Niektóre łączą ze stałym lądem długie mosty, inne wymagają przeprawy przez turkusowe wody Adriatyku. Jedne słyną z rajskich plaż, podczas gdy inne kuszą turystów zabytkowymi miasteczkami czy niespotykaną roślinnością. Spośród ponad 1000 chorwackich wysp i wysepek wybraliśmy te najpiękniejsze – zobaczcie nasz subiektywny ranking TOP 10 wysp Chorwacji.

Poznajcie jeszcze więcej ciekawych miejsc w Chorwacji – atrakcji, miast, miasteczek, zabytków i cudów przyrody.

10. Wyspa Palagruža

Według statystyk tylko 47 wysp Chorwacji jest zamieszkałych i szczerze, nie wiemy na pewno, czy Palagruža jest zaliczana do jednej z nich. Na małej, wapiennej wyspie archipelagu o tej samej nazwie regularnie przebywają tylko latarnicy opiekujący się 91-metrową latarnią morską. Ale za odpowiednią sumę można w tej latarni przenocować, wypływając wcześniej na sam środek Adriatyku łodzią z portu miasta Korčuli. A podczas tej niecodziennej wyprawy zwiedzić pod okiem przewodnika samą wyspę i inne wysepki archipelagu.

Taka podróż to nie tylko okazja na ekstremalne odosobnienie w scenerii dzikiej przyrody (cała wyspa stanowi rezerwat przyrody), ale i szansa, by na własne oczy zobaczyć jedną z najpiękniejszych żwirowych plaż Adriatyku, nie bez powodu nazwaną „Złotem Południa”.

Informacje praktyczne i ciekawostki 

Brzegi wyspy są strome i praktycznie niedostępne. Wyjątek stanowią zatoki Stara i Velo žalo, stąd też tu cumują statki przybywające na wyspę.

9. Archipelag Kornati

Choć Kornati to nie pojedyncza wyspa a malowniczy archipelag składający się niemal ze 150 wysp i wysepek, jest on na tyle osobliwy, że nie mogło go zabraknąć w naszym zestawieniu w całości. Razem wyspy Kornati tworzą dość nietypowy widok. Jest to najgęstsze skupisko wysp na Adriatyku, a do tego niemal całkowicie wyludnione. Zapewne przez to, że roślinność jest tu dość uboga, a same wyspy odstraszają swoim surowym wyglądem.… choć widoki, jakie można podziwiać na wyspach Mana i Rasip, a także na wzgórzu Kornat z fortecą Tureta, należą do zachwycających. 

Zwierząt też próżno tutaj szukać. Przynajmniej na lądzie. To właśnie pod wodą toczy się prawdziwe życie. Jeśli więc chcielibyście przeżyć przygodę z nurkowaniem, warto wybrać się ze sprzętem, bo może się przydać. Chorwacja to raj dla nurkujących i snorkeligujących!

Informacje praktyczne i ciekawostki 

Archipelag Kornati można odwiedzić własnym jachtem, zakupując wcześniej bilety wstępu online na oficjalnej stronie parku (opcja korzystniejsza cenowo niż zakup w parkowej kasie). Alternatywnie można skorzystać z usług licznych firm zlokalizowanych m.in. w Zadarze czy Szybeniku  i oferujących zorganizowane wycieczki.

Wyspy oferują restauracje i kawiarnie, więc nie ma problemu z degustacją lokalnych dań i delektowaniem się pyszną kawą. W większości wycieczek zawarty jest w cenie obiad w restauracji wybranej przez organizatora.

8. Wyspa Rab

W czasach rzymskich położoną malowniczo w zatoce Kvarner w archipelagu Kvarney Bay wyspę Rab nazywano wyspą szczęścia. Dziś patrząc na rajski – wyróżniony w zestawieniu CNN najpiękniejszych plaż – pas piasku oblewany delikatnie przez turkusowe wody Adriatyku, trudno się temu dziwić. Spośród wszystkich chorwackich wysp Rab  posiada proporcjonalnie najwięcej piaszczystych plaż, co czyni z niej mekkę poszukiwaczy miękkiego podłoża podczas kąpieli słonecznych.

Rab to także kolebka naturyzmu i jedna z najbardziej zielonych wysp Adriatyku. W przerwie od plażowania można wybrać się na porośnięty lasem półwysep Kalifront ze słynącym z zielonych dębów rezerwatem Dundo albo na starówkę miasteczka Rab, nad której krajobrazem górują majestatycznie cztery wieże kościelne.

