Bon turystyczny 500+

Czym jest BON
Turystyczny +500 zł?


To nowy rządowy program wsparcia dla wszystkich rodzin z dziećmi na wypoczynek w Polsce.

BONY w wysokości 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia oraz dodatkowo 500 zł na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności trafią do blisko 2,5 mln rodzin.

BONEM będzie można opłacić m.in. rodzinny pobyt w hotelu – na Travelist.pl zrobisz to szybko, łatwo i bezpiecznie. A dodatkowo otrzymasz w prezencie 10% wykorzystanej wartości BONU na kolejny pobyt dla Twojej rodziny.
Dowiedz się więcej

10% wartości BONU w prezencie
– jak działa PROMOCJA?

Tylko 3 kroki wystarczą, abyś cieszył się dodatkowymi środkami na kolejny pobyt dla Twojej rodziny:

Bon turystyczny 500+ - Wybierz ofertę

Wybierz ofertę
z BONEM +500 zł

Bon turystyczny 500+ - Wybierz termin

Podczas rezerwacji podaj
numer swojego BONU

Bon turystyczny 500+ - Obierz 10%

Po zakończeniu pobytu
otrzymasz 10% wykorzystanej
wartości BONU
w środkach Travelist

Jak wykorzystać BON +500 zł na Travelist.pl?

Zobacz, jakie to proste!

Bon turystyczny 500+
Bon turystyczny 500+ - Znajdź ofertę z bonem

Znajdź ofertę z BONEM idealną dla siebie – szukaj ofert oznaczonych tym znakiem:

Bon turystyczny 500+ - Zaznacz opcję

W procesie rezerwacji zaznacz opcję „Chcę wykorzystać BON Turystyczny +500 zł"

Bon turystyczny 500+ - Pobierz numer

Pobierz numer BONU Turystycznego z platformy PUE ZUS dowiedz się, jak to zrobić (FAQ)

Bon turystyczny 500+ - Podaj numer

Podaj swój numer BONU oraz kwotę, jaką chcesz wykorzystać

Bon turystyczny 500+ - Wybierz opcję płatności

Wybierz preferowaną opcję płatności i dokończ rezerwację – zadeklarowana kwota z BONU zostanie uwzględniona w podsumowaniu

Bon turystyczny 500+ - Zrealizuj bon

Zrealizuj BON po przyjeździe do hotelu, podając numer BONU oraz kod autoryzacji płatności, który otrzymasz SMS-em w momencie realizacji -> BON możesz także zrealizować telefonicznie, jeśli hotel skontaktuje się z Tobą w tym celu jeszcze przed przyjazdem

Bon turystyczny 500+ - Odierz 10% Bon turystyczny 500+ - Znajdź ofertę z bonem

Odbierz 10% wykorzystanej kwoty w środkach Travelist – Twoje konto zostanie doładowane zaraz po zakończeniu zarezerwowanego pobytu, o czym poinformujemy Cię drogą mailową

Na co przeznaczyć BON +500 zł?

Pozwól sobie na więcej! Z BONEM +500 zł masz do dyspozycji jeszcze więcej środków na rodzinny wypoczynek. Wykorzystaj to i ciesz się z dodatkowych korzyści, takich jak:


  • Bon turystyczny 500+

    dłuższy pobyt – więcej chwil spędzonych z rodziną

  • Bon turystyczny 500+

    lepszy pokój – więcej przestrzeni dla Twoich najbliższych

  • Bon turystyczny 500+

    bogatszy pakiet – dodaj wyżywienie, dostęp do SPA lub specjalne atrakcje dla dzieci


Możesz wybrać odpowiednią opcję w trakcie dokonywania rezerwacji

Zobacz hotele, w których wykorzystasz BON

Specjalnie dla Ciebie wybraliśmy najlepsze obiekty rodzinne z całej Polski, które już przyjmują płatność BONEM. Sprawdź, gdzie wykorzystasz swój BON +500 zł na prawdziwe wakacje marzeń!

Zobacz wszystkie oferty z BONEM

Dowiedz się więcej o programie BON Turystyczny +500 zł

Jaka będzie wartość bonu turystycznego?

500 zł na każde dziecko oraz dodatkowe 500 zł na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Kto dostanie BON +500 zł na dziecko?

Wszyscy rodzice wychowujący co najmniej 1 dziecko w wieku do 18 lat, bez względu na wysokość zarobków. Dotyczy to również rodziców pracujących za granicą. Program obejmie także dzieci urodzone do 31 grudnia 2021 r.

Jakie są warunki otrzymania BONU Turystycznego na wakacje?

Należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak w przypadku programu 500+. Następnie należy potwierdzić w systemie poprawność danych lub je zaktualizować, by aktywować BON.

Na co wykorzystać BON +500 zł?

Na usługi turystyczne w kraju, takie jak: pobyt w hotelu, pensjonacie lub gospodarstwie agroturystycznym, kolonie oraz obozy harcerskie, sportowe i rekreacyjne. Pełna lista podmiotów biorących udział w programie zostanie udostępniona przez Polską Organizację Turystyczną.

Jak będzie wyglądał BON Turystyczny 2020?

BON +500 zł będzie miał formę elektronicznego 16-cyfrowego kodu, generowanego w systemie PUE ZUS i możliwego do pobrania na urządzenia mobilne lub wysłania na podany adres e-mail. Rodzice wychowujący więcej niż 1 dziecko otrzymają tylko 1 BON, którego wartość będzie odpowiadała liczbie posiadanych dzieci.

Jak długo będzie ważny BON?

Do 31 marca 2022 r.

Kiedy program Polski BON Turystyczny zacznie obowiązywać?

W pierwszym tygodniu sierpnia 2020.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

To jedno z rozwiązań mających wesprzeć zarówno polskie rodziny, jak i rodzimą branżę turystyczną w dobie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa – nowy program bonów w wysokości 500 zł dla każdego dziecka oraz dodatkowo 500 zł dla dziecka z niepełnosprawnością na wypoczynek w Polsce. Bony turystyczne będą uzupełnieniem aktualnie obowiązującego programu 500+ i będą przysługiwać rodzicom na tych samych zasadach. Zgodnie z obecnymi ustaleniami program Polski Bon Turystyczny 500 plus ma być jednorazowy, jednak rząd nie wyklucza dalszego ciągu.

Bony turystyczne +500 zł mają otrzymać wszyscy rodzice zamieszkali w Polsce i wychowujący co najmniej 1 dziecko w wieku do 18 lat. Po zaakceptowaniu poprawek Senatu program obejmie również dzieci rodziców pracujących za granicą. Na każde dziecko przysługuje 1 bon, czyli np. rodzina wychowująca dwójkę dzieci otrzyma 1000 zł, a jeśli dodatkowo jedno z tych dzieci posiada orzeczenie o niepełnosprawności, będzie to 1500 zł. Nie ma przy tym znaczenia kryterium dochodowe – bon turystyczny przysługuje wszystkim dzieciom bez względu na to, ile zarabiają ich rodzice. Beneficjentami programu będą wszystkie dzieci urodzone do 31 grudnia 2021 r.


Tak. Beneficjentami programu Polski Bon Turystyczny zawsze są dzieci, a bony będą przyznawane na tych samych zasadach i tym samym osobom, co dotychczasowe świadczenia w ramach programu Rodzina 500+. W przypadku osób sprawujących opiekę nad dzieckiem naprzemiennie, każdemu z rodziców przysługuje bon w wysokości 250 zł oraz ewentualnie dodatkowe 250 zł, jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności.


Do otrzymania bonu turystycznego nie jest wymagany żaden wniosek. Trzeba tylko posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS (https://www.zus.pl/pl/pue). Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, możesz zarejestrować się m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Po zalogowaniu do systemu PUE ZUS wybierz zakładkę „Ogólny”, a następnie „Polski Bon Turystyczny” i „Mój bon”. Należy tam uzupełnić swój aktualny adres e-mail oraz numer telefonu, po czym nastąpi aktywacja bonu. W przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności wymagane jest ponadto złożenie oświadczenia osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia. Można to zrobić na profilu PUE ZUS za pomocą kreatora. Do oświadczenia należy dołączyć kopię orzeczenia o niepełnosprawności.

Zgodnie z zapisami w ustawie środki będzie można wydać „na usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. Posiadacz bonu będzie więc mógł zapłacić za jego pomocą w obiekcie noclegowym albo u touroperatora. Na stronach rządu możemy przeczytać, że „Bonem Turystycznym będzie można opłacić np. pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii, obozie harcerskim, sportowym lub rekreacyjnym”. Nie wiadomo zatem, czy zakres wykorzystania bonu obejmie również przewodników, muzea, spływy kajakowe czy inne lokalne atrakcje. Pełna lista podmiotów, w których będzie można wykorzystać bon, ma się pojawić na oficjalnej stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Zgodnie z zapowiedziami ma to być nawet kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców, którzy muszą najpierw pozytywnie przejść proces weryfikacji ze strony POT.

Bonem turystycznym 500 plus nie będzie można opłacić wyjazdu za granicę. Bon będzie do wykorzystania jedynie na usługi turystyczne świadczone na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Polski Bon Turystyczny będzie rozpowszechniany w formie elektronicznego 16-cyfrowego kodu, który zostanie wygenerowany w systemie PUE ZUS i będzie można zapisać go w urządzeniu mobilnym lub przesłać na adres e-mail. Aby zrealizować bon, będzie trzeba podać ten numer podczas rezerwacji online lub bezpośrednio w obiekcie. Dodatkowo w momencie realizacji zostanie wysłany SMS-em specjalny kod autoryzujący płatność z użyciem bonu.

Nie. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wykorzystania jego pełnej wartości lub zakończenia okresu ważności.

Bony turystyczne 500+ mają być ważne do 31 marca 2022 r. – bez względu na moment ich otrzymania. Czyli dla dziecka urodzonego w grudniu 2021 r. będą to zaledwie nieco ponad 3 miesiące.

Nie ma takiej możliwości. Ustawa jasno mówi, że bon nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany.

Bon jest przypisany do konkretnej osoby (dziecka) i jego aktywacja wymaga uwierzytelnienia w systemie PUE ZUS. W związku z tym jego realizacja przez inną osobę jest niemożliwa.

Tak, o ile podczas dokonywania rezerwacji dziecko, na które wystawiony jest bon, znajduje się w składzie podróżnych. W większości hoteli i innych obiektów noclegowych młodszym dzieciom zwykle przysługuje pobyt bezpłatny i w tej sytuacji można oczywiście wykorzystać bon do opłacenia pobytu innych członków rodziny. Jednak warunkiem zawsze jest obecność dziecka w składzie podróżnych – nie można zatem opłacić bonem weekendowego wyjazdu samych rodziców.

Są to elektroniczne środki płatnicze przyznawane użytkownikom przez Travelist, przeznaczone do wykorzystania w obrębie serwisu. Możesz je znaleźć na swoim koncie Travelist i wykorzystać na rezerwację pobytu w wybranych hotelach polskich i zagranicznych z opcją płatności z góry. Całkowita wartość rezerwacji zostanie wówczas pomniejszona o łączna wartość środków znajdujących się na Twoim koncie. Przyznawane środki sumują się, ale mają ograniczony termin ważności, określony przez Travelist.

Masz pytania? Zapytaj eksperta

Jeśli masz jakiekolwiek pytania w związku z BONEM Turystycznym i jego wykorzystaniem na
Travelist.pl, zadzwoń lub napisz do naszych specjalistów:

Bon turystyczny 500+ Biuro Obsługi Klienta
+48 22 113 40 44
[email protected]

Zapraszamy również do kontaktu poprzez nasz fanpage na

Używamy plików Cookies, aby optymalizować naszą witrynę. Możesz zaktualizować ustawienia przeglądarki, jeśli nie wyrażasz na to zgody.
Polityka plików Cookies