Wakacje Last Minute

Co zrobić, gdy chcemy wykorzystać ostatnie dni lata, a nie mamy rezerwacji w Mielnie czy Kołobrzegu, przerażają nas tłumy na Krupówkach i nie w głowie nam wyjazd za granicę? Oto 5 malowniczych miejsc idealnych na spontaniczny wakacyjny wypad Last Minute – wypoczniemy tam w spokojnej atmosferze, nie będziemy narzekać na brak atrakcji, łatwo dojedziemy z dużych miast, no i bez problemu znajdziemy wolne miejsca w hotelach

Zaplanuj wakacje Last Minute w najpiękniejszych zakątkach Polski do -60% »

 

Kaszuby

Kaszuby

Choć zaledwie pół godziny jazdy stąd zdesperowani wczasowicze zabijają się o ostatni skrawek wolnego piasku nad Bałtykiem, tutaj czas jakby stoi w miejscu. Jak okiem sięgnąć otacza nas kolorowy patchwork pól, lasów i jezior (których jest w okolicy ponad 500), liczne wzgórza i ukryte między nimi dolinki skutecznie eliminują krajobrazową monotonię, w urokliwych wioskach w cieniu wiatraków ludzie wciąż mówią w swoim tradycyjnym języku, a śpiew ptaków zdecydowanie wygrywa z nawoływaniem plażowych sprzedawców wszystkiego. Nie przypadkiem pod koniec XIX w. w jednym z niemieckich przewodników tereny te zostały porównane do pewnego alpejskiego kraju, słynącego z pięknych pejzaży – i tak już zostało.

Najlepsze hotele wśród kaszubskiej natury nawet 45% taniej – sprawdź! »

960x640_travelist_0006_shutterstock_210856252

Dziś w Szwajcarii Kaszubskiej każdy znajdzie coś dla siebie. Leniuchy mogą wygrzewać się w słońcu nad brzegiem któregoś z kilkuset jezior bez obaw, że zabraknie dla nich miejsca. Szczególnie godny odwiedzenia jest rozległy kompleks Jezior Wdzydzkich, zwany nawet czasem „kaszubskim morzem”. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu mają okazję wybierać pomiędzy zwiedzaniem okolicy na dwóch kółkach, spływem kajakowym bystrym nurtem rzeki Raduni a wspinaczką na Wzgórza Szymbarskie.

To właśnie tam znajduje się Wieżyca, czyli najwyższe wzniesienie Niżu Polskiego (329 m n.p.m.). Panorama z wieży widokowej na szczycie zapiera dech w piersiach. Ale i poniżej będzie na co popatrzeć, a fani zwiedzania koniecznie powinni zajrzeć do najstarszego w Polsce skansenu we Wdzydzach Kiszewskich, rzucić okiem na gotycką kolegiatę z dachem w kształcę trumny w Kartuzach oraz sprawdzić, jak prezentuje się najdłuższa deska świata w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. A w razie czego zawsze zostaje plan B w postaci wypadu nad morze.

Najlepsze hotele wśród kaszubskiej natury nawet 45% taniej – sprawdź! »

 

Jura Krakowsko-Częstochowska

Wakacje - Jura

Jeśli Kaszuby są polską Szwajcarią, to Jura musiałaby być Szkocją. Rozległe, puste przestrzenie, gęste lasy, tajemnicze skalne formy, a przede wszystkim największe w kraju skupisko średniowiecznych zamków i warowni – nie mówiąc już o niezliczonych legendach, które się z nimi wiążą. Wszystko to tworzy iście kinematograficzną scenerię. Gdyby producenci serialu „Gra o tron” poszukiwali nowych plenerów na potrzeby kolejnego sezonu, koniecznie powinni wziąć pod uwagę tę surową, dziką krainę na pograniczu Śląska i Małopolski. Zresztą widok ekip filmowych nikogo tu nie dziwi, a kto śledził przygody serialowego Janosika czy bohaterów „Ogniem i mieczem”, z pewnością rozpozna charakterystyczne elementy jurajskiego krajobrazu.

Odkryj Jurę w specjalnych cenach – nawet 45% taniej »

Wypad last minute

Nie da się bowiem pomylić tego miejsca z żadnym innym. I wie o tym każdy, kto choć raz wybrał się na wędrówkę jedną z najsłynniejszych tras turystycznych w Polsce – Szlakiem Orlich Gniazd. Na dystansie ponad 160 km zwiedzimy kilkanaście zamków, w tym takie architektoniczno-krajobrazowe perełki, jak m.in. Ogrodzieniec, Bobolice czy Olsztyn k. Częstochowy. Ale to zaledwie część atrakcji, które na nas czekają. W najmniejszym w Polsce Ojcowskim Parku Narodowym możemy zapuścić się w malowniczą Dolinę Prądnika, zajrzeć do słynącej z podań i rojów nietoperzy Groty Łokietka oraz przymierzyć dłonie do Maczugi Herkulesa. Strome jurajskie ściany to najlepszy w kraju poligon doświadczalny dla miłośników wspinaczki skałkowej. A w okolicach Olkusza trafimy nawet na prawdziwą pustynię – Błędowską. Choć nie jest tak rozległa jak Sahara czy Gobi, i tak robi wrażenie.

Odkryj Jurę w specjalnych cenach – nawet 45% taniej »

 

Pojezierze Wielkopolskie

Wakacje Last Minute - Pojezierze Wielkopolskie

Mówimy „jeziora” – myślimy „Mazury”. A przecież w całej Polsce jezior mamy ok. 7000 i tylko jedna trzecia z nich znajduje się w granicach Pojezierza Mazurskiego. Co zatem z resztą? Odpowiedź znajdziemy m.in. w Wielkopolsce. Wystarczy nie więcej niż godzina jazdy od Poznania, by znaleźć się w krainie (dosłownie!) tysiąca jezior. Tyle bowiem mniejszych i większych akwenów mieści się w okolicy. Choć nie imponują może rozmiarami jak Śniardwy czy Mamry, oferują wcale nie mniej atrakcyjne warunki do wakacyjnego wypoczynku czy uprawiania sportów wodnych. A jednocześnie dociera tu znacznie mniej turystów, więc możemy spokojnie połączyć relaks nad wodą z ucieczką od zgiełku – a także bliskością ciekawych miejsc związanych z historią naszego kraju.

 Wypocznij nad samym jeziorem nawet 55% taniej »

krajobraz

Większość wielkopolskich jezior ma charakter rynnowy – są długie, wąskie, głębokie, otoczone stromymi brzegami i nierzadko ze sobą połączone. Dzięki temu sprawiają wrażenie jeszcze bardziej malowniczych, a przy okazji stwarzają idealne warunki dla kajakarzy. Największym z nich jest słynne jezioro Gopło, nad którym góruje legendarna Mysia Wieża, z którą wiąże się prastara legenda o królu Popielu. Równie ciekawe zarówno krajobrazowo, jak i historycznie jest Jezioro Lednickie k. Gniezna. Nieco bardziej rozrywkowy klimat poczujemy natomiast nad Jeziorem Dominickim na południowy zachód od Poznania. Pierwsza klasa czystości wód ucieszy wszystkich amatorów kąpieli, a dodatkowo to właśnie tędy przebiega Szlak Konwaliowy – licząca blisko 40 km trasa kajakowa biegnąca przez 19 jezior. Jej największą atrakcją jest możliwość dotarcia na wyspę, na której rośnie niespotykana nigdzie indziej w Polsce różowa konwalia.

 Wypocznij nad samym jeziorem nawet 55% taniej »

 

Góry Izerskie

Wakacje Last Minute - Góry Izerskie

Choć nie należą do najwyższych i nie oferują zbyt wielu ekstremalnych doznań Góry Izerskie kuszą wieloma innymi atrakcjami. Tutejszy unikalny mikroklimat w połączeniu z wodami mineralnymi pozwala ponoć na długo zachować młodzieńczy wygląd, a porośnięte lasami wzgórza i doliny wciąż zachowały aurę pierwotnej tajemniczości. Nic dziwnego, że już Prasłowianie uważali malownicze okolice Świeradowa-Zdroju za swoje święte miejsce, a i dziś warto przyjechać właśnie tutaj zamiast tłoczyć się w Zakopanem lub Karpaczu. Ale nie tylko poszukiwacze pradawnych sekretów i wiecznej młodości znajdą coś dla siebie. Rozległe, łagodne wzniesienia idealnie nadają się do uprawiania turystyki górskiej w rodzinnym gronie, a dostęp do szlaków z pewnością ułatwi kolejka gondolowa na Stóg Izerski – jedna z najnowocześniejszych w Polsce.

 Najbardziej stylowe hotele w Świeradowie-Zdroju do -66% – sprawdź! »

szlaki rowerowe

Izery przyciągają również fanów aktywnego wypoczynku w nieco innej postaci. Jest to bowiem wyśmienita okolica do uprawiania kolarstwa górskiego, a prawdziwą mekką cyklistów jest zlokalizowany na granicy polsko-czeskiej kompleks Singltrek pod Smrkem. To pierwsza w Europie kontynentalnej trasa typu singletrack, wzorowana na inicjatywach rodem z Irlandii, Szkocji i Walii i uznana przez międzynarodową organizację IMBA za jedno z 7 najlepszych miejsc dla „górali” na świecie. Jeśli zaś wciąż będzie nam mało wrażeń, zaledwie 20 minut jazdy dzieli Świeradów od zamku Czocha – średniowiecznej warowni, w której podczas II wojny światowej naziści ukryli ponoć bezcenne skarby. Dziś klimatyczne zamkowe zabudowania same są skarbem, co w ostatnich latach szczególnie docenili filmowcy.

 Najbardziej stylowe hotele w Świeradowie-Zdroju do -66% – sprawdź! »

 

Dolina Pilicy

Dolina Pilicy

Wakacje w Polsce centralnej? Beztroski wypoczynek godzinę jazdy od Łodzi? Jak najbardziej. Turystyczne walory Doliny Pilicy docenili przed laty nawet rosyjscy carowie i prezydenci II RP, którzy wypoczywali i polowali w okolicach najpopularniejszej miejscowości tego regionu – Spały. Dziś przybywają tu głównie sportowcy, którzy trenują w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich. I warto wziąć z nich przykład. Tym bardziej, że leśny krajobraz doskonale sprawdza się w roli odtrutki na wielkomiejski zgiełk, a bogactwo dostępnych atrakcji sprawi, że nudzić się tu raczej nie będziemy. Rowerzystów ucieszą liczne szlaki, którymi możemy dotrzeć m.in. do niezwykłego romańskiego kościoła i opactwa cystersów w Sulejowie, bunkrów w Konewce czy zagrody żubrów w Smardzewicach. Jeśli natomiast ktoś nad pedałowanie przedkłada wiosłowanie, nie trzeba go będzie dwa razy namawiać na spływ kajakowy meandrującym nurtem Pilicy.

Dolina Pilicy i inne malownicze zakątki blisko natury nawet 67% taniej »

niebieskie źródła

Warto wspomnieć, że ta jedna z piękniejszych polskich rzek doczekała się nawet własnego muzeum, czyli Skansenu Rzeki Pilicy. Można tam w interaktywny sposób – wszystkimi zmysłami – poznawać przyrodę, historię i kulturę okolicy. W skład ekspozycji wchodzą m.in. młyny wodne, zabytkowe łodzie, tratwy, militaria, a nawet budynek poczekalni kolejowej i… oryginalna carska toaleta. Ale to nie wszystko. Nad Pilicą znajdziemy bowiem także prawdziwe gejzery. No, prawie. Mieszczące się na obrzeżach Tomaszowa Mazowieckiego Niebieskie Źródła to w rzeczywistości wywierzyska krasowe, którymi wypływa na powierzchnię krystalicznie czysta woda, podnosząca z dużą siłą piasek z dna kilku urokliwych jeziorek. Drgająca tafla wody – w zależności od pogody, pory dnia i położenia słońca – przybiera różne odcienie błękitu.

Dolina Pilicy i inne malownicze zakątki blisko natury nawet 67% taniej »