżanie, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, a do tego zjeżdżalnia pontonowa i całoroczny, długi na 520 m tor saneczkowy Alpine Coaster z 26 sankami, które osiągają zawrotna prędkość zjzdu nawet  do 40 km/h… Stok narciarski  przy hotelu Gołębiewskim to najnowsza atrakcja dla fanów białego szaleństwa na  Mazurach, ale już o nim głośno. I wcale się temu nie dziwimy! W końcu to jedyne miejsce w Polsce, gdzie można poszusować, a chwilę później (i nie dużo dalej) pojeździć na łyżwach,  pograć w golfa lub przejechać się na kucyku. 

https://www.golebiewski.pl/mikolajki/wyciag-narciarski
Źródło: https://www.golebiewski.pl/mikolajki/wyciag-narciarski

Liczba wyciągów: 1 (kanapa 4-osobowa)
Łączna długość tras: 700 m
Cena: nieznana; w tym sezonie – ze względu na warunki atmosferyczne – stok jeszcze nie wystartował 

Gdzie na narty w okolicach Łodzi? Góra Kamieńsk, Bełchatów

Źródło: gorakamiensk.info

Najwyższe wzniesienie centralnej Polski doskonale zna każdy, kto choć raz jechał krajową „jedynką” w okolicach Bełchatowa. Wznosząca się blisko 200 m ponad okolicę góra pełniła ongiś funkcję zwałowiska pobliskiej kopalni węgla brunatnego, dziś natomiast można tu pośmigać na najdłuższym stoku narciarskim w promieniu co najmniej 200 kilometrów. Główna trasa liczy sobie aż 760 m, a jej szerokość waha się od 30 do 150 m. Jest też w pełni oświetlona i naśnieżana. Ponadto dostępne są 3 krótsze trasy, na górę zaś dowiezie nas nowoczesne 4-osobowe krzesełko. I wszystko to zaledwie 70 km od Łodzi.

Liczba wyciągów: 3 (krzesełkowy, talerzyk i przenośnik taśmowy)
Łączna długość tras: 2,4 km
Karnet 1-dniowy, normalny: 150 zł/os. 

Narty w okolicach Lublina – Stacja Narciarska Kazimierz, Kazimierz Dolny

Nadwiślańska perełka renesansu kusi nie tylko bogactwem zabytków, wielokulturową tradycją i urokliwymi pejzażami. Zaledwie 1 km od miasteczka mieści się kameralny ośrodek narciarski, w którym na wszystkich spragnionych zimowych atrakcji czeka 7 wyciągów i 7 tras, z których najdłuższa ma 590 m długości. Wszystkie są naśnieżane i oświetlone, dzięki czemu można tam szusować nawet do późnego wieczora – w sam raz, aby wrócić prosto na grzane wino w jednej z knajpek na Rynku.

Liczba wyciągów: 7 (6 talerzykowych i taśmowy)
Łączna długość tras: 2,2 km
Karnet 3-godzinny: 80 zł/os.

Narty w województwie świętokrzyskim – Szwajcaria Bałtowska, Bałtów

Źródło: szwajcariabaltowska.pl

Położony ok. 50 km od Radomia Bałtów – znany również z parku dinozaurów, Bajkowego Parku Rozrywki czy Wioski św. Mikołaja – to największa i najbardziej atrakcyjna stacja narciarska w regionie świętokrzyskim. Cztery nowoczesne wyciągi (w tym 4-osobowa kolejka krzesełkowa) pozwala bez przeszkód korzystać z 5 naśnieżanych i oświetlonych tras, z których najdłuższa oferuje 700 m przyjemnej jazdy. Fani akrobacji na deskach mają do dyspozycji snowpark, łyżwiarze – lodowisko, natomiast ci, którzy nie chcą niczego przyczepiać do butów, mogą przejechać się kolejką górską.

Liczba wyciągów: 4 (krzesełkowy, 2 orczykowe i bezpodporowy)
Łączna długość tras: 2,5 km
Karnet 1-dniowy, normalny: 139 zł/os.

Gdzie na narty w Wielkopolsce? Malta Ski, Poznań

Mieszkańcy wielkich miast również moją okazję oddawać się zimowym uniesieniom. Nowoczesny ośrodek w sercu Poznania to prawdziwy narciarski park rozrywki i miejscówka wprost idealna do wypoczynku. Znajdziemy tu nie tylko trasę główną o długości 150 m i oślą łączkę dla dzieci, ale też tor saneczkowy, kolejkę górską i wiele innych atrakcji. Stoki pokryte są sztuczną nawierzchnią, dzięki czemu można tu szusować bez względu na pogodę. No i nie zdziwmy się, jeśli natrafimy podczas jazdy na sławne twarze – na Malcie gościli m.in. Pirmin Zurbriggen czy Franz Klammer.

Źródło: maltaski.pl

Liczba wyciągów: 3 (krzesełkowy i 2 talerzykowe)
Łączna długość tras: 180 m
Karnet 1-dniowy, normalny: 189 zł/os.

Narty w Warszawie – Górka Szczęśliwicka

Źródło: facebook.com/gorkaszczesliwicka/

Główny konkurent poznańskiej Malty w kategorii stoków wielkomiejskich może się pochwalić nieco dłuższą i bardziej zróżnicowaną trasą. Ta warszawska liczy sobie 227 m i obsługiwana jest przez nowoczesne krzesełko oraz wyciąg talerzykowy. Dodatkowo dzieciaki mogą stawiać pierwsze narciarskie kroki na wygodnej oślej łączce, a na miłośników mocniejszych wrażeń czeka zjeżdżalnia grawitacyjna o długości ponad 700 m. Podobnie jak w Poznaniu stok jest całoroczny, a ze szczytu można podziwiać piękną panoramę Warszawy.

