BON TURYSTYCZNY 500 PLUS NA DZIECKO – WAKACJE 2020

Wszystko, co musisz wiedzieć o nowym programie wsparcia polskich rodzin oraz krajowej branży turystycznej

To już pewne – tegoroczne wakacje będą inne niż wszystkie. Ale nie mam wątpliwości, że będą równie udane. Z pewnością pomoże w tym nowy rządowy program „Polski Bon Turystyczny 500+”, czyli dodatkowe środki na wakacyjny wypoczynek w kraju, które trafią do wszystkich rodzin z dziećmi w Polsce.


Już wiemy, że to ostateczna wersja programu, która zastąpiła wcześniejsze plany wprowadzenia bonu turystycznego 1000 plus dla pracowników zarabiających mniej niż średnią krajową. Ustawa na temat Polskiego Bonu Turystycznego właśnie została przegłosowana przez Sejm i wszystko wskazuje na to, że wejdzie w życie jeszcze w lipcu.


To bardzo ekscytująca wiadomość zarówno dla całej branży turystycznej, jak i wszystkich osób planujących letnie wyjazdy. Dlatego stworzyliśmy miejsce, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat nowego programu oraz odpowiedzi na najważniejsze pytania i wątpliwości odnośnie jego funkcjonowania. Strona jest na bieżąco aktualizowana, więc możesz mieć pewność, że z nami zawsze będziesz na czasie.Do zobaczenia w podróży!
Tomek Piszczako, prezes Travelist

Bon Turystyczny 500 plus na dziecko
– wszystko, co musisz wiedzieć i aktualne informacje rządowe

Nie 1000+, nie 300+, ale 500+ na każde dziecko. Po długich dyskusjach na temat kształtu rządowego projektu dofinansowania wypoczynku Polaków – a zarazem wsparcia krajowej branży turystycznej – w sytuacji osłabienia gospodarki przez epidemię COVID-19, nowy program przybrał wreszcie ostateczną postać. Zgodnie z wcześniejszymi planami bon turystyczny miał mieć wartość 1000 zł i miały go otrzymać wszystkie osoby zatrudnione na umowę o pracę, których zarobki nie przekraczają średniego miesięcznego wynagrodzenia – czyli nawet 7 mln Polaków.

Nowa wersja programu, przygotowana przez prezydenta Andrzeja Dudę i 19 czerwca przegłosowana w Sejmie, przynosi bardzo istotne zmiany. Jego beneficjentami będą nie pracownicy, ale rodziny z dziećmi, a nowy bon wakacyjny będzie swoistym dodatkiem do aktualnie wypłacanych świadczeń w ramach programu Rodzina 500+. Zgodnie z rządowymi szacunkami, dodatkowe środki na wypoczynek trafią do blisko 2,5 mln rodzin, a skorzysta z nich ponad 6 mln dzieci. Oto najważniejsze informacje na temat Polskiego Bonu Turystycznego.

Jaka będzie wartość bonu turystycznego?

500 zł na każde dziecko oraz dodatkowe 500 zł na dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Kto dostanie bon 500 plus na dziecko?

Wszyscy rodzice wychowujący co najmniej 1 dziecko w wieku do 18 lat, bez względu na wysokość zarobków. Program obejmie również dzieci urodzone do 31 grudnia 2021 r.

Jakie są warunki otrzymania bonu turystycznego na wakacje?

Należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak w przypadku programu 500+. Następnie należy potwierdzić w systemie poprawność danych lub je zaktualizować, by aktywować bon.

Na co wykorzystać bon 500+?

Na usługi turystyczne w kraju, w tym pobyt w hotelu czy pensjonacie, korzystanie z lokalnych usług i atrakcji itp. Pełna lista podmiotów biorących udział w programie zostanie udostępniona przez Polską Organizację Turystyczną.

Jak będzie wyglądał bon turystyczny 2020?

Bon 500+ będzie miał formę elektroniczną, możliwą do pobrania na urządzenia mobilne lub wysłania na podany adres e-mail.

Jak zrealizować bon 500 plus na dziecko?

Należy okazać go podczas dokonywania rezerwacji lub najpóźniej w chwili zameldowania w obiekcie.

Jak długo będzie ważny bon?

Do 31 marca 2022 r.

Kiedy program Polski Bon Turystyczny 500+ zacznie obowiązywać?

Zgodnie z zapowiedziami rządu jeszcze w lipcu 2020.

