Najpiękniejsze pałace w Europie

Marzenie każdej księżniczki, inspiracja dla architektów, w przeszłości siedziba możnych, dziś szturmowana przez turystów – pałac. Pośród kilkunastu tysięcy obiektów pałacowych Starego Kontynentu wybraliśmy dla Was te najbardziej spektakularne i pobudzające wyobraźnię. Poznajcie 10 najpiękniejszych pałaców w Europie

Poczuj powiew luksusu w najlepszych hotelach w Europie nawet 70% taniej»

Pałac w Wersalu, Francja

Najpiękniejsze pałace w Europie - Wersal

700 komnat, 7 hektarów powierzchni parku, 2 tysiące okien i 67 klatek schodowych. Synonim przepychu, świetności i klasycznego baroku. Pałac w Wersalu, znany także jako Pałac Słońca, jest jedną z największych atrakcji Francji i symbolem francuskiej monarchii absolutnej. Francuzi zawdzięczają go Ludwikowi XIV, który zlecił rozbudować zamek myśliwski swojego ojca Ludwika XIII. To tutaj mieszkali królowie Francji po wybuchu rewolucji francuskiej, to tutaj proklamowano Republikę Francuską, tu obecnie znajduje się w Muzeum Historii Francji. Obecnie pałac królewski w Wersalu odwiedza 10 mln turystów rocznie.

Jednakże nie w samych superlatywach pałac zapisał się na kartach historii. Tajemnicą poliszynela jest fakt, iż w XII wieku znany był jako najbardziej śmierdzący królewski pałac na świecie. Stało się tak za sprawą załatwiania potrzeb fizjologicznych przez szlachetnie urodzonych do kominków, w galeriach i przedsionkach. Wiadomo też, iż w tym jednym z największych pałaców na świecie panowała ciasnota, a służba sypiała w garderobach czy na pryczach (mieszkało tu wraz z królem kilkanaście tysięcy dworzan i służby). Brakowało też wody, wobec czego w ogrodach nie uruchamiano wszystkich fontann jednocześnie – czynne były tylko te, które akurat mijał monarcha. Dziś pałac jest wizytówką Francji, najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną i wielokrotnym tłem znanych filmów (m.in. „Maria Antonina”), a otaczający go ogród wersalski przyciąga jaśminem, rzeźbami i magicznymi pokazami wodnymi.

Poczuj powiew luksusu w najlepszych hotelach w Europie nawet 70% taniej»

Pałac Lednice-Valtice, Czechy

Najpiękniejsze pałace w Europie - Lednice-Valtice

„Wpis na tę Listę świadczy o wyjątkowości na skalę światową tego miejsca, które wymaga ochrony, by móc służyć całej ludzkości”. Tymi słowy wszedł zespół pałacowo-parkowy Lednice-Valtice, rozpościerający się na pograniczu Moraw i Austrii, w poczet obiektów dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO. Otoczony wyjątkową opieką kompleks parkowy pełen stawów, drzew i kwiatów szlachetnych, zwany także Ogrodem Europy, służy dziś przede wszystkim do spacerów, zwiedzania i degustacji wina.

Ród Lichtensteinów – bo to jemu (i nie tylko) Czesi zawdzięczają istnienie i wygląd Ogrodu Europejskiego – uprawiał rozległe tereny przez cały 600-letni okres swojego panowania. Efektem jest wspaniały ogród francuski i niemniej okazały park angielski, w które wkomponowano romantyczne budowle pałaców Lednice i Valtice. Pierwszy z pałaców niegdyś służył do spotkań szlachty europejskiej, dziś można w jego murach oglądać, obok sal ceremonialnych, pokoje małych książąt i księżniczek oraz muzeum lalek. W drugim pałacu, dawnej siedzibie austriackich i morawskich możnowładców z Lichtensteinu, można dziś delektować się wybornym tutejszym winem a na całość tego wspaniałego miejsca warto spojrzeć z 60-metrowego minaretu, będącego częścią kompleksu.

