Najlepsze miejsca na weekend majowy w Polsce

Aktywny city break, kontemplacja na pustyni, spacer w romantycznej scenerii, a może wiosenny spływ Dunajcem czy ekscytujący wyścig na pokładzie drezyny? Pomysłów na idealną Majówkę może być więcej niż dni wolnych w zbliżający się długi weekend. Podpowiadamy, gdzie wyjechać i co robić, by przeżyć wyjątkowy weekend majowy w Polsce.

Odkryj hotele na majówkę w najpiękniejszych zakątkach Polski nawet 70% taniej »

Szczeliniec Wielki – Majówka dla amatorów baśni

Najlepsze miejsca na weekend majowy w Polsce - Szczeliniec Wielki

Małpolud, wielbłąd, kura, słoń, a nawet mamut – to tylko część zwierzaków, jakie zobaczyć można na szczycie najbardziej baśniowej polskiej góry. Niestety, jak to w bajkach bywa, wszystkie zostały zamienione w kamień… Ale i tak robią wrażenie. Podobnie jak dziesiątki innych fantazyjnych form skalnych, które otaczają tu turystów ze wszystkich stron.

W niezwykłym labiryncie o wymiarach 600 x 300 m można się zgubić na długie godziny, a nieziemska atmosfera pozwoli poczuć się niczym na planie jakiejś superprodukcji z gatunku fantasy. Kiedy zaś uda wam się już wydostać z plątaniny wąskich przejść, kamiennych załomów i zaskakujących konstrukcji, czekają was zapierające dech w piersiach widoki. Najwyższy szczyt Gór Stołowych wygląda jak filmowa dekoracja – i będzie w tym całkiem sporo prawdy. Przecież to właśnie tutaj nakręcono niektóre sceny do filmowej wersji „Opowieści z Narnii”.

Odkryj hotele na majówkę w najpiękniejszych zakątkach Polski nawet 70% taniej »

Jura Krakowsko-Częstochowska – Majówka dla romantyków

Majówka w Polsce - Jura Krakowsko-Częstochowska

Panorama Jury Krakowsko-Częstochowskiej wygląda jak z płócien czołowego malarza romantyzmu – Caspara Davida Friedricha. Rozległe, puste przestrzenie, gęste lasy, tajemnicze skalne formy, a przede wszystkim największe w kraju skupisko średniowiecznych zamków i warowni. Wszystko to tworzy iście kinematograficzną scenerię. Gdyby producenci serialu „Gra o tron” poszukiwali nowych plenerów na potrzeby kolejnego sezonu, koniecznie powinni wziąć pod uwagę tę surową, dziką krainę na pograniczu Śląska i Małopolski.

Nie da się pomylić tego miejsca z żadnym innym. I wie o tym każdy, kto choć raz wybrał się na wędrówkę jedną z najsłynniejszych tras turystycznych w Polsce, czyli Szlakiem Orlich Gniazd. Na dystansie ponad 160 km zwiedzicie kilkanaście zamków, w tym takie spektakularne budowle, jak m.in. Ogrodzieniec, Bobolice czy Olsztyn k. Częstochowy. A co najważniejsze,  podróż tu z Krakowa, Katowic, Wrocławia czy Łodzi trwa nie więcej niż 2 godziny. Pomysł idealny na weekend majowy.

Odkryj hotele na majówkę w najpiękniejszych zakątkach Polski nawet 70% taniej »

Dolina Pałaców i Ogrodów – Majówka dla amatorów luksusu

Majówka w Polsce - Dolina Pałaców i Ogrodów

Tak jak Francja ma swoją Dolinę Loary, tak Polska może się pochwalić ocienioną szczytami Karkonoszy Kotliną Jeleniogórską. I nigdzie indziej w Europie nie znajdziecie takiego zagęszczenia zabytkowych arystokratycznych rezydencji na kilometr kwadratowy. Na obszarze mniejszym niż łączna powierzchnia 3 warszawskich dzielnic (Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa) mieści się bowiem blisko 30 pałaców, zamków, stylowych folwarków i innych historycznych majątków. Barokowy Staniszów, baśniowy Wojanów, malownicza Łomnica – każdy z nich jest inny i każdy może się pochwalić bogatą historią.

Większość pochodzi z czasów, gdy okolice Jeleniej Góry były jednym z najmodniejszych terenów wypoczynkowych w Europie. Należały do najpotężniejszych ówczesnych rodów – m.in. Czartoryskich, Radziwiłłów, Hohenzollernów czy Schaffgotschów. Przyjeżdżali tu na wywczas cesarze, książęta oraz artyści tej rangi, co Johann Wolfgang Goethe albo Caspar David Friedrich. Dziś w odrestaurowanych rezydencjach mieszczą się stylowe hotele i restauracje, część można również zwiedzać – a cały region aktywnie stara się o wpisanie na listę UNESCO. I ma na to spore szanse.

Odkryj hotele na majówkę w najpiękniejszych zakątkach Polski nawet 70% taniej »

Zalipie – Majówka dla artystów

Najlepsze miejsca na weekend majowy w Polsce - Zalipie

Jest w  Polsce takie miejsce, w którym kolorowy wachlarz wiosennych kwiatów podziwiać można… o każdej porze roku i bez względu na warunki pogodowe.  Zalipie, bo o nim mowa, przypadnie do gustu jednak nie tylko florystom i botanikom, ale i amatorom folkloru i sztuki ludowej. Niewielka, położona na Powiślu Dąbrowskim, wieś określana jest często mianem „malowanej”, a wszystko za sprawą kolorowych wzorów, które bogato zdobią fasady tutejszych chałup, domów i zabudowań gospodarczych.

Zwyczaj zdobienia kwiecistymi malunkami wnętrz i zewnętrznych elewacji izb narodził się pod koniec XIX wieku. To właśnie wtedy znudzone wybielonymi wapnem wnętrzami gospodynie zaczęły ozdabiać je kwiecistym ornamentem. Ze zdobnictwem tego rodzaju spotkać się można także w innych wsiach na terenie mieszczącym się w widłach Wisły i Dunajca. Jednak poziom wykonania, kunszt artystyczny i konkursy na najlepiej wymalowaną chatę rozsławione przez utalentowaną zalipiańską malarkę Felicję Curyłową, czynią z Zalipia stolicę ludowego malarstwa w Polsce. Oto podróż na weekend majowy idealna dla artystów!

Odkryj hotele na majówkę w najpiękniejszych zakątkach Polski nawet 70% taniej »

Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich – Majówka dla poszukiwaczy cudów natury

Najlepsze miejsca na weekend majowy w Polsce - kolorowe jeziorka w Rudawach

Jeśli ktoś uważa, że woda jest substancją z gruntu bezbarwną, w Rudawach Janowickich szybko zmieni zdanie. To właśnie tam, u podnóża Wielkiej Kopy, przycupnęły sobie bowiem cztery niewielkie jeziorka, z których każde przyciąga wzrok całkiem inną tonacją kolorystyczną. Jedno jest zielone, drugie błękitne, trzecie purpurowo-czerwone, czwarte zaś – czarne. A czasem nie ma go w ogóle, gdyż okresowo wysycha. Skąd taki malarski wybryk natury?

Wyjaśnienie jest bardzo proste. Otóż przed laty mieściła się w tym miejscu niemiecka kopalnia pirytu, czyli substancji wykorzystywanej do produkcji kwasu siarkowego. Z czasem związki mineralne przeniknęły do wody, nadając jej – w zależności od stężenia i składu chemicznego – różne barwy. Rezultat okazuje się jednak prawdziwie baśniowy. A bliskość Jeleniej Góry i Karpacza sprawia, że będzie to idealne miejsce na urozmaicenie wypoczynku w Karkonoszach i …oaza dla poszukiwaczy cudów natury.

Odkryj hotele na majówkę w najpiękniejszych zakątkach Polski nawet 70% taniej »

Wrocław – Majówka dla mieszczucha

Majówka w Polsce - Wrocław

Wenecja Północy, polski Amsterdam, światowa stolica krasnoludków – różnie mówi się o Wrocławiu. I ze wszystkich rodzimych miast to właśnie stolica Dolnego Śląska najlepiej nadaje się do odkrywania wiosną. Powodów jest wiele. Choćby największy i najciekawszy w kraju ogród zoologiczny, rozsławiony za sprawą kultowego programu „Z kamerą wśród zwierząt”. Pełne wiosennej energii zwierzęta rozbawią nie tylko najmłodszych. Podobnie zresztą jak słynne wrocławskie krasnoludki. Jest ich ponad 200, kryją się w najdziwniejszych zakamarkach, a wędrówka ich śladem przez całe miasto to fantastyczna zabawa dla całej rodziny.

Jeśli zaś wciąż będzie wam mało w weekend majowy spacerów i świeżego powietrza, jest jeszcze jedna miejscowa atrakcja – mosty. Nikt do końca nie wie, ile ich jest (mówi się nawet o 400), wiadomo jednak, że Wrocław oficjalnie lokuje się na czwartym miejscu w Europie pod względem ich liczby. O zabytkach w rodzaju pięknego Rynku z gotyckim ratuszem, majestatycznej katedry na Ostrowie Tumskim czy wpisanej na listę UNESCO Hali Stulecia nawet nie wspominamy. Zawsze można je sobie zostawić na kolejny weekend.

Odkryj hotele na majówkę w najpiękniejszych zakątkach Polski nawet 70% taniej »

Pustynia Błędowska – Majówka dla poszukujących wyciszenia

Najlepsze miejsca na weekend majowy w Polsce - Pustynia Błędowska

Australia ma swoją Wielką Pustynię Piaszczystą, Afryka – Saharę, Azja – Gobi, a Europa – Pustynię Błędowską. Chociaż w porównaniu do innych kontynentów obszar lotnych piasków o powierzchni 33 km² wrażenia nie robi, to jednak nie zmienia to faktu, że jest to największa pustynia Starego Kontynentu. A przy tym ewenement przyrodniczy i geograficzny na skalę światową, powstała bowiem w umiarkowanym i wilgotnym klimacie.

Położoną w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd pustynię malowniczo przedziela dolina rzeki Biała Przemsza. Dawniej doświadczyć tu można było miraży i zjawisk fatamorgany. Dziś na części śródlądowych piasków wydmowych wojsko ćwiczy skoki spadochronowe. Przybywają tu także zainteresowani oryginalnymi formami morfologicznymi, rzadkimi gatunkami fauny i flory oraz zbiorowiskami muraw piaskowych. My Pustynię Błędowską rekomendujemy tym, którzy w majowy weekend pożądać będą… oazy wyciszenia.

Odkryj hotele na majówkę w najpiękniejszych zakątkach Polski nawet 70% taniej »

Puszcza Białowieska – Majówka dla miłośników dziewiczej natury

Majówka w Polsce - Puszcza Białowieska

Wszystko wygląda tu dokładnie tak samo, jak za czasów Mieszka I. Cywilizacja przeszła bokiem. Dlatego Białowieski Park Narodowy to miejsce wyjątkowe – ostatni naturalny ekosystem leśny w Europie. Miejscowi powiadają, że to zasługa ducha puszczy, który przez wieki trzymał ludzi na dystans. Również dziś spora część pradawnego lasu jest niedostępna dla zwiedzających. Samego ducha puszczy nikt jednak dotąd nie widział – może wam się uda w weekend majowy? Dużo łatwiej za to wypatrzeć wśród drzew inny symbol tego miejsca – żubra.

Puszcza Białowieska jest ostoją najliczniejszej na świecie populacji tego największego europejskiego ssaka. Spotkacie go m.in. w Rezerwacie Pokazowym Żubrów, dokąd dojeżdża się z Białowieży, stąpając po „żebrach żubra”. Oczywiście nie tych prawdziwych. Tak nazywa się drewniana kładka prowadząca z miasteczka do zagrody. A gdy już zrobicie sobie zdjęcie z rogatym królem puszczy, koniecznie trzeba wybrać się do rezerwatu „Orłówka”. To wydzielona część parku narodowego dostępna jedynie z przewodnikiem. Dalej nie chodzą już nawet przewodnicy… ale latają dzięcioły. Wiosną w głębokiej części parku wystukują dziuple wszystkie z 9 leśnych europejskich gatunków dzięciołów. Wiosnę się więc tu nie tylko widzi, ale i słyszy.

Odkryj hotele na majówkę w najpiękniejszych zakątkach Polski nawet 70% taniej »

Pieniny – Majówka dla amatorów aktywności na świeżym powietrzu

Najlepsze miejsca na weekend majowy w Polsce - Pieniny

Pełne spektakularnych kadrów i zaskakujących perspektyw Pieniny potrafią oczarować o każdej porze roku. Wiosną jednak ich magia oddziałuje szczególnie mocno na miłośników dzikiej natury. Można tu do woli przemierzać ukwiecone łąki i zielone lasy w cieniu strzelistych skał albo po prostu wskoczyć na tratwę i podziwiać Przełom Dunajca w pełnej krasie (a zarazem bez towarzystwa wakacyjnych tłumów). Pienińscy flisacy chwytają za spryski zwykle w drugiej połowie kwietnia, zaś podwyższony po wiosennych roztopach poziom wody oraz bardziej dynamiczny nurt rzeki zapewnia dodatkowe wrażenia.

Równie imponujące widoki czekają nas podczas spaceru grzbietem Małych Pienin od Palenicy do Wysokiej i dalej do Jaworek. Przy dobrej pogodzie możemy stąd podziwiać kilka różnych pasm górskich (z Tatrami włącznie), a kończący trasę Wąwóz Homole to jeden z najbardziej spektakularnych zakątków w całych polskich górach. No i wcale się przy tym nie namęczymy – szlak jest łagodny, zaś na Palenicę wjedziemy kolejką krzesełkową.

Odkryj hotele na majówkę w najpiękniejszych zakątkach Polski nawet 70% taniej »

Bieszczady – Majówka dla łowców adrenaliny

Majówka w Polsce - Bieszczady

Powierzchnia niemal 300 kmw czyni z Bieszczadzkiego Parku Narodowego największy polski park górski, ale to nie jedyna kategoria, w której Bieszczady wysuwają się na pozycję lidera. Park chroni nie tylko najwyższy pas górnego masywu Bieszczady Zachodnie, ale i jednocześnie wszystkie krajowe duże ssaki i drapieżniki, z wilkiem, rysiem, żbikiem i niedźwiedziem brunatnym na czele. W zajmujących dużą powierzchnię parku lasach – głównie bukowych, z dużym udziałem jawora i świerku – zamieszkuje około 80 niedźwiedzi (ok. 80% wszystkich żyjących w Polsce). Trzeba na nie uważać podczas wiosennych wędrówek połoninami, czyli długimi pasmami górskich łąk położonych ponad górną granicą lasu, zbudzone z zimowego snu mogą być bowiem rozdrażnione.

Różnie można przemierzać w weekend majowy najdziksze polskie góry – piechotą (na terenie parku sieć pieszych szlaków turystycznych osiąga długość ok. 130 km), konno (to jedyny park narodowy w Polsce, który propaguje turystykę konną) – nic jednak nie może równać się z wyprawą wzdłuż dawnej linii kolejowej 108 między Zagórzem a Krościenkiem na pokładzie drezyny napędzanej siłą własnych mięśni. Widoki są wspaniałe, licząca w sumie 46 km długości trasa całkiem inna od uczęszczanych szlaków, a połączenie zwiedzania z odrobiną aktywności i szczyptą kolejarskiej magii (wizyta na centralnej stacji w Uhercach Mineralnych przypomina podróż w czasie) zapewnia niezapomniane przeżycia.

Odkryj hotele na majówkę w najpiękniejszych zakątkach Polski nawet 70% taniej »