Bon turystyczny 500+

BON turystyczny na wakacje - czym jest?


To nowy rządowy program wsparcia dla wszystkich rodzin z dziećmi na wypoczynek w Polsce.

BONY w wysokości 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia oraz dodatkowo 500 zł na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności trafią do blisko 2,5 mln rodzin.

BONEM można opłacić m.in. rodzinny pobyt w hotelu – na Travelist.pl zrobisz to szybko, łatwo i bezpiecznie. A dodatkowo poprzez swoją rezerwację przyczynisz się do wsparcia polskiej turystyki, szczególnie osłabionej przez ograniczenia związane z pandemią koronawirusa.
Dowiedz się więcej

Jak wykorzystać BON na wakacje na Travelist.pl?

Zobacz, jakie to proste!

Bon turystyczny 500+
Bon turystyczny 500+ - Znajdź ofertę z bonem

Znajdź ofertę z BONEM idealną dla siebie
– szukaj ofert oznaczonych tym znakiem: Bon turystyczny 500+ - Szukaj ofert oznaczonych znakiem

Bon turystyczny 500+ - Zaznacz opcję

W procesie rezerwacji zaznacz opcję „Chcę wykorzystać BON Turystyczny +500 zł"

Bon turystyczny 500+ - Pobierz numer

Pobierz kod płatności BONU Turystycznego z platformy PUE ZUS - dowiedz się, jak to zrobić

Bon turystyczny 500+ - Podaj numer

Podaj kod płatności swojego BONU oraz kwotę, jaką chcesz wykorzystać

Bon turystyczny 500+ - Wybierz opcję płatności

Wybierz preferowaną opcję płatności i dokończ rezerwację – zadeklarowana kwota z BONU zostanie uwzględniona w podsumowaniu

Bon turystyczny 500+ - Zrealizuj bon

Zrealizuj BON po przyjeździe do hotelu, podając kod płatności BONU oraz kod autoryzacji płatności, który otrzymasz SMS-em w momencie realizacji -> BON możesz także zrealizować telefonicznie, jeśli hotel skontaktuje się z Tobą w tym celu jeszcze przed przyjazdem

Na co przeznaczyć BON turystyczny 500+?

Pozwól sobie na więcej! Z BONEM +500 zł masz do dyspozycji jeszcze więcej środków na rodzinny wypoczynek. Wykorzystaj to i ciesz się z dodatkowych korzyści, takich jak:


 • Bon turystyczny 500+

  dłuższy pobyt – więcej chwil spędzonych z rodziną

 • Bon turystyczny 500+

  lepszy pokój – więcej przestrzeni dla Twoich najbliższych

 • Bon turystyczny 500+

  bogatszy pakiet – dodaj wyżywienie, dostęp do SPA lub specjalne atrakcje dla dzieci


Możesz wybrać odpowiednią opcję w trakcie dokonywania rezerwacji

BON turystyczny lista hoteli


Specjalnie dla Ciebie sprawdziliśmy aktualny katalog podmiotów przyjmujących płatność BONEM i wybraliśmy najlepsze rodzinne placówki z całej Polski. Zobacz miejsca, w których wykorzystasz swój BON +500 zł na prawdziwe wakacje marzeń!

Zobacz wszystkie oferty z BONEM

Dowiedz się więcej o programie BON Wakacyjny +500 zł

Jaka jest wartość BONU Turystycznego?

500 zł na każde dziecko oraz dodatkowe 500 zł na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Komu przysługuje BON Turystyczny na dziecko?

Wszyscy rodzice wychowujący co najmniej 1 dziecko w wieku do 18 lat, bez względu na wysokość zarobków. Dotyczy to również rodziców pracujących za granicą. Program obejmuje tylko dzieci urodzone do 31 grudnia 2021 r.

Jak aktywować BON +500 na wakacje?

Należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak w przypadku programu 500+. Następnie należy potwierdzić w systemie poprawność danych lub je zaktualizować, by aktywować BON.

Na co wykorzystać BON +500 zł?

Na usługi turystyczne w całości realizowane w kraju, takie jak m.in. pobyt w hotelu, pensjonacie lub gospodarstwie agroturystycznym, kolonie oraz obozy harcerskie, sportowe i rekreacyjne.

Gdzie znaleźć listę firm, w których można wykorzystać BON wakacyjny?

Pełna lista podmiotów biorących udział w programie znajduje się na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej i jest aktualizowana codziennie. Ponadto na stronie Travelist.pl wszystkie hotele przyjmujące bony turystyczne zostały oznaczone specjalnym symbolem.

Jak wygląda BON Turystyczny 2022?

BON +500 zł ma formę elektroniczną i posiada 16-cyfrowy numer, dostępny w systemie PUE ZUS. Ponadto w momencie aktywacji generowany jest osobny kod obsługi płatności,niezbędny do zrealizowania płatności za pomocą bonu. Rodzice wychowujący więcej niż 1 dziecko otrzymają tylko 1 BON, którego wartość będzie odpowiadała liczbie posiadanych dzieci.

Jak długo będzie ważny BON Turystyczny na dziecko?

Do 31 marca 2023 r.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Komu przysługuje BON turystyczny?

To jedno z rozwiązań mających wesprzeć zarówno polskie rodziny, jak i rodzimą branżę turystyczną w dobie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa – nowy program bonów w wysokości 500 zł dla każdego dziecka oraz dodatkowo 500 zł dla dziecka z niepełnosprawnością na wypoczynek w Polsce. Bony turystyczne są uzupełnieniem aktualnie obowiązującego programu 500+ i przysługują rodzicom na analogicznych zasadach. Zgodnie z obecnymi ustaleniami program Polski Bon Turystyczny 500 plus ma być jednorazowy, jednak rząd nie wyklucza dalszego ciągu.

Bony turystyczne +500 zł otrzymują wszyscy rodzice zamieszkali w Polsce i wychowujący co najmniej 1 dziecko w wieku do 18 lat. Program obejmuje również dzieci rodziców pracujących za granicą. Nie ma przy tym znaczenia kryterium dochodowe – bon turystyczny przysługuje wszystkim dzieciom bez względu na to, ile zarabiają ich rodzice.


Tak, ale tylko częściowo. Beneficjentami programu są wszystkie dzieci urodzone do 31 grudnia 2021 r. Ważność wszystkich bonów, bez względu na moment ich przyznania, upływa 31 marca 2023 r.


Na każde dziecko przysługuje 1 bon, czyli np. rodzina wychowująca dwójkę dzieci otrzyma 1000 zł, a jeśli dodatkowo jedno z tych dzieci posiada orzeczenie o niepełnosprawności, będzie to 1500 zł.

Tak. Beneficjentami programu Polski Bon Turystyczny zawsze są dzieci, a bony są przyznawane na tych samych zasadach i tym samym osobom, co dotychczasowe świadczenia w ramach programu Rodzina 500+. W przypadku osób sprawujących opiekę nad dzieckiem naprzemiennie, każdemu z rodziców przysługuje bon w wysokości 250 zł oraz ewentualnie dodatkowe 250 zł, jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności.

Tak, pod warunkiem, że dziecko aktualnie mieszka w Polsce.

Nie. Bon przysługuje jedynie dzieciom, które przebywają w kraju.

Jak uzyskać BON Turystyczny +500 zł

Nie. Do otrzymania bonu turystycznego nie jest wymagany żaden wniosek. Trzeba tylko posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i tam aktywować bon.

Wejdź na stronę https://www.zus.pl/pl/pue. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, możesz zarejestrować się m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Po zalogowaniu do systemu PUE ZUS wybierz zakładkę „Ogólny”, a następnie „Polski Bon Turystyczny” i „Mój bon”. Należy tam uzupełnić swój aktualny adres e-mail oraz numer telefonu, po czym automatycznie nastąpi aktywacja bonu.

Bon Turystyczny jest aktywowany automatycznie na platformie PUE ZUS. W momencie aktywacji zostanie Ci nadany unikalny kod obsługi płatności, który otrzymasz na swój adres e-mail i który będzie Ci potrzebny do zrealizowania płatności bonem. Jeśli chcesz sprawdzić status swojego bonu, zaloguj się na platformę PUE ZUS, a następnie w zakładce „Ogólny”, wybierz „Polski Bon Turystyczny” i „Mój bon”. W sytuacji, gdy nie przysługuje Ci prawo do bonu, zakładki te nie będą widoczne na Twoim koncie.

Tak. W przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności wymagane jest ponadto złożenie oświadczenia osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia. Można to zrobić na profilu PUE ZUS za pomocą kreatora. W oświadczeniu musisz wskazać, czy Twoje dziecko ma orzeczenie o


 • niepełnosprawności, lekkim, umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, wydanym na podstawie przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,

 • częściowej niezdolności do pracy, całkowitej niezdolności do pracy, całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji albo niezdolności do samodzielnej egzystencji, wydanym na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,

 • stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i do samodzielnej egzystencji albo trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i do samodzielnej egzystencji, wydanym na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Do oświadczenia należy dołączyć kopię orzeczenia o niepełnosprawności w formie skanu lub zdjęcia.

Nie. Dodatkowe świadczenie w wysokości 500 zł będzie dostępne dopiero po wysłaniu oświadczenia DBT z dołączonym skanem lub zdjęciem orzeczenia o niepełnosprawności.

Gdzie wykorzystać BON turystyczny?

Zgodnie z zapisami w ustawie środki z bonu można wydać „na usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. Posiadacz bonu może więc zapłacić za jego pomocą w obiekcie noclegowym albo u touroperatora. Na stronach rządu możemy przeczytać, że „Bonem Turystycznym będzie można opłacić np. pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii, obozie harcerskim, sportowym lub rekreacyjnym”.

Pełna lista podmiotów, w których można wykorzystać bon, dostępna jest na oficjalnej stronie Polskiej Organizacji Turystycznej oraz na specjalnej stronie poświęconej programowi. Lista jest na bieżąco aktualizowana i można ją sortować po nazwie lub miejscowości, jednak obejmuje ona wyłącznie nazwy przedsiębiorstw turystycznych, a nie nazwy konkretnych obiektów. Na stronie Travelist.pl wszystkie oferty z możliwością płatności bonem są wyróżnione specjalnym symbolem, jest również dostępny odpowiedni filtr.

Bonem turystycznym 500 plus nie będzie można opłacić wyjazdu za granicę. Bon będzie do wykorzystania jedynie na usługi turystyczne świadczone na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

W takiej sytuacji płatność bonem nie jest możliwa. Zgodnie z ustawą usługi turystyczne objęte bonem muszą być w całości świadczone na terytorium Polski.

Do przyjmowania płatności bonem uprawnione są wyłącznie podmioty zarejestrowane w bazie POT, w związku z czym bezpośrednia płatność za pośrednictwem portalu nie jest możliwa. Możliwe jest jednak dokonanie rezerwacji z uwzględnieniem wartości bonu, a następnie jego realizacja w obiekcie – tak jak ma to miejsce na Travelist.pl. W tej sytuacji kwota płatności na portalu zostanie obniżona o wartość bonu i otrzymasz stosowną informację na potwierdzeniu rezerwacji.

W jaki sposób zrealizować BON Turystyczny

Polski Bon Turystyczny jest dokumentem elektronicznym dostępnym na platformie PUE ZUS. Każdy bon posiada swój unikalny 16-cyfrowy numer. Ponadto w momencie jego aktywacji otrzymasz osobny 16-cyfrowy kod obsługi płatności, który zostanie wygenerowany w systemie i przesłany na Twój adres e-mail. Możesz go również znaleźć na swoim koncie PUE ZUS. Aby zrealizować bon, należy podać ten kod podczas rezerwacji online lub bezpośrednio w obiekcie.

To 16-cyfrowy numer, który zostanie wygenerowany w momencie aktywacji bonu na platformie PUE ZUS i przesłany na Twój adres e-mail. Będziesz go potrzebować za każdym razem, gdy chcesz dokonać płatności za pomocą bonu.

Aby dokonać płatności bonem, potrzebny Ci będzie kod obsługi płatności, który musisz podać podczas rezerwacji online lub bezpośrednio w recepcji obiektu. Dodatkowo w momencie realizacji otrzymasz SMS-em specjalny kod autoryzujący płatność z użyciem bonu.

Podaj jeszcze raz poprawny kod. W razie pomyłki możliwe jest ponowne jego wprowadzenie.

W takiej sytuacji płatność zostanie anulowana i musisz jeszcze raz wpisać kod obsługi płatności, a następnie nowy kod autoryzacji, który ponownie dostaniesz SMS-em.

Nie. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wykorzystania jego pełnej wartości lub zakończenia okresu ważności.

Ważność bonu została przedłużona i zgodnie z nowym stanem prawnym bony turystyczne 500+ mają być ważne do 31 marca 2023 r. – bez względu na moment ich otrzymania.

Tak. Aktualny stan środków dostępny jest przez cały czas na platformie PUE ZUS w zakładce „Ogólny” -> „Polski Bon Turystyczny” -> „Mój bon”

Nie ma takiej możliwości. Ustawa jasno mówi, że bon nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany.

Bon jest przypisany do konkretnej osoby (dziecka) i jego aktywacja wymaga uwierzytelnienia w systemie PUE ZUS. W związku z tym jego realizacja przez inną osobę jest niemożliwa.

Tak, o ile podczas dokonywania rezerwacji dziecko, na które wystawiony jest bon, znajduje się w składzie podróżnych. W większości hoteli i innych obiektów noclegowych młodszym dzieciom zwykle przysługuje pobyt bezpłatny i w tej sytuacji można oczywiście wykorzystać bon do opłacenia pobytu innych członków rodziny. Jednak warunkiem zawsze jest obecność dziecka w składzie podróżnych – nie można zatem opłacić bonem weekendowego wyjazdu samych rodziców.

Wykorzystanie BONÓW wakacyjnych na Travelist.pl

Wszystkie oferty biorące udział w programie oznaczone są specjalnym symbolem, widocznym zarówno na stronie głównej, jak i na stronie z podglądem oferty. Ponadto stworzyliśmy specjalny filtr do wyszukania konkretnych ofert oraz dedykowany kanał ze wszystkimi hotelami, które akceptują płatność bonem.

Podczas rezerwacji na stronie Travelist.pl będziesz potrzebować jedynie kodu obsługi płatności, który otrzymasz e-mailem po aktywacji bonu oraz znajdziesz na swoim profilu na platformie PUE ZUS. Poprosimy Cię również o podanie kwoty z bonu, jaką chcesz wykorzystać na wybraną rezerwację. Płatność bonem zrealizujesz już po przyjeździe do hotelu, podając w tym celu ten sam kod obsługi płatności oraz otrzymany SMS-em kod autoryzacyjny. Hotel może również skontaktować się z Tobą telefonicznie, aby zrealizować bon jeszcze przed rozpoczęciem pobytu.

Travelist.pl formalnie nie pobiera płatności bonem, ale umożliwia Ci dokonanie rezerwacji z jego uwzględnieniem i przekazuje stosowną informację do hotelu, gdzie zrealizujesz bon. Wystarczy, że podczas dokonywania rezerwacji dodasz dziecko do składu podróżnych i wybierzesz opcję “Chcę wykorzystać BON Turystyczny +500 zł”, a następnie w odpowiednim polu podasz kod obsługi płatności swojego bonu oraz kwotę, jaką chcesz wykorzystać do tej rezerwacji. W kolejnym kroku wybierz preferowaną formę płatności. Jeśli zdecydujesz się na zaliczkę 30% lub płatność na miejscu, zadeklarowana kwota z bonu zostanie uwzględniona jako część lub całość kwoty do opłacenia w hotelu. Jeśli natomiast wybierzesz płatność 100% z góry, kwota do zapłaty na Travelist.pl zostanie pomniejszona o zadeklarowaną kwotę z bonu. W każdym przypadku płatność bonem zrealizujesz już po przyjeździe do hotelu, podając w tym celu kod obsługi płatności oraz otrzymany SMS-em kod autoryzacyjny. Hotel może również skontaktować się z Tobą telefonicznie, aby zrealizować bon jeszcze przed rozpoczęciem pobytu.

Opcja ta widoczna jest tylko w przypadku rezerwacji, które posiadają w składzie podróżnych przynajmniej 1 dziecko. Jeśli nie wybierzesz dziecka w systemie rezerwacyjnym, dokonanie rezerwacji z bonem nie będzie możliwe.

W takiej sytuacji decyzja należy do konkretnego hotelu. Bardzo prosimy o kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta.

Nie ma takiej możliwości, ponieważ wiązałoby się to z koniecznością zwrotu środków za już opłacony pobyt. Zachęcamy jednak do wykorzystania bonu na przedłużenie pobytu w ramach tej samej rezerwacji, zmianę kategorii pokoju lub wzbogacenie pakietu o dodatkowe elementy, jak np. pełne wyżywienie albo atrakcje dla dzieci. Jeśli chcesz poznać dostępne opcje, prosimy o kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta.

Aktualnie na stronie Travelist.pl możesz opłacić bonem maksymalnie 70% całkowitej wartości rezerwacji. Wynika to z naszych obecnych ustaleń z częścią hoteli. To jednak sytuacja przejściowa i w najbliższym czasie planujemy wprowadzenie możliwości pełnego opłacenia rezerwacji bonem turystycznym.

Tak, w wybranych obiektach z możliwością płatności środkami Travelist lub kartą podarunkową istnieje taka możliwość.

Masz pytania? Zapytaj eksperta

Jeśli masz jakiekolwiek pytania w związku z BONEM Turystycznym i jego wykorzystaniem na
Travelist.pl, zadzwoń lub napisz do naszych specjalistów:

Bon turystyczny 500+ Biuro Obsługi Klienta
+48 22 113 40 44
kontakt@travelist.pl

Zapraszamy również do kontaktu poprzez nasz fanpage na

Używamy plików Cookies, aby optymalizować naszą witrynę. Możesz zaktualizować ustawienia przeglądarki, jeśli nie wyrażasz na to zgody.
Polityka plików Cookies