Poczuj powiew luksusu w najlepszych hotelach w Europie nawet 70% taniej»

Pałac rodziny Esterhazy w Fertöd, Węgry

Najpiękniejsze pałace w Europie - Pałac rodziny Esterhazy

Podobnie jak jego odpowiednik francuski, „węgierski Wersal” powstał na terenie drzewiej przeznaczonemu do celów myśliwskich, a konkretnie w miejscu loggi myśliwskiej Süttör. Za wzniesieniem w XVIII w. monumentalnej, barokowo-rokokowej rezydencji, stojącej w pobliżu Jeziora Nezyderskiego, stał wybitny węgierski arystokrata i mecenas sztuki – książę Miklósa Józsefa I Esterházy. Ściany pałacu gościły rzesze ważnych osobistości, w tym wybitnego austriackiego kompozytora Josepha Haydna. Ten ostatni w pałacu tworzył i grał wraz z orkiestrą swoją muzykę przez kilkanaście lat, nie czynił tego jednakże chętnie. Żeby uwolnić siebie i swoich muzyków od koncertowania „na pustkowiu pośród bagien” i umożliwić im powrót do swoich bliskich, Haydn skomponował Symfonię pożegnalną, w której finale muzycy, jeden po drugim, gasili świece na swoich pulpitach, składali nuty i z instrumentem pod pachą wychodzili. Książę Miklós aluzję zrozumiał, i pozwolił muzykom pałac opuścić.

Dziś węgierski Wersal przyciąga nie tylko turystów, ale i miłośników sztuki i kultury, gdyż, zwłaszcza w sezonie letnim, na terenie pałacu organizowane są przeróżne imprezy, wydarzenia kulturalne i koncerty.

Poczuj powiew luksusu w najlepszych hotelach w Europie nawet 70% taniej»

Pałac Schönbrunn w Wiedniu, Austria

Najpiękniejsze pałace w Europie - pałac Schonbrunn

Gdyby prawdą było, że ściany mają uszy (i przy okazji usta), nader ciekawie byłoby posłuchać historii o dawnej letniej rezydencji Habsburgów – pałacu Schönbrunn w Wiedniu. Rokokowe mury 1441 pomieszczeń tego pałacu były świadkami wielu wiekopomnych dla narodu austriackiego chwil. W roku 1830 urodził się tutaj cesarz Franciszek Józef i tutaj także monarcha spędził swoje ostatnie dni. W Sali Lustrzanej dał koncert zaledwie sześcioletni Mozart, zaś w Wielkiej Galerii odbywały się obrady Kongresu Wiedeńskiego i bale mu towarzyszące. Komnaty przemierzały w swoim czasie Maria Teresa oraz pełna temperamentu, kochana i tragiczna cesarzowa Sissy.

Dziś pałac ze względu na historyczne znaczenie, ale także nieprzeciętną aranżację przestrzeni – stoi w bajecznym parku z fontannami, rzeźbami, pomnikami, labiryntem, a nawet ogrodem zoologicznym – należy do Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Poczuj powiew luksusu w najlepszych hotelach w Europie nawet 70% taniej»

Pałac Królewski w Madrycie, Hiszpania

Najpiękniejsze pałace w Europie - Pałac Królewski w Madrycie

Palacio Real de Madrid wbrew pozorom nie ma wiele wspólnego ze słynną hiszpańską drużyną piłkarską. To potężny pałac królewski, który powstał jak feniks z popiołów w XIII wieku na zgliszczach tzw. Starego Alkazaru – dotychczasowej siedziby Habsburgów. Powstał zaś w pełnej krasie i okazałości, i ze swoimi 2 800 pomieszczeniami jest obecnie największym pałacem w Europie. Jako że para królewska przeniosła się do mniejszej posiadłości pod miastem, turyści bez skrupułów mogą swobodnie penetrować tutejsze komnaty. Warto zobaczyć m.in.  salę tronową z imponującym freskiem Giovanniego Battisty Tiepolo Alegoria Monarchii Hiszpańskiej, wspaniałą galerię malarstwa z dziełami Caravaggia czy Velázqueza, skrzypce A. Stradivariusa czy unikatową salę apteczną Farmacia Real, w której zgromadzono niezliczone ilości butli, fiolek i szklanych pojemników z lekarstwami.

Po zakończeniu zwiedzania Pałacu, warto odetchnąć w malowniczych Ogrodach Sabatiniego, czy przy zabytkowej fontannie w parku Campo del Moro, poobserwować innych turystów i ruszyć na poszukiwanie Estadio Santiago Bernabéu, stadionu klubu piłkarskiego Zinedine Zidane.