Liczba wyciągów: 2 (krzesełkowy i talerzykowy)
Łączna długość tras: 290 m
Bilet 1-godzinny, normalny: 30 zł/os.

Gdzie na narty nad morzem? Najpopularniejsze stoki w nadmorskich miejscowościach

Nie każdy wie, ale nad morzem można też… poszaleć na nartach. Tak, dokładnie! Stoki narciarskie znajdziemy m.in. w Sopocie, Jarosławcu, Przywidzu, pod Wieżycą czy w Rybnie. Możliwości jest wiele – dla tych, którzy chcą pogodzić chęć długich spacerów po plaży z rodzinnym szusowaniem, to doskonała opcja. Nadmorskie stoki nie należą do najtrudniejszych, dlatego będą w sam raz dla młodszych dzieci i tych, którzy w tym zimowym sporcie stawiają dopiero swoje pierwsze kroki.  

Łysa Góra, Sopot

Białe szaleństwo z widokiem na morze? Ta unikalna kombinacja możliwa jest tylko w jednym miejscu w Polsce. To Łysa Góra w Sopocie, położona w bezpośrednim sąsiedztwie Opery Leśnej. Wyciąg o długości 286 m wwozi nas na wysokość 110 m n.p.m. Stamtąd możemy szusować w dół stoku, podziwiając jednocześnie w oddali wody Zatoki Gdańskiej. Trasa jest naśnieżana i oświetlona, a na snowboardzistów czeka również profesjonalny snowpark.

Źródło: lysa-gora.pl

Liczba wyciągów: 1 (orczykowy)
Łączna długość tras: 286 m
Cennik w systemie punktowym – 1 wjazd wyciągiem od 3 zł

Zielona Brama, Przywidz

Wystarczy zaledwie 20 minut jazdy od obwodnicy Trójmiasta, by szusować na najdłuższym stoku na Pomorzu. Liczy sobie 900 m, jest szeroki, wygodny, naśnieżany i oświetlony, kusi równomiernym nachyleniem, a obsługują go 2 wyciągi orczykowe. Ponadto można tu poszaleć na torze do snowtubingu, a dla najmłodszych adeptów śnieżnych zjazdów przygotowano wyciąg typu babylift.

Źródło: facebook.com/wyciagprzywidz/

Liczba wyciągów: 2 (orczykowe)
Łączna długość tras: 900 m
Cennik w systemie punktowym – 1 wjazd wyciągiem od 3,60 zł

Gdzie na narty w Małopolsce? Wyciągi narciarskie w okolicach Krakowa

Czy wiecie, że W Małopolsce działa blisko 60 nowoczesnych stacji narciarskich. To w tym regionie kraju znajdziemy zarówno bajkowy krajobraz wzgórz pokrytych śniegiem, jak najdłuższą trasę narciarską oraz najdłuższy oświetlony stok w Polsce. Przyjrzyjmy się temu zlokalizowanemu najbliżej dawnej stolicy Polski oraz temu położonemu południowej części Lubelszczyzny. 

Podstolice Ski, Podstolice

W przeciwieństwie do Warszawy, Poznania czy Trójmiasta Kraków swojej własnej stacji narciarskiej nie posiada  ale zawsze można wybrać się do Podstolic. Ośrodek zlokalizowany najbliżej grodu Kraka mieści się zaledwie 18 km od ścisłego centrum miasta i ok. 7 km od Wieliczki. Amatorzy białego szaleństwa znajdą tam 6 różnych tras, z których najdłuższa liczy sobie 600 m. Wszystkie są sztucznie naśnieżane i oświetlone. Na fanów nieco bardziej ekstremalnych doznań czeka snowpark z poduchą treningową oraz szkoła snowkite. Dzieciaki natomiast mają do dyspozycji oślą łączkę, narciarskie przedszkole, a także minizoo zamieszkane przez sympatyczne kózki i owieczki. Słowem: doskonałe warunki do uprawiania sportu i wypoczynku.

Źródło: podstolice-ski.pl

Liczba wyciągów: 3 (2 orczykowe i babylift)
Łączna długość tras: 1,3 km
Karnet 1-dniowy od 100 zł/os.

Nartraj, Chrzanów

Niewielki Chrzanów (nie mylić z miastem w Małopolsce o tej samej nazwie) położony w malowniczej południowej części Lubelszczyzny, ok. 65 km od Lublina i 60 km od Zamościa – i jest dziś największym oraz najprężniej rozwijającym się ośrodkiem sportów zimowych w regionie. W nowoczesnym kompleksie znalazło się miejsce na 6 wyciągów (w tym jedyną na Lubelszczyźnie kolej krzesełkową) oraz aż 11 tras o różnym poziomie trudności i łącznej długości ponad 4 km. Najdłuższa z nich liczy 700 m, wszystkie są naśnieżane i oświetlone, a dość ostre nachylenie części stoków sprawia, że również zaawansowani narciarze znajdą tu coś dla siebie.

Źródło: rzetelski.com.pl

Liczba wyciągów: 6 (krzesełkowy, 4 orczykowe i bezpodporowy)
Łączna długość tras: 4,2 km
Karnet 3-godzinny: 100 zł/os.

*Ze względu na warunki pogodowe, część opisanych powyżej miejsc i atrakcji może być czasowo niedostępna.