Magiczne Bieszczady: TOP 10 ciekawych miejsc

Bieszczady

 A może by tak rzucić to wszystko i jechać w Bieszczady? Dla aktywnych – spacer po Połoninach lub kąpiel w Jeziorze Solińskim. Dla ciekawskich – przejażdżka na pokładzie drezyny lub spotkanie oko w oko z Zakapiorem albo przyjazną alpaką. Dla  romantyków – kontemplacja rozgwieżdżonego nieba. Przed nastaniem jesieni odkrywamy przed Wami najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w łańcuchu górskim polskich Karpat. Oto lista magicznych miejsc i oryginalnych aktywności w najbardziej kultowym turystycznym kierunku w Polsce!

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady nawet 70% taniej – sprawdź! »

Połoniny

Połonina Caryńska - Bieszczady

Połoniny to wizytówka Bieszczad i jeden z głównych celów turystycznych w tej okolicy. W końcu czy jest coś lepszego, niż długie wędrówki po pięknych szlakach i podziwianie bezdrzewnych szczytów gór? Jednak pocztówkowe krajobrazy to niejedyna rzecz, jaką można tu podziwiać.  Gdzieniegdzie spotkamy choćby zabytkowe cerkwie, będące pozostałością po rdzennych Rusińskich góralach – Bojkach, którzy niegdyś zamieszkiwali te tereny.

O każdej porze roku Połoniny mają do zaoferowania co innego, jednak mówi się, że najpiękniej prezentują się jesienią, kiedy przyroda kipi feerią barw. Warto wówczas wybrać się na szlak i napawać niczym nieskażonym pięknem. O tej porze roku jest tu również znacznie mniej turystów niż latem, kiedy to piechurzy maszerują gęsiego po szlakach. Można więc w samotności pokontemplować jesienny krajobraz. Do wyboru jest 4-kilometrowa Połonina Caryńska, znajdująca się między dolinami Prowczy i Wołosatego, bądź Połonina Wetlińska, rozciągająca się na 8 km. Co ciekawe, ta ostatnia jeszcze do 1945 roku służyła jako pastwisko. Dziś obie połoniny znajdują się w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego i są objęte ścisłą ochroną.

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady nawet 70% taniej – sprawdź! »

Park Gwiezdnego Nieba

Park Gwiezdnego Nieba - Bieszczady
www.gwiezdnebieszczady.pl

Niewiele w Europie jest miejsc, gdzie można jeszcze podziwiać gwiazdy na niebie w całej okazałości. Jednym z takich miejsc jest Park Gwiezdnego Nieba w Bieszczadach, gdzie, z dala od świateł cywilizacji, mamy szansę obserwować Drogę Mleczną w pełnej krasie. To jedyne w całym kraju miejsce, w którym można ją dostrzec gołym okiem. Pozostałe regiony zanieczyszczone są sztucznym światłem, co uniemożliwia obserwację gwiezdnych konstelacji.

Miłośnicy rozgwieżdżonego nieba mogą wybrać się na pokazy astronomiczne, które odbywają się codziennie w jednym z punktów obserwacyjnych. Prowadzone są przez astronoma z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Podczas pokazu uczestnicy będą mieli okazję poznać największe gwiazdozbiory, zaobserwować komety, sztuczne satelity i spadające gwiazdy oraz zobaczyć, jak wygląda Uran.

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady nawet 70% taniej – sprawdź! »

Drezyny rowerowe

Drezyny Rowerowe - Bieszczady
www.drezynyrowerowe.pl

Różnie można przemierzać najdziksze polskie góry – piechotą (na terenie parku sieć pieszych szlaków turystycznych osiąga długość ok. 130 km), konno (to jedyny park narodowy w Polsce, który propaguje turystykę konną) – nic jednak nie może się równać z wyprawą wzdłuż dawnej linii kolejowej 108 między Zagórzem a Krościenkiem na pokładzie drezyny napędzanej siłą własnych mięśni. Widoki są wspaniałe, licząca w sumie 46 km długości trasa całkiem inna od uczęszczanych szlaków, a połączenie zwiedzania z odrobiną aktywności i szczyptą kolejarskiej magii (wizyta na centralnej stacji w Uhercach Mineralnych przypomina podróż w czasie) zapewnia niezapomniane przeżycia.