Poczuj powiew luksusu w najlepszych hotelach w Europie nawet 70% taniej»

Wielki Pałac w Peterhofie, Rosja

Najpiękniejsze pałace w Europie - Wielki Pałac w Peterhofie

Wielki wzrostem i osiągnięciami car Piotr I Wielki sam łaskawie założył parkowo-pałacowy zespół Peterhofu, który stanowił jego reprezentacyjną rezydencję nad brzegiem morza. Wzorowany na – jakże by inaczej – francuskim Wersalu i nazwany z niemiecka, Dwór Piotra, to nie tylko architektoniczny majstersztyk, lecz i pomnik, oraz symbol zdobycia dostępu do Bałtyku i otwarcia „okna na Zachód” przez Imperium Rosyjskie.

W Wielkim Pałacu podziwiać (ale pod żadnym pozorem fotografować) można ociekające złotem wnętrza komnat i pamiątek po Wielkim carze. Zaś na zewnątrz można robić zdjęcia do woli, a obiektów nie zabraknie. Na terenie całego parku o powierzchni 600 ha wyrzucają wodę 144 fontanny – często szczerozłote. Największy wodotrysk, symbolizujący zwycięstwo Rosjan nad Szwedami, wydobywa wodę na wysokość 20 metrów. Jak na Wielki Pałac Wielkiego Cara przystało, wszystko jest w Peterhofie wielkie, zapierające dech w piersiach i pełne symboliki. Oraz czasami złośliwe: trzeba mieć się na baczności, gdyż w niektórych alejkach można natknąć się na fontanny – niespodzianki, które tryskają wodą z najmniej oczekiwanych miejsc w najmniej dogodnym momencie. Piotr Wielki wielkim dowcipnisiem był.

Poczuj powiew luksusu w najlepszych hotelach w Europie nawet 70% taniej»

Pałac Zwinger w Dreźnie, Niemcy

Najpiękniejsze pałace w Europie - Pałac Zwinger

Z zewnątrz – perła architektury barokowej, wewnątrz – wyjątkowa kolekcja arcydzieł najwyższej klasy. Na zewnątrz – charakterystyczna Brama Koronna, na wieży której cztery polskie orły podtrzymują replikę polskiej korony królewskiej, w środku – zbiory porcelany, muzeum zoologiczne, Salon Matematyczny, Fizyczny, Francuski i Niemiecki a przede wszystkim Galeria Obrazów Starych Mistrzów.

Pałac Zwinger w Dreźnie powstał w latach 1710–1728 jako dzieło współpracy architekta Matthäusa Daniela Pöppelmanna i rzeźbiarza Balthasara Permosera. Na początku służył jako oranżeria i miejsce na festyny, później jego wnętrza zaczęto wykorzystywać do prezentowania wystaw. Dziś można tutaj na własne oczy zobaczyć obrazy wszech czasów, wśród których nie brakuje Madonny Sykstyńskiej Rafaela Santi czy dzieł Tycjana, Vermeera, Botticellego, Rubensa, Dürera, Parmigianino a nawet Rembrandta i jego szkoły. Zwinger to niewątpliwie perła wśród zabytków architektury i źródło niezapomnianych wrażeń dla odwiedzających jakkolwiek by nie spojrzeć – od środka czy z zewnątrz.

 Poczuj powiew luksusu w najlepszych hotelach w Europie nawet 70% taniej»

Alhambra w Grenadzie, Hiszpania

Najpiękniejsze pałace w Europie - Alhambra

Każdy, kto rozważa urlop na południu Hiszpani, powinien koniecznie uwzględnić w swoich planach miasteczko Grenada. To właśnie tam, pośród zielonych wzgórz, znajduje się najpiękniejszy i najsłynniejszy arabski pałac na całym świecie. Grube mury, ciągnące się na ponad 2 km, skrywają prawdziwą perłę. Jeszcze kilka wieków temu tętniło tu życie – Alhambra zawierała bowiem w sobie nie tylko pałac, ale także osiedle mieszkalne, koszary, więzienie i meczet. Rezydencja zaczęła powstawać w XIII w. Przez ten czas była rozbudowywana przez kolejnych władców lubujących się w sztuce. Kiedy w 1492 roku pałac został przejęty przez Hiszpanów, byli oni pod takim wrażeniem, że nie ośmielili się zburzyć żadnej budowli.