Program 500+ na wakacje
– najczęściej zadawane pytania (FAQ)

To jedno z rozwiązań mających wesprzeć zarówno polskie rodziny, jak i rodzimą branżę turystyczną w dobie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa – nowy program bonów w wysokości 500 zł dla każdego dziecka oraz dodatkowo 500 zł dla dziecka z niepełnosprawnością na wypoczynek w Polsce. Bony turystyczne będą uzupełnieniem aktualnie obowiązującego programu 500+ i będą przysługiwać rodzicom na tych samych zasadach. Zgodnie z obecnymi ustaleniami program Polski Bon Turystyczny 500 plus ma być jednorazowy, jednak rząd nie wyklucza dalszego ciągu.

Bony turystyczne 500+ mają otrzymać wszyscy rodzice zamieszkali w Polsce i wychowujący co najmniej 1 dziecko w wieku do 18 lat. Warunki przyznawania bonów są identyczne jak w przypadku programu Rodzina 500+. Na każde dziecko przysługuje 1 bon, czyli np. rodzina wychowująca dwójkę dzieci otrzyma 1000 zł, a jeśli dodatkowo jedno z tych dzieci posiada orzeczenie o niepełnosprawności, będzie to 1500 zł. Nie ma przy tym znaczenia kryterium dochodowe – bon turystyczny 500 plus przysługuje wszystkim dzieciom bez względu na to, ile zarabiają ich rodzice. Ponadto program obejmie również wszystkie dzieci urodzone do 31 grudnia 2021 r.


Tak. Beneficjentami programu Polski Bon Turystyczny 500 plus zawsze są dzieci, a bony będą przyznawane na tych samych zasadach i tym samym osobom, co dotychczasowe świadczenia w ramach programu Rodzina 500+. W przypadku osób sprawujących opiekę nad dzieckiem naprzemiennie, każdemu z rodziców przysługuje bon w wysokości 250 zł oraz ewentualnie dodatkowe 250 zł, jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności.


Procedura wygląda analogicznie jak w przypadku programu Rodzina 500+. Przede wszystkim należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Można to zrobić m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych w systemie nastąpi aktywacja bonu. Nie jest do tego potrzebna decyzja administracyjna.

Zgodnie z zapisami w ustawie środki będzie można wydać „na usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. Posiadacz bonu będzie więc mógł zapłacić za jego pomocą w obiekcie noclegowym, u touroperatora, ale też przeznaczyć go na pakiet usług lokalnych, tak aby oferta mogła obejmować przewodników, muzea czy np. spływ kajakowy, a na bonach mogli skorzystać wszyscy oferujący atrakcje turystyczne. Pełna lista podmiotów, w których będzie można wykorzystać bon, ma się pojawić na oficjalnej stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Zgodnie z zapowiedziami ma to być nawet kilkadziesiąt tysięcy przedsiębiorców, którzy muszą najpierw pozytywnie przejść proces weryfikacji ze strony POT.

Bonem turystycznym 500 plus nie będzie można opłacić wyjazdu za granicę. Bon będzie do wykorzystania jedynie na usługi turystyczne świadczone na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

Polski Bon Turystyczny będzie rozpowszechniany w formie elektronicznego kodu, który zostanie wygenerowany w systemie PUE ZUS i będzie można zapisać go w urządzeniu mobilnym lub przesłać na adres e-mail. Zgodnie z zapisem w ustawie „dokonanie płatności za pomocą bonu następuje z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego”. Będzie nim więc można zapłacić za rezerwację dokonywaną online (podając kod w procesie płatności), ale prawdopodobnie również na miejscu, w obiekcie noclegowym lub w atrakcji turystycznej.

Nie. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wykorzystania jego pełnej wartości lub zakończenia okresu ważności.

Bony turystyczne 500+ mają być ważne do 31 marca 2022 r. – bez względu na moment ich otrzymania. Czyli dla dziecka urodzonego w grudniu 2021 r. będą to zaledwie nieco ponad 3 miesiące.

Nie ma takiej możliwości. Ustawa jasno mówi, że bon nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany.

Bon jest przypisany do konkretnej osoby (dziecka) i jego aktywacja wymaga uwierzytelnienia w systemie PUE ZUS. W związku z tym jego realizacja przez inną osobę jest niemożliwa.

Tak, o ile podczas dokonywania rezerwacji dziecko, na które wystawiony jest bon, znajduje się w składzie podróżnych. W większości hoteli i innych obiektów noclegowych młodszym dzieciom zwykle przysługuje pobyt bezpłatny i w tej sytuacji można oczywiście wykorzystać bon do opłacenia pobytu innych członków rodziny. Jednak warunkiem zawsze jest obecność dziecka w składzie podróżnych – nie można zatem opłacić bonem weekendowego wyjazdu samych rodziców.

Używamy plików Cookies, aby optymalizować naszą witrynę. Możesz zaktualizować ustawienia przeglądarki, jeśli nie wyrażasz na to zgody.
Polityka plików Cookies