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady nawet 70% taniej – sprawdź! »

Browar Ursa Maior

Browar Ursa Maior - Bieszczady
www.facebook.com/pg/CentrumUrsaMaior

Nie ma nic lepszego niż łyk zimnego piwa po zejściu ze szlaku – szczególnie jeśli jest to regionalny bieszczadzki trunek, warzony w lokalnym minibrowarze prowadzonym przez pasjonatów. Mowa oczywiście o Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa Ursa Maior, mieszczącej się w Uhercach Mineralnych, między Leskiem a Ustrzykami Dolnymi. Wszystkie piwa oferowane przez browar są niefiltrowane, niepasteryzowane i powstają tylko z naturalnych składników. A do tego są w 100% wegańskie! Piwo zyskało już taką renomę, że dystrybuowane jest m.in. do Krakowa, jednak to właśnie w Uhercach smakuje najlepiej. Przy okazji można zwiedzić browar i zobaczyć, jak powstaje naturalne piwo. A na deser oczywiście wziąć udział w degustacji.

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady nawet 70% taniej – sprawdź! »

Tarnica

Tarnica - Bieszczady

Tarnica – najbardziej reprezentatywny, a zarazem najwyższy szczyt w Bieszczadach, wspinający się na wysokość 1346 m n.p.m. Kto podejmie wyzwanie i wybierze się na podbój słynnego „siodła”, z pewnością nie pożałuje. Na szczyt wiodą dwa szlaki – czerwony z Ustrzyk Górnych oraz niebieski z Wołosatego. Bardziej malownicza jest z pewnością trasa z Ustrzyk – mimo że jej pokonanie trwa ok. 3 godzin i wymaga dużo wysiłku oraz przedzierania się przez las, gwarantuje niezapomniane wrażenia. Na wędrowców czeka na szczycie zasłużona nagroda – zapierający dech w piersiach widok na okolicę. Niektórzy z przyjemnością ucinają sobie drzemkę po wielkim krzyżem, który jest również celem pielgrzymek, zdążających tutaj rokrocznie w Wielki Piątek.

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady nawet 70% taniej – sprawdź! »

Kolejka leśna

Bieszczadzka Kolejka Leśna - Bieszczady
Wikimedia Commons/CC/Michał Derela

Jeśli od długiego marszu zawiodą Was nogi, wyprawa przez górskie bezdroża na pokładzie Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej na pewno urozmaici pobyt wśród połonin zarówno młodszym, jak i starszym kolekcjonerom niebanalnych wrażeń. Wąskotorowa trasa została wytyczona jeszcze przed I wojną światową, a sama kolejka wiele przeszła, zanim stała się atrakcją turystyczną. Główna stacja znajduje się w Majdanie, który stanowi część wsi Cisna, a przejazdy pociągów odbywają się na trasach do Przysłupia i Balnicy. Pamiętajcie tylko, że jesienią ciuchcia kursuje regularnie wyłącznie w soboty i niedziele.

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady nawet 70% taniej – sprawdź! »

Chatka Puchatka

Chatka Puchatka - Bieszczady

Wbrew humorystycznej nazwie nie mieszka tu pocieszny miś z bajek A.A. Milne’a – Chatka Puchatka jest schronieniem dla piechurów przemierzających Połoninę Wetlińską. Jest to najwyżej położone schronisko w Bieszczadach – znajduje się na wysokości 1228 m n.p.m. Przez 50 lat działalności Chatka stała się kultowym miejscem na mapie Bieszczad, pomimo swoich spartańskich warunków – nie ma tu elektryczności, bieżącej wody ani kanalizacji. Jednak każdy kto był tu chociaż raz wie, że widok zachodzącego słońca na bezkresnym niebie jest w stanie wynagrodzić nawet największe niedogodności. W końcu Chatka nie stoi tutaj przypadkowo – w latach 50. XX w służyła jako punkt obserwacyjny obrony przeciwlotniczej. Niestety, z początkiem tego roku na stronie internetowej Chatki pojawiła się informacja, że schronisko zostaje zamknięte do odwołania. Miejmy nadzieje że już wkrótce zostanie ponownie otwarte.

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady nawet 70% taniej – sprawdź! »

Siekierezada

Siekierezada - Bieszczady
www.siekierezada.pl

Legendarny bar w Cisnej mógłby wystraszyć niejednego – wnętrza tego wiekowego lokalu ozdabiają prawdziwie diabelskie rekwizyty. Pełno tu podobizn czartów wyrytych w drewnie i szatańskich łbów spozierających na gości ze ścian. Jest też galeria starych Zakapiorów, którzy niegdyś przepijali tutaj całe swoje pensje.

Lokal powstał na początku lat 90. Jego nazwa nawiązuje do powieści Edwarda Stachury z 1971 r. pod tytułem „Siekierezada albo zima leśnych ludzi”. Pierwszą klientelą Siekierezady byli tzw. „leśni ludzie”, którzy po ciężkim dniu pracy przy wyrębie drzew tłumnie przybywali tu pić, grać w karty i wdawać się w bójki. Mimo że stałych bywalców zdziesiątkował alkohol, do dziś pozostały po nich portrety na ścianach – najbardziej zasłużeni mają nawet swoje stołki. Warto odwiedzić Siekierezadę dla diabelskiej atmosfery, mocnych napitków i regionalnego jedzenia. Może nawet uda się Wam tu spotkać jednego z bieszczadzkich Zakapiorów, którzy uraczą Was swoją historią…

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady nawet 70% taniej – sprawdź! »

Jezioro Solińskie

Jezioro Solińskie - Bieszczady

Górskie szczyty otaczające błękitną taflę, wodne języki wcinające się głęboko w urokliwe dolinki… Jeśli jakieś miejsce w Polsce przywodzi na myśl majestatyczny krajobraz norweskich fiordów, to jest to z pewnością położone w Bieszczadach Jezioro Solińskie. Trolli w tym rejonie co prawda jeszcze nie zauważono, jednak nawet bez nich widoki są prawdziwie baśniowe. Można za to spotkać legendarnego Zakapiora… Ale największy sztuczny zbiornik w kraju warto poznać nie tylko ze względu na piękną okolicę i ciekawy folklor. Nie mniejsze wrażenie robi wizyta na gigantycznej betonowej zaporze, która liczy sobie aż 82 m wysokości i ponad 660 m długości. Ktoś kiedyś policzył, że z materiału wykorzystanego do jej budowy można by było skonstruować mur wysoki na 1 m, opasujący całą polską granicę. To się nazywa rozmach!

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady nawet 70% taniej – sprawdź! »

Hodowla Alpak

Alpax - Bieszczady
www.alpaki.czarnorzeki.pl

W drodze powrotnej z magicznych Bieszczad warto zajrzeć do…hodowli alpak. Miłośnicy puszystych parzystokopytnych będą z pewnością wniebowzięci! Hodowla znajduje się pod Krosnem, na zboczu Królewskiej Góry. Alpaki, sprowadzone aż z dalekiego Chile, przechadzają się po 2-hektarowym polu i mają się całkiem nieźle. Hodowlę założyli Barbara i Piotr Okólscy, którzy z pozyskanej wełny szyją kołderki, poduszki i cieple czapki na zimę. A ta akurat się zbliża wielkimi krokami, więc warto się zaopatrzyć!

Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady nawet 70% taniej – sprawdź! »

Tags: × × × ×

6 komentarzy

  1. 866362 290010I recognize there exists a fantastic deal of spam on this blog website. Do you need to have support cleaning them up? I can support among courses! 358068

  2. 61263 885341Thanks for the post, was an intriguing read. Curious as to how you came about that solution 136170

  3. 26359 240882Woh Everyone loves you , bookmarked ! My partner and i take issue in your last point. 455475

  4. 776502 858285Hey, you used to write amazing, but the last several posts have been kinda boring I miss your tremendous writings. Past couple of posts are just a little bit out of track! come on! 217533

  5. 48147 684421Perfect just what I was looking for! . 908561

  6. 546876 748535Every e-mail you send need to have your signature with the link to your internet web site or weblog. That generally brings in some visitors. 509587

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*