Dzięki temu, po dziś dzień możemy oglądać to, co z pałacu pozostało. A pozostało całkiem sporo. Zwiedzający mogą dostrzec ślady wszechobecnego przepychu, który który kryje się w licznych zdobieniach, dekoracjach, fantazyjnych sztukateriach, marmurach i zdobiących całość elementach architektonicznych. Będąc w Alhambrze, nie sposób nie zwiedzić letniej rezydencji z pięknymi ogrodami Generalife, które są ideałem islamskiej sztuki ogrodniczej. Można tu podziwiać, oprócz oczywiście wspaniałej roślinności, idealnie współgrające ze sobą fontanny i baseny.

 Poczuj powiew luksusu w najlepszych hotelach w Europie nawet 70% taniej»

Sanssouci w Poczdamie, Niemcy

Najpiękniejsze pałace w Europie - Sanssouci

Z francuskiego zwrot sans souci oznacza po prostu „bez zmartwień”. Taki też cel przyświecał królowi Fryderykowi II Wielkiemu, kiedy ten postanowił rozbudować znajdujący się pod Berlinem Poczdam i zbudować na jego terenie swoją letnią rezydencję, gdzie mógłby oddawać się beztroskim rozrywkom, takim jak zagłębianie się w literaturze oraz koncerty. Cały pałac miał być istną świątynią sztuki i filozofii, a uprzedzony do płci pięknej Fryderyk, zakazał do niego wstępu kobietom. Do Sanssouci ściągały największe „gwiazdy” ówczesnej kultury – bywał tu słynny filozof Wolter oraz pisarz Ignacy Krasicki. Po śmierci monarchy pałac został opuszczony i dopiero Fryderyk Wilhelm IV postanowił na nowo tchnąć życie w rezydencję, dodając jej rokokowego stylu.

Po 1873 roku, pałac i otaczające go ogrody zostały zamienione w muzeum. Od tej pory chętnie zjeżdżają tutaj turyści, którzy pragną na chwilę oderwać się od Berlina. Zwiedzać można część komnat, w których urzędował Fryderyk II Wielki, w tym tę, w której umarł, bibliotekę oraz sale, w których odbywały się kameralne koncerty. Godne podziwu są przede wszystkim pałacowe tarasy oraz ogród, w którym warto przysiąść na chwilę i się zrelaksować. Dojazd ze stolicy jest bardzo dogodny – wystarczy w centrum Berlina wsiąść w pociąg, którzy dowiezie nas do samego Poczdamu – stąd możecie udać się spacerem do posiadłości.

Poczuj powiew luksusu w najlepszych hotelach w Europie nawet 70% taniej»

Pałac Śpiącej Królewny w Paryżu, Francja

Najpiękniejsze pałace w Europie - Disneyland

Zna go każdy amator disneyowskich produkcji, a jego fasada i komnaty śnią się każdej małej księżniczce. Choć jego gospodarzem jest spoczywający w lochach groźny smok, rocznie odwiedza go niemal 14 mln osób, co czyni zeń najpopularniejszy z francuskich pałaców (zwiedzany częściej niż Luwr). Główna atrakcja Parku Fantazji w paryskim Disenylandzie to architektoniczna kwintesencja zarówno prawdziwych gotyckich zamków w Normandii, jak i niepohamowanej wyobraźni budowniczych. Wysoka na 167 metrów bryła różowego pałacu zachwyca bajkowymi wieżyczkami, po których powierzchni spacerują złote ślimaki. Szczyt każdej z wież zdobi oryginalny wiatrowskaz w kształcie kwiatu, korony, flagi lub inicjałów producenta filmowego Walta Disneya.

Po przekroczeniu progu pałacu wzrok przykuwają inspirowane historią Śpiącej Królewny gobeliny oraz barwne witraże, których wykonanie – wedle misternej metody średniowiecznych mistrzów – powierzono Peterowi Chapmanowi, restauratorowi witraży w paryskiej katedrze Notre Dame. Lokalizacja pałacu (wraz z otaczającym go romantycznym ogrodem) w sercu Disneylandu sprawia, że bez względu na porę dnia, jego fasada skąpana jest w promieniach słońca. Nocą zaś kontury bajkowej budowli wydobywają z ciemności kolorowe iluminacje, sztuczne ognie i fajerwerki. To trzeba zobaczyć!

Poczuj powiew luksusu w najlepszych hotelach w Europie nawet 70% taniej»