Bon turystyczny tysiąc plus

– wszystko, co musisz wiedzieć o nowym programie wsparcia polskiej turystyki

To już pewne – tegoroczne wakacje będą inne niż wszystkie. Ale nie mam wątpliwości, że będą równie udane. Mają w tym pomóc rządowe plany wprowadzenia programu „Bon Turystyczny 1000+”, czyli dodatkowych środków na wakacyjny wypoczynek w kraju, które trafią nawet do 7 mln Polaków.


To bardzo ekscytująca wiadomość zarówno dla całej branży turystycznej, jak i wszystkich osób planujących letnie wyjazdy. Dlatego stworzyliśmy miejsce, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat nowego programu, a także wyniki badania, jakie przeprowadziliśmy wśród naszych klubowiczów w związku z planami wprowadzenia bonów turystycznych. Strona jest na bieżąco aktualizowana, więc możesz mieć pewność, że z nami zawsze będziesz na czasie.


Do zobaczenia w podróży!
Tomek Piszczako, prezes Travelist

Bon turystyczny 1000 plus
– wszystko co musisz wiedzieć

Bon turystyczny 1000 plus - Jaka będzie wartość bonu turystycznego?

Jaka będzie wartość bonu turystycznego?

1000 zł

Bon turystyczny 1000 plus - Dla kogo bon?

Dla kogo bon?

Dla zatrudnionych na umowę o pracę o zarobkach do 5200 zł brutto

Bon turystyczny 1000 plus - Na co można przeznaczyć bon?

Na co można przeznaczyć bon?

Na usługi turystyczne w kraju (noclegi i atrakcje turystyczne)

Bon turystyczny 1000 plus - Kiedy program 1000+ zacznie obowiązywać?

Kiedy program 1000+ zacznie obowiązywać?

Zgodnie z zapowiedziami rządu jest szansa, że już w lipcu 2020

Bon turystyczny 1000 plus - w jakiej formie?

Bon 1000+ – w jakiej formie?

W postaci karty przedpłaconej (prepaidowej)

Bon turystyczny 1000 plus - Jaka będzie ważność bonu?

Jaka będzie ważność bonu?

2 lata

Bon turystyczny 1000 plus - Kto sfinansuje bon?

Kto sfinansuje bon?

90% wartości (900 zł) ma pochodzić z budżetu państwa, 10% (100 zł) mają dołożyć pracodawcy

Jak Polacy planują wykorzystać 1000 plus?
Wyniki badania Travelist

Polacy coraz bardziej optymistycznie podchodzą do planowania urlopu, a bon turystyczny 1000+ sprawi, że więcej naszych rodaków pojedzie w tym roku na wakacje – takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego w dniach 15-20 maja na ponad 8 tysiącach użytkowników Travelist.pl

Odmrożenie turystyki krajowej pozwoliło przedstawicielom pogrążonej w kryzysie branży turystycznej spojrzeć w przyszłość z nieco większym optymizmem, a zapowiedź wprowadzenia rządowego programu 1000 plus to kolejny ważny krok na drodze do normalności. Według zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju bony turystyczne w wysokości 1000 zł mają trafić nawet do 7 mln Polaków i zachęcić ich do wyjazdu na wakacje pomimo kryzysu – a tym samym wspomóc krajowy sektor turystyczny, który jest jedną z dziedzin gospodarki najmocniej dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Travelist zbadał opinie ponad 8 tys. gości hotelowych na temat rządowego programu, pytając ich jednocześnie o indywidualne preferencje w zakresie wykorzystania bonu turystycznego.

Zdecydowana większość osób uważa, że bon 1000+ jest dobrym pomysłem

Blisko 80% respondentów pozytywnie ocenia nowy projekt, a tylko 1 na 10 badanych pomysł uważa za chybiony. Jednoznacznie pokazuje to, że rząd wychodząc z tą inicjatywą, trafił w potrzeby i oczekiwania Polaków.

Bon turystyczny 1000 plus - Czy uważasz bon 1000+ za dobry pomysł?

Również ogłoszone wstępnie przez rząd kryteria przyznawania bonów turystycznych – które mają trafić do wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę, o dochodach niższych niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie (obecnie 5200 zł brutto) – są w większości zgodne z oczekiwaniami gości hotelowych. Wg danych Travelist 38% badanych zgadza się, że bon powinien przysługiwać w pierwszej kolejności osobom najmniej zarabiającym, a 34% – że rodzinom z dziećmi. Jednocześnie aż 40% najchętniej objęłoby nowym programem wszystkich Polaków, a tylko 8% nie przyznałoby dodatkowych środków nikomu.

Bon turystyczny 1000 plus - Kto powinien być uprawniony do utrzymania bonu?

Aż jedna czwarta badanych nie ma pewności, czy bon będzie im przysługiwał

O ile wśród badanych panuje względna zgoda na temat potencjalnych beneficjentów programu 1000+, nie dla wszystkich jasne jest, czy oni sami na pewno znajdą się w tej grupie. Na pytanie „Czy jesteś uprawniony do otrzymania bonu 1000+?” prawie 25% ankietowanych odpowiedziało, że nie ma pewności. Oznacza to, że wciąż brakuje jasnych i konkretnych wytycznych, a dokładne zasady przyznawania bonów powinny być zdefiniowane dużo bardziej klarownie.

Bon turystyczny 1000 plus - Czy jesteś uprawniony do skorzystania z bonu?

Bon 1000+ sprawi, że więcej Polaków pojedzie na wakacje

Pomimo kryzysu, obniżonych zarobków i ograniczeń związanych z pandemią blisko 80% badanych deklaruje, że chce w tym roku wyjechać na urlop.

Bon turystyczny 1000 plus - Czy planujesz w tym roku wyjechać na urlop? Bon turystyczny 1000 plus - Czy otrzymanie bonu skłoniłoby Cię do wyjazdu na urlop?

Co więcej, z badań przeprowadzonych przez Travelist wynika, że dodatkowe środki z programu 1000+ skłoniłyby do wyjazdu aż 54% respondentów, którzy deklarowali, że nie mają w planach wyjazdu lub są niezdecydowani. Ten wskaźnik pokazuje, jak wielkie znaczenie ma rządowa inicjatywa i jak wielkie przełożenie może mieć na zachowania zakupowe Polaków oraz na kondycję branży, w tym szczególnym okresie.

Bon 1000+ sprawi, że więcej Polaków pojedzie na wakacje

Wyniki badania Travelist jednoznacznie wskazują, że to rodziny z dziećmi zyskają najwięcej na wprowadzeniu rządowego programu 1000+. Ponad trzy czwarte osób, które zadeklarowały, że wyjadą w tym roku na urlop, posiada przynajmniej jedno dziecko. Podobnie prezentuje się odsetek rodziców w grupie wszystkich badanych uprawnionych do otrzymania bonu turystycznego.

Jednorazowo, na wyjazd wakacyjny, na portalu rezerwacyjnym – tak Polacy chcą wykorzystać bon

Zdecydowana większość badanych traktuje program 1000+ przede wszystkim jako wsparcie finansowe przy planowaniu dłuższych – a co za tym idzie również bardziej kosztownych – wyjazdów wakacyjnych. Aż 73% respondentów deklaruje, że w pierwszej kolejności przeznaczyłoby bon turystyczny na letni wyjazd z rodziną, a 28% wskazuje krótki wypad weekendowy.

Bon turystyczny 1000 plus - Na co chcialbys przeznaczyc bon?

Ponadto większość osób (74%) zadeklarowała, iż planuje wykorzystać bon jednorazowo. Takie podejście jest korzystne nie tylko z punktu widzenia planowania wakacyjnych wydatków, ale również samej branży turystycznej. Jednorazowe wykorzystanie bonów może ją wspomóc znacznie efektywniej niż w przypadku rozłożenia świadczenia na 2 lata, jak umożliwiają to przepisy.

Bon turystyczny 1000 plus - Czy chciałbyś wykorzystać bon jednorazowo czy inaczej?

Choć tylko niewielki odsetek badanych (10%) twierdzi, że wartość bonu pozwoli im w całości pokryć koszt planowanego wyjazdu (wśród rodzin z dziećmi to zaledwie 8%), respondenci Travelist w większości deklarują gotowość pokrycia dodatkowych kosztów. Oznacza to, że oprócz pieniędzy przekazanych na wsparcie polskiej turystyki w ramach programu rządowego Polacy chcą wykładać na tegoroczny wypoczynek również własne środki, zwiększając tym samym szanse całej branży na szybsze wyjście z kryzysu.

Bon turystyczny 1000 plus - Czy 1000zł to wystarczająca kwota na wyjazd?

A gdzie najchętniej nasi rodacy wydadzą dodatkowe środki otrzymane od państwa? Połowa badanych zamierza to zrobić bezpośrednio w hotelu, jednak aż 63% chciałoby móc skorzystać z bonu za pośrednictwem popularnych portali rezerwacyjnych. Co ciekawe, zaledwie 1 na 10 respondentów pytanych przez Travelist planuje zrealizować bon 1000+ w biurze podróży. Widać wyraźnie, że w przeciwieństwie do wyjazdów zagranicznych – których bon turystyczny nie obejmuje – w przypadku turystyki krajowej Polacy zdecydowanie preferują organizację wyjazdu na własną rękę.

Bon turystyczny 1000 plus - Gdzie chciałbyś wykorzystać bon?

Jakie są nastroje Polaków przed wakacjami?

Jesteśmy optymistami, mamy już dość izolacji i marzymy o wakacjach – najlepiej jak najszybciej i nad morzem. Świadczą o tym nie tylko wyniki badań, ale również dane pochodzące bezpośrednio ze strony Travelist.

Od 29 kwietnia, kiedy rząd ogłosił na konferencji prasowej datę otwarcia hoteli, widzimy wyraźny wzrost zainteresowania klientów wyjazdami turystycznymi, przejawiający się w dużo wyższej niż wcześniej liczbie wyszukiwań na stronie Travelist – w ciągu pierwszego tygodnia po konferencji było ich ponad 2 razy więcej. I ta liczba ciągle rośnie. Klienci zainteresowani są głównie najbliższymi terminami wyjazdów, co może świadczyć o tym, że są zmęczeni po okresie przymusowej izolacji w domach i pragną jak najszybciej gdzieś się wyrwać. Aktualnie ok. 90% wyszukiwań dotyczy okresu wakacyjnego. Widzimy też ogromne zainteresowanie wyjazdami nad morze – rezerwacje dla tego regionu stanