Jeszcze rok temu jego istnienie było opatrzone klauzulą „ściśle tajne” i wiedzieli o nim tylko nieliczni. Podobno to właśnie stąd planowano atomowy atak na Skandynawię i do dziś zachowały się tu plany III wojny światowej. Teraz otwiera swe podwoje dla zwiedzających. W Podziemnym Mieście w Świnoujściu każdy może stanąć oko w oko z największymi tajemnicami XX wieku

ŚwinoujściePięć wielkich betonowych schronów, wyposażone w najnowszy sprzęt stanowiska dowodzenia, sale operacyjne, pomieszczenie chroniące przed podsłuchem, centrala telefoniczna, kasyno, a nawet „salonka” dla najwyższych rangą oficerów – i wszystko to połączone kilometrem podziemnych korytarzy. Tak prezentuje się najnowsza atrakcja turystyczna polskiego Wybrzeża. Zarazem jest to jeden z najbardziej tajemniczych systemów fortyfikacyjnych w naszej części Europy, czyli dawna Bateria Vineta na wyspie Wolin. W nomenklaturze wojskowej znana pod kryptonimem 10/151, a dziś zwana po prostu Podziemnym Miastem. Mieści się w lesie między osiedlami Przytór i Warszów w Świnoujściu. Jest miejscem o tyle wyjątkowym, że dopiero w ubiegłym roku zostało uwolnione spod państwowej klauzuli tajności. Wcześniej było pilnie strzeżone i wiedzieli o nim jedynie wtajemniczeni, wśród których praktycznie w ogóle nie było cywilów. Dzięki temu wszystko wygląda dokładnie tak, jak w czasach zimnej wojny, kiedy w głębi mrocznych korytarzy ważyły się losy świata.

Już dziś zaplanuj emocjonujący wypoczynek w Świnoujściu nawet 50% taniej »

Świnoujście - Podziemne MiastoHistoria wolińskich umocnień sięga dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to niemieckie wojska postanowiły wybudować tu potężną baterię artylerii nabrzeżnej, mającą chronić pobliską bazę Kriegsmarine. Wtedy powstały główne schrony oraz cała infrastruktura techniczna. Najciekawsze jednak miało nadejść dopiero po wojnie – uciekający w popłochu Niemcy nawet nie zdawali sobie sprawy, jakie tajemnice będzie kryć w przyszłości ich ponura nadmorska budowla. Przebudowa ruszyła w latach 50. i ostatecznie zakończyła się w połowie kolejnej dekady. Całego terenu dzień i noc pilnowały dwie kompanie wojska, a naoczni świadkowie wspominają, że beton do budowy podziemnych korytarzy lano przez 3 tygodnie 24 godziny na dobę. Wszystko po to, by dawną niemiecką baterię przekształcić w zapasowe stanowisko dowodzenia dla najwyższych władz Ludowego Wojska Polskiego. Dziś wiemy, że planowano stąd m.in. atomowy atak na Skandynawię. Zachowały się również mapy z naniesionymi potencjalnymi scenariuszami III wojny światowej.

Już dziś zaplanuj emocjonujący wypoczynek w Świnoujściu nawet 50% taniej »

Podziemne MiastoJuż choćby dlatego wizyta w Podziemnym Mieście budzi ogromne emocje i pozwala poczuć się niczym na planie szpiegowskiej superprodukcji (albo przynajmniej „Sensacji XX wieku”). Spacerując podziemnymi korytarzami i podziwiając doskonale zachowane wyposażenie schronów, możemy na własne oczy przekonać się, jak mało w gruncie rzeczy wiedzieliśmy o minionej epoce i jej sekretach. Z pewnością największe wrażenie robi serce kompleksu, czyli wypełniona mapami sala operacyjna – aby się do niej dostać, trzeba pokonać aż 5 par drzwi, z których najpotężniejsze ważą równo tonę. Włodarze LWP wiedzieli, jak ukryć się przed ciekawskimi spojrzeniami… I pomyśleć, że zaledwie kilkaset metrów dalej wczasowicze beztrosko wygrzewali się na świnoujskiej plaży, nie mając zielonego pojęcia o tym, co działo się tuż obok.

Już dziś zaplanuj emocjonujący wypoczynek w Świnoujściu nawet 50% taniej »

ZwiedzanieZwiedzanie całego kompleksu trwa ok. półtorej godziny i odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. W lipcu i sierpniu wycieczki pod ziemię organizowane są codziennie, poza sezonem tylko w weekendy i dni wolne od pracy. Liczba miejsc na każdy dzień jest ograniczona, więc niezbędna będzie wcześniejsza rezerwacja. Bilety kosztują 10/15 zł.

Już dziś zaplanuj emocjonujący wypoczynek w Świnoujściu nawet 50% taniej »