Informacje praktyczne i ciekawostki 

Istnieje możliwość dotarcia na wyspę Rab poprzez przeprawę promową zarówno z kontynentu (Stinica), jak i z sąsiedniej wyspy Krk. Z portu w Rabie kursują wodne taksówki, które mogą zabrać spragnionych kąpieli na wybrane plaże – północna część to plaże piaszczyste, wschodnia to plaże żwirkowe, a zachodnia to plaże żwirkowo-kamieniste. 

Wyspa Rab to eldorado dla amatorów aktywnego wypoczynku, na których czekają tu liczne trasy rowerowe i spacerowe, doskonałe warunki do joggingu i wędrówek po górach oraz piniowych lasach. Do dyspozycji sportowców pozostają korty tenisowe, boiska do piłki nożnej, ręcznej, koszykówki i siatkówki plażowej. Wyspa posiada dwie przystanie ACI i mniejsze porty, a szkółki nurkowe oferują możliwość odkrywania podwodnych atrakcji.  

7. Wyspa Krk

Największa z adriatyckich wysp, położona majestatycznie w zatoce Kvarner, miano „złotej” otrzymała już w średniowieczu. I faktycznie na nie zasługuje! Klimatyczna starówka głównego miasta Krk z Vela Placa to prawdziwe eldorado dla amatorów zabytków i historycznych perełek. Piękne, odznaczone certyfikatem Błękitnej Flagi plaże (w tym dwukilometrowa żwirowa Baška) przypadną do gustu łowcom słońca, podczas gdy poszukiwacze pięknych widoków zachwycą się panoramą rozpościerającą się z nadmorskiego klifu Vrbnik na góry Velika Kapela.

Na tych, którym niebiańskich doznań wciąż było mało, czeka wino žlahtina o złotożółtej barwie – podobno siódme niebo w gębie. Krk to prawdziwy raj, ale jak na raj – dość łatwo osiągalny. W odróżnieniu od innych wysp Chorwacji, na Krk łatwo się dostać z lądu. Można promem, samolotem albo długim na 1430 m krčkim mostem.

Informacje praktyczne i ciekawostki 

Na Krk znajdziemy wiele możliwości aktywnego spędzania czasu: od turystyki pieszej i rowerowej przez kajakarstwo, wspinaczkę po żeglowanie, nurkowanie i windsurfing. Wyspiarskimi ośrodkami tej ostatniej dyscypliny są Baska i Punat, które słyną ze szkół windsurfingu oferujących zajęcia zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych miłośników deski, wody i wiatru. Entuzjastów nurkowania zaintryguje fakt, że w okolicach wyspy znajdują się dwa wraki, które można odkrywać pod wodą – jeden na głębokości do 55 metrów, drugi nieco bliżej powierzchni wody. 

Ci, którzy nad aktywne zwiedzanie przekładają turystykę kulinarną, także nie będą zawiedzeni. Jednym z lokalnych specjałów jest domowy makaron surlice. Warto skosztować tutejszych dań z owoców morza, w tym kalmarów i świeżych ryb prosto z Adriatyku. Wyspa jest również znaną producentką doskonałej oliwy z oliwek i wina.

Gdzie się zatrzymać? Krk oferuje różnorodne zakwaterowanie, od uroczych apartamentów w starej części miasteczka do luksusowych hoteli z widokiem na morze. Popularnym wśród wypoczywających wyborem są także kempingi, które pozwalają cieszyć się bliskością natury.

6. Wyspa Mljet

Chodzą słuchy, że wyspa Mljet gościła w utworach Homera, który umieszczał tam swoich bohaterów. Nic dziwnego – takie widoki godne są bogów. Położona na zachód od Dubrownika i na południe od półwyspu Pelješac wyspa uznawana jest za najbardziej zieloną na Adriatyku, do tego otoczona jest krystalicznie czystą wodą. Liczy niespełna 1200 mieszkańców osiedlonych w miejscowościach, takich jak: Babino Polje, Blato, Sobra, Goveđari, Polače, Pomena, Ropa, Maranovići, Kozarica czy Korita.

Dostać się na nią można wyłącznie drogą morską (katamaranem z Dubrownika, promem z Prapatna na półwyspie Pelješac czy też promem relacji Split-Brač-Hvar-Korčula-Mljet-Dubrovnik). Na zachodzie wyspy utworzono park narodowy, którego największym skarbem są dwa słone jeziora połączone wąskim kanałem. Na jednym z nich znajduje się wysepka St. Mary z klasztorem benedyktyńskim. Innym perłą wyspy krasowa jaskinia Odyszeusz, która – według legendy – była miejscem, gdzie uwięziony był słynny heros.

Informacje praktyczne i ciekawostki 

Mljet słynie z malowniczych krajobrazów i unikalnej przyrody. Wizyta w Parku Narodowym Mljet to okazja do spotkania z wieloma gatunkami roślin i ptaków. Największym skarbem przyrodniczym wyspy jest wspomniany system słonych jezior zlokalizowany na terenie parku narodowego. Cuda przyrodnicze i ukryte perełki turystyczne najlepiej odkrywać pieszo lub na rowerze. Wynajęcie kajaku pozwoli na eksplorację wybrzeża i okolicznych wysp, a wypożyczenie sprzętu do nurkowania – na odkrywanie podwodnych światów.

Lokalna kuchnia Mljet jest pełna smaków śródziemnomorskich, w tym w szczególności świeżych małż i ryb przyrządzanych w prosty, ale smakowity sposób. Typowe dania obejmują ryż risotto z owocami morza i sardynki grillowane na żarze. Obiad czy kolację warto wzbogacić o kieliszek lokalnego, niezwykle aromatycznego wina. 

Opcje zakwaterowania? Na Mljet znajdziemy różnorodne opcje noclegu, od uroczych pensjonatów i apartamentów po luksusowe hotele. Jednak jako bazę wypadową warto rozważyć  jeden z małych i malowniczych portów, takich jak Pomena lub Polače, które oferują spokojną atmosferę i widoki na jezioro Mljet.

5. Wyspa Lošinj

Jeżeli szukacie miejsca, gdzie można by się oświadczyć lub przeżyć wiele nastrojowych momentów z ukochaną osobą, koniecznie odwiedźcie jedną z najbardziej romantycznych chorwackich wysp – wyspę Lošinj. Polecamy zwłaszcza południową część wyspy z miasteczkiem Mali Lošinj i wioską Veli Lošinj na czele. Wasza druga połówka będzie z pewnością urzeczona!

Najlepiej zawitać tu wieczorem, kiedy światełka nad zabudowaniami dają złotą poświatę odbijającą się od tafli wody. Warto przespacerować się również wzdłuż brzegu, by podziwiać zachwycające widoki na urokliwe zatoczki Chorwacji.

Informacje praktyczne i ciekawostki 

Klejnot archipelagu Kvarner znany jest ze swej unikalnej fauny i flory. To miejsce, gdzie można spotkać delfiny (mają tu swój rezerwat) i żółwie morskie, a także odkrywać różnorodne gatunki roślin. Park Narodowy Wyspy Lošinj stanowi ochronę dla cennych ekosystemów.

Na scenie kulinarnej wyspy wyróżnia się  potrawa zwaną pljukanci – rodzaj ręcznie robionego makaronu serwowanego z owocami morza i świeżą bazylią. Warto także spróbować lokalnych serów i oliwy z oliwek.

Nie bez powodu Lošinj  określane jest mianem wyspy witalności. Do wzmożonej aktywności na miejscu inspirują bujne lasy sosnowe i malowniczy brzeg morze, przez które prowadzą liczne szlaki rowerowe. Ale i amatorzy sportów wodnych nie będą zawiedzeni. Kajakarstwo, nurkowanie, snurkowanie to tylko niektóre z popularnych form aktywnego wypoczynku

Pośród dostępnych form zakwaterowania na wyspie szczególną popularnością cieszą się pensjonaty, apartamenty i hotele z widokiem na morze lub na malownicze porty, takie jak Mali Lošinj lub Veli Lošinj, które odznaczają się niezwykłą (i nieco włoską) atmosferą. 

4. Wyspa Korčula

Położona na południu Dalmacji, górzysta wyspa słynie z bujnej zieleni i lazurowych zatoczek okalających urozmaiconą linię brzegową. Ponoć właśnie tu urodził się Marco Polo. Jego dom wraz z poświęconym mu muzeum można odwiedzić w opasanym grubymi murami i basztami miasteczku Korčula. To jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych nadadriatyckich miast.

Jego zabytki są tak imponujące, że bywa nazywane „Małym Dubrownikiem”. Co ciekawe, korculańskie ulice układają się w kształt rybiego szkieletu. Oprócz samej stolicy na Korčuli warto odwiedzić też miasto portowe Vela Luka, słynącą ze znakomitego czerwonego wina Grk Lumbardę i skrytą pośród winnych wzgórz miejscowość Blato.

Informacje praktyczne i ciekawostki 

Korčula to dobra propozycja dla tych, którzy stawiają na aktywny wypoczynek. Przemawiają za tym liczne szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe, a także zaplecze i warunki do praktykowania kajakarstwa, wspinaczki, nurkowania. 

Lokalna kuchnia na Korčuli jest zróżnicowana i pełna smaków śródziemnomorskich. Doskonałą alternatywą dla świeżych krewetek, kalmarów i ryb są przyrządzane na wolnym ogniu przy pomocy glinianego lub żeliwnego naczynia dania z mięsa, warzyw i przypraw (na wyspie rosną samosiejki aromatycznych i leczniczych ziół, w tym szałwii i rozmarynu). Tzw. peka to tradycyjna i wciąż bardzo popularną metodą przygotowywania wielu specjałów w całym kraju. Malownicza wioska Lumbarda słynie z pięknych plaż i winnic produkujących lokalne wina Grk – warto o tym pamiętać, dopierając napój bogów do posiłku. 

W Korčuli znajdziemy wiele różnych opcji zakwaterowania, od uroczych apartamentów w starej części miasta Korčula po luksusowe hotele na wybrzeżu. Jednak warto rozważyć pobyt w tradycyjnych kamienicach w centrum miasta, które oferują wyjątkowy urok i bliskość do lokalnych atrakcji.

3. Wyspa Pag

Choć jest jedną z ponad 1000 chorwackich wysp, nie sposób pomylić jej z żadną inną. Pag to prawdziwy unikat.  I miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć w Chorwacji. Jej niezwykłość docenił słynny przewodnik „Lonely Planet”, przyrównując panujący na niej klimat swobody i beztroski do atmosfery z włoskich filmów z lat 50.

Trudno się temu dziwić, gdy popatrzymy na skaliste wybrzeże o barwie delikatnej sepii, wspaniałe widoki z jednej strony na morze, zaś z drugiej na góry i skryte w zacisznych zatoczkach sielankowe, rybackie wioski. Pag to też wyspa gajów oliwnych (w wiosce Lun zobaczyć  można ponad tysiącletnie drzewa oliwne), winnic oraz zwanej „chorwacką Ibizą” plaży Zrce. Jako pamiątkę z podróży warto stąd przywieźć paskie koronki — od 2009 r. na Liście Światowego Dziedzictwa! 

Informacje praktyczne i ciekawostki 

Na wyspie Pag istnieje wiele różnorakich opcji aktywnego wypoczynku, w tym piesze wędrówki, jazda na rowerze, kajakarstwo i wspinaczka. Plaże Pag i oblewające je wody zachęcają do uprawiania sportów wodnych, takich jak windsurfing i kitesurfing. Dużą popularnością, dzięki istnieniu podwodnych formacji skalnych, cieszy się tu także nurkowanie.

Pag odznacza się surowym, nieco księżycowym krajobrazem. Gleby porastają niskie rośliny, takie jak rozmaryn i szałwia, dostosowane do trudnych warunków klimatycznych.

Co dla smakoszy? Pag znane jest z produkcji sera paški sir, który wytwarzany jest z mleka owiec hodowanych na wyspie. Typowym daniem na Pag jest paški janjetina, czyli jagnięcina pieczona na otwartym ogniu.

Pag oferuje różnorodne miejsca noclegowe, od tradycyjnych kamienic po luksusowe hotele i apartamenty. Warto rozważyć pobyt w jednym z uroczych miasteczek, takich jak Pag lub Novalja, aby cieszyć się lokalną atmosferą i bliskością do restauracji serwujących wyborne dania kuchni pagijskiej.

2. Wyspa Brač

Na trzecią co wielkości wyspę w Chorwacji i największą wyspę Dalmacji warto się wybrać z co najmniej kilku powodów. Pierwszy to Lovrečina – najpiękniejsza zatoka wyspy położonej majestatycznie u stóp ruin klasztoru 8 km od Supetaru. Drugi to miejscowość Milna, której rajskie zatoki upodobali sobie zwłaszcza amatorzy nurkowania. Kolejnym „pretekstem” do zawitania na wyspie jest dolina Blaca skrywająca największą atrakcję wyspy, czyli wykutą w jaskini przez zakonników pustelnię z XVI wieku. I wreszcie chyba najbardziej przekonujący argument – Zlatni Rat.

Zlatni Rat – w wolnym tłumaczeniu „Złoty Róg” – to prawdziwa miss chorwackich, a nawet europejskich plaż. We wszystkich rankingach właśnie ta żwirowa plaża zdobywa pierwsze miejsce. Co ciekawe, w zależności od kierunku wiatru i fal, plaża zmienia wygląd. Niezmiennie jednak z pozycji lotu ptaka przypomina, szczególnie w promieniach słońca, mieniący się złotem róg.

Zlatni Rat – w wolnym tłumaczeniu „Złoty Róg” – to prawdziwa miss chorwackich, a nawet europejskich plaż. We wszystkich rankingach właśnie ta żwirowa plaża zdobywa pierwsze miejsce. Co ciekawe, w zależności od

Informacje praktyczne i ciekawostki 

Brac to prawdziwie kamienna wyspa. Zalety biały skały wapiennej z podziemi wyspy doceniali architekci wielkich imperiów – posłużyła ona do budowy Białego Domu w Waszyngtonie czy Pałacu Dioklecjana w Splicie.

Wyspa ta to częsty cel podróży miłośników turystyki pieszej i jazdy na rowerze, ze względu na liczne trasy i malownicze widoki. Kajakarstwo wokół wybrzeża, wspinaczka czy nurkowanie  to także popularne aktywności. 

 Lokalna kuchnia na Brac jest smakowita i prosta, a jej najsłodszym sekretem jest tzw. „Hrapoćuša” – słodki deser z migdałami i orzechami  przygotowywany we wsi Dol na wyspie Brač od 350 lat. 

Najbardziej obleganym centrum noclegowym  jest zlokalizowane na południowym wybrzeżu wyspy miasteczko Bol, ale i poszukiwacze spokoju znajdą coś dla siebie, rezerwując pobyt w gospodarstwie agroturystycznym czy luksusowej willi z basenami. 

1. Wyspa Hvar

Jeśli uwielbiacie zapach lawendy, nie znosicie deszczu i jesteście smakoszami wina i oliwek, to przypadnie Wam do gustu wyspa Hvar, zwaną także „Królową Chorwackich Wysp”. Hvar jest znana przede wszystkim z lawendowych pól. Jeśli uda się Wam przyjechać w okresie kwitnięcia, będziecie mogli napawać się tym pięknym widokiem i zapachem w nieskończoność. Podobnie jak spektakularnymi widokami na winnice czy gaje oliwne oraz archipelag Pakleni Otoci.

Spośród miast na szczególną uwagę zasługują Hvar z fortecą Španjola i antyczny Stari Grad, którego historia sięga czasów Arystotelesa. To właśnie na tej wyspie powstał pierwszy teatr miejski w Europie, a  historia i kultura malują się  na fasadach niemal wszystkich zabytkowych budynków największego placu miejskiego na wyspach po obu stronach Adriatyku. Warto również odwiedzić górskie wioski na zachodnim wybrzeżu, takie jak Zastrazisce, gdzie czas jakby się zatrzymał. 

Oprócz tego wyspa jest typowym miejscem dla ciepłolubnych – wyspa została uznana za najcieplejszą i najbardziej słoneczną na Adriatyku. Magazyn Traveller umieścił ją w pierwszej 10 najpiękniejszych wysp na świecie.

Informacje praktyczne i ciekawostki 

Dzika przyroda Hvaru zachwyca różnorodnością roślinności, w tym aromatycznymi ziołami i kwiatami, które tworzą unikalny krajobraz.  Nie mniejszych doznań dla zmysłów dostarcza hvarska kuchnia. Jednym z jej charakterystycznych dań jest gnregada, tj. delikatna potrawa z ryb i warzyw gotowana w białym winie. Innym, równie smacznym przysmakiem, jest pašticada – potrawa mięsna z duszonej wołowiny, długo gotowana w specjalnym sosie. Hvar słynie także z oliw z oliwek i miodów, które dodają wyjątkowego smaku wielu potrawom.

Na wyspie dostępne są różne opcje zakwaterowania. Miasto Hvar, będące stolicą wyspy, oferuje luksusowe hotele, apartamenty i wille nadbrzeżne, które zachwycają widokiem na Adriatyk. To idealne miejsce dla tych, którzy pragną komfortu i dostępu do uroków miasta, jego restauracji i nocnego życia.

Na tych, którzy preferują spokojniejsze i kameralne miejsca, czekają wiejskie agroturystyki i urokliwe pensjonaty w okolicznych wioskach.. To świetna opcja dla tych, którzy pragną zanurzyć się w lokalnym życiu i cieszyć się spokojem, jednocześnie mając dostęp do pięknych plaż i przyrody. Warto także wspomnieć o urokliwych kamienicach do wynajęcia, które znajdują się na obrzeżach miasteczka Hvar. Te tradycyjne, kamienne są często pięknie odrestaurowane, oferując autentyczne doświadczenia i komfort wypoczynku.