Weekend poza miastem

Sobota i niedziela – wolne zwieńczenie tygodnia – to doskonały czas na odkrywanie nowych miejsc i krótkie eskapady w najpiękniejsze rejony na terenie całej Polski. Poznaj naszą subiektywną listę 10 pomysłów na weekend poza miastem – na każdą porę roku!

Spędź relaksujący weekend poza miastem »

Podlasie

Weekend poza miastem - Podlasie

Ewolucja w budowie mazowieckich odcinków drogi ekspresowej S8 do granicy województwa podlaskiego wywołała prawdziwą rewolucję do podróżujących na Podlasie warszawiaków. Wystarczy nieco ponad 2 godziny jazdy samochodem, by zamienić scenerię miejskiej dżungli w stolicy na Zielone Płuca Polski i rozkoszować się błogą ciszą i samotnością.

Choć nie do końca wiadomo, czy genezy nazwy tego regionu lepiej doszukiwać się w nazwie plemienia Lachów czy obszarów leśnych, jedno jest pewne – lasów tu nie brakuje. I to jakich! Spacer szlakami Puszczy Knyszyńskiej, spotkanie z żubrem w Puszcza Białowieskiej, a może wizyta w legendarnej Dolinie Rospudy na terenie Puszczy Augustowskiej? Amatorzy flory i fauny  nie będą zawiedzeni. Ale Podlasie to nie tylko natura w dziewiczej odsłonie.  Malownicze podlaskie wioski Kruszyniany i Bohoniki to jedne z najbardziej egzotycznych miejsc w naszym kraju. Wszystko za sprawą zamieszkującej te tereny mniejszości tatarskiej, która wciąż kultywuje nie tylko dawne obyczaje, ale również własne tradycje kulinarne. Planując wyprawę na Podlasie, warto także wybrać się do oddalonego od Biebrzańskiego Parku Narodowego o około 12 km Pentowa. Niewielka – złożona z jednego gospodarstwa, w skład którego wchodzi malowniczy dworek szlachecki z budynkami gospodarczymi – miejscowość nad rozlewiskami Narwi zyskała na atrakcyjności w 1991 roku. Wtedy to na licznych, połamanych przez wiatr drzewach, bociany zaczęły budować masowo gniazda. Dekadę po wichurze niemiecka Fundacja Europejskiego Dziedzictwa Przyrody EURONATUR przyznała miejscowości tytuł „Europejskiej Wsi Bocianiej”.

Wyskocz na weekend na Podlasie i wypocznij na łonie natury »

Dolina Pilicy

Weeknd poza miastem - Dolina Pilicy

Turystyczne walory położonej w samym centrum kraju Doliny Pilicy docenili przed laty nawet rosyjscy carowie i prezydenci II RP. I warto wziąć z nich przykład. Leśny krajobraz doskonale sprawdza się w roli odtrutki na wielkomiejski zgiełk, malowniczy Zalew Sulejowski zapewnia odpowiednią porcję wody, no i nudzić się tu raczej nie będziemy. Rowerzystów ucieszą liczne szlaki, którymi można dotrzeć m.in. do romańskiego kościoła i opactwa cystersów w Sulejowie, bunkrów w Konewce czy zagrody żubrów w Smardzewicach.

Jeśli natomiast ktoś nad pedałowanie przedkłada wiosłowanie, nie trzeba go będzie dwa razy namawiać na spływ kajakowy meandrującym nurtem Pilicy – rzeki, która doczekała się nawet własnego muzeum. Ale to nie wszystko. Nad Pilicą znajdziemy bowiem także prawdziwe gejzery. No, prawie. Mieszczące się na obrzeżach Tomaszowa Mazowieckiego Niebieskie Źródła to w rzeczywistości wywierzyska krasowe, którymi wypływa na powierzchnię krystalicznie czysta woda, podnosząca z dużą siłą piasek z dna kilku urokliwych jeziorek. Drgająca tafla wody – w zależności od pogody, pory dnia i położenia słońca – przybiera różne odcienie błękitu.

Zaplanuj weekend w Dolinie Pilicy i wypocznij na łonie natury »

Kaszuby

Weekend poza miastem - Kaszuby

Kolorowy patchwork pól, lasów i jezior, liczne wzgórza i ukryte między nimi dolinki, a na dokładkę miejsca, w których czas jakby się zatrzymał – Kaszuby przypadną do gustu miłośnikom obcowania z naturą, wypoczywania nad jeziorem, łowienia ryb czy też zwiedzania skansenów.  Nie zawiodą się również amatorzy spływów kajakowych i zwiedzania okolicy na dwóch kółkach. Jednym słowem – jest tu co robić. A jeśli nadal jest się głodnym atrakcji, zawsze można spróbować nauczyć się kaszubskiego alfabetu i poznać tutejsze zwyczaje. Mieszkańcy urokliwych wiosek wciąż rozmawiają w tradycyjnym języku.

Spędzając weekend na Kaszubach trzeba spędzić trochę czasu nad jeziorem – w końcu jest ich tu ponad 500. Natomiast spływy kajakowe polecamy organizować na rzece Raduni. Przygodą może być również wspinaczka na Wzgórza Szymbarskie, gdzie znajduje się Wieżyca – najwyższe wzniesienie Niżu Polskiego. Na Kaszubach znajdziecie też najstarszy w Polsce skansen we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie można dowiedzieć się nieco o tym, jak dawniej żyła lokalna społeczność.  A gdyby wciąż było mało, zawsze zostaje plan B w postaci wypadu nad morze.

Wyskocz na weekend na Kaszuby i wypocznij na łonie natury »

Mazury Zachodnie

Weekend poza miastem - Mazury

Zielone wzgórza, kwitnące łąki, malownicze jeziora – Mazury Zachodnie nie przypadkiem nazywane są „polską Toskanią”. Gdyby w jednym z kadrów Pojezierza Iławskiego, łańcucha wzniesień  Garbu Lubawskiego czy w południowej części Pojezierza Olsztyńskiego, łańcuch płaczących wierzb czy topoli podmienić na rzędy cyprysów, krajobrazy te z powodzeniem stać mogłyby się scenografią do filmów Bertolucciego.

Nie bez znaczenia jest też panująca tu atmosfera. Setki jezior ukryte wśród leśnych ostępów skłonią do romantycznych uniesień nawet najbardziej zatwardziałych racjonalistów. No i to właśnie tutaj – a konkretnie w okolicach Mrągowa – znajduje się legendarne źródełko miłości. Bijąca z niego woda (choć bardzo zimna) sprawi, że każde uczucie rozgorzeje ze zdwojoną siłą. Nie trzeba śródziemnomorskiej temperatury, by w Polsce poczuć się jak pod słońcem Toskanii. Nie trzeba też tygodniowego urlopu na włoską przygodę, wystarczy też 2,5 godz. jazdy samochodem od Białegostoku, 3 godz. od stolicy czy Trójmiasta.

Wyskocz na weekend na Mazury i wypocznij na łonie natury »

Szlak Orlich Gniazd

Weekend poza miastem - Jura

Geograficznie – Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, historycznie – kolebka polskiej kultury, podróżniczo – jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju.  I wie o tym każdy, kto choć raz wybrał się na wędrówkę jedną z najsłynniejszych tras turystycznych w Polsce, czyli Szlakiem Orlich Gniazd. Na dystansie ponad 160 km zwiedzicie kilkanaście zamków, w tym takie spektakularne budowle, jak m.in. Ogrodzieniec, Bobolice czy Olsztyn k. Częstochowy.

Ale to zaledwie część atrakcji, które czekają na szlaku wiodącym przez najwyższe wzniesienia Jury. W najmniejszym w Polsce Ojcowskim Parku Narodowym można zapuścić się w malowniczą Dolinę Prądnika, zajrzeć do słynącej z podań i rojów nietoperzy Groty Łokietka oraz przymierzyć dłonie do Maczugi Herkulesa. Strome jurajskie ściany to najlepszy w kraju poligon doświadczalny dla miłośników wspinaczki skałkowej. A w okolicach Olkusza trafić można  nawet na prawdziwą pustynię – Błędowską. Choć nie jest tak rozległa jak Sahara czy Gobi, i tak robi wrażenie. A co najważniejsze,  podróż tu z Krakowa, Katowic, Wrocławia czy Łodzi trwa nie więcej niż 2 godziny. Idealny pomysł na weekendową eskapadę!

Zaplanuj aktywny wypoczynek Szlakiem Orlich Gniazd »

Pojezierze Wielkopolskie

Weekend poza miastem - Pojezierze Wielkopolskie

Wystarczy nie więcej niż godzina jazdy od Poznania, by znaleźć się w krainie (dosłownie!) tysiąca jezior. Tyle bowiem mniejszych i większych akwenów mieści się na Pojezierzu Wielkopolskim. Jednocześnie dociera tu znacznie mniej osób niż na Mazury, więc można spokojnie połączyć relaks nad wodą z ucieczką od zgiełku. Jeśli chodzi o akweny, najlepiej wypoczywać na brzegu największego w okolicy polodowcowego jeziora Powidzkiego, będącego wodną mekką dla wielbicieli nurkowania, pływania czy żeglowania. Objęte strefą ciszy jezioro zachwyca nie tylko niezwykłą czystością, ale i dobrze rozwiniętą fauną i florą oraz mielizną na środku zwierciadła wody, która w ciągu kilku ostatnich lat przekształciła się w małą wyspę. Innym wartym wzmianki z wielkopolskich jezior jest słynne Gopło, nad którym góruje legendarna Mysia Wieża, uwieczniona w legendzie o królu Popielu.

Kto zdecyduje się na weekendową wyprawę w ten region Polski, nie może oczywiście pominąć ważnych historycznie miejsc jak Biskupin czy stanowisko archeologicznie w Ostrowie Lednickim. Oddalona od Gniezna o niecałe 16 km mała wyspa na Jeziorze Lednickim była w przeszłości miejscem Chrztu Polski. Dziś dostać się można na nią promem i poza spacerem, zdecydować się na wizytę w kaplicy pałacowej, w której do dziś znajdują baseny chrzcielne z czasów panowania Mieszka I.

Wyskocz na weekend na Pojezierze Wielkopolskie i wypocznij na łonie natury »

Puszcza Piska

Weekend poza miastem - Puszcza Piska

Wiosną i latem jeziora na Mazurach oblegają dzikie tłumy, ale by doświadczyć prawdziwej dziczy warto się wybrać do drugiego pod względem wielkości kompleksu leśnego w Europie – porośniętej sosnowymi lasami sosnowymi, oblanej licznymi jeziorami (m.in. Śniardwy i Bełdany) Puszczy Piskiej. A konkretnie do zlokalizowanego na jej terenie Parku Dzikich Zwierząt Kadzidłowo.

Rysie, daniele, tarpany i wilki, a także kuraki leśne i żubry… Wszystkie biegają sobie swobodnie, bez krat czy fos, w warunkach zbliżonych do naturalnych. To jednak nie migawki z programu przyrodniczego „Z kamerą wśród zwierząt”, a realne obrazy z rzeczywistości prywatnego parku. Łagodne usposobienie niektórych ze zwierząt umożliwia wejście na ich obszerne wybiegi, a nawet karmienie, głaskanie i spotkanie oko w oko. Poznanie innych ułatwia przewodnik, który oprowadzając po terenie, przybliża zwiedzającym zwyczaje panujące w świecie przyrody. Wizyta w parku to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników polskiej fauny, ale i amatorów egzotycznych gatunków. Na śródleśnych łąkach w sercu Mazur, na obszarze o powierzchni 10000 m2 dom znalazły także zwierzęta z Syberii i Dalekiego Wschodu.

Wyrusz na weekendową wyprawę do Puszczy Piskiej i wypocznij na łonie natury »

Szczeliniec Wielki

Weeknd poza miastem - Góry Stołowe

Propozycja jak z bajki dla spragnionych baśniowych klimatów mieszkańców Śląska – Szczeliniec Wielki dzielą od Katowic ok. 3 godziny jazdy, a od Wrocławia trochę ponad 2 godziny.

Małpolud, wielbłąd, kura, słoń, a nawet mamut – to tylko część zwierzaków, jakie zobaczymy na szczycie najbardziej baśniowej polskiej góry. Niestety, jak to w bajkach bywa, wszystkie zostały zamienione w kamień… Ale i tak robią wrażenie. Podobnie jak dziesiątki innych fantazyjnych form skalnych, które otaczają nas tu ze wszystkich stron. W niezwykłym labiryncie o wymiarach 600 x 300 m można się zgubić na długie godziny, a nieziemska atmosfera pozwoli poczuć się niczym na planie jakiejś superprodukcji z gatunku fantasy.

Kiedy zaś uda nam się już wydostać z plątaniny wąskich przejść, kamiennych załomów i zaskakujących konstrukcji, czekają nas zapierające dech w piersiach widoki. Takie właśnie są Góry Stołowe. Niezbyt rozległe, niezbyt wysokie, niezbyt wymagające, ale przy tym fascynujące, zaskakujące i jakby trochę nierzeczywiste – jak filmowa dekoracja. Zresztą będzie w tym całkiem sporo prawdy. Przecież to właśnie tutaj kręcono niektóre sceny do filmowej wersji „Opowieści z Narnii”.

Odkryj w weekend Szczeliniec Wielki i wypocznij na łonie natury »

Pojezierze Drawskie

Weekend poza miastem - Pojezierze Drawskie

Położona w sercu Pojezierza Zachodniopomorskiego, o tętnie lżejszym niż pulsujące gwarem Mazury, kraina pełna jezior (aż 578!), lasów i słodkiego miodu. Centrum turystyczne Pojezierza Drawskiego stanowi Czaplinek. Zlokalizowany malowniczo na przesmyku między jeziorami Drawsko i Czaplin miasteczko założyli templariusze, a dziś oplata je warkocz dziesiątek pasiek, gdzie powstają miody – od rzepakowych przez  gryczane i lipowe po wrzosowe. Słodkie chwile wypoczynku gwarantują tu nie tylko owoce pracy pszczelego roju, ale i liczne ścieżki piesze i rowerowe, przystanie kajakowe i żeglarskie oraz kąpieliska.

Podczas wizyty w okolicy nie można pominąć zlokalizowanej między słynącym z leczniczej borowiny i solanek uzdrowiskiem Połczyn-Zdrój a Czaplinkiem Doliny Pięciu Jezior. Ten nazywany Szwajcarią Połczyńską obszar pełen jest stromych zboczy porośniętych bukowymi lasami. Tutaj swoje źródła ma rzeka Drawa, która przepływa przez pięć jezior: Krzywe, Krąg, Długie, Głębokie i Małe. Warto przejechać się także drogą widokową, która wije się w głębokim, zielonym wąwozie albo wybrać się do zrekonstruowanej warowni wczesnośredniowiecznej w Sławogrodzie.

Wyskocz na weekend na Pojezierze Drawskie i wypocznij na łonie natury »

Roztocze

Weekend poza miastem - Lubelskie/Roztocze

Magiczna kraina geograficzna w południowo-wschodniej Polsce łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem zachwyca pagórkowatą scenerią. Ten wyraźnie wypiętrzony wał wzniesień, ciągnący się na długości niemal 180 km od polskiego Kraśnika aż po ukraiński Lwów, dzielą majestatycznie krzywizny górskich potoków i rzek Wieprz, Bug oraz San i Dniestr, tworząc klimat o oryginalnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Na amatorów natury czekają tu duże kompleksy leśne Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej, a także rozsiane wydmy, jary i wąwozy o stromych zboczach, czy porośnięte trawami oraz olszyną torfowiska i bagna.

Atrakcje regionu warto najlepiej odkrywać na rowerze, podążając czarną trasą przez obszary Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz takie miejscowości turystycznie jak  Zwierzyniec, Krasnobród i okolice Suśca. Choć największy atut Zwierzyńca stanowi spektakularna lokalizacja i sceneria – miasto ze wszystkich stron otoczone jest lasami, a jego południowe obrzeża zdobią malownicze stawy Echo – znajdą tu coś dla siebie także poszukiwacze zabytków i amatorzy kultury. Po zwiedzeniu kościółka na wyspie „Św. Jana Nepomucena” warto stąd wyruszyć w stronę Obroczy i przez zagrodę w Guciowie i rezerwat przyrody św. Rocha udać się wprost do Krasnobrodu do tamtejszego Sanktuarium MB Krasnobrodzkiej. Poza granicami miasteczka przejeżdża się przez wioski o melodyjnych nazwach – Szur, Wioska, Róża, a także Ciotusza Nowa z sielskim młynem wodnym, pod którym zamieszkały bobry.

Odkryj magiczne Roztocze i wypocznij na łonie natury »

  Najpiękniejsze parki narodowe - Magazyn Travelist  Wiosna w wielkim mieście - Magazyn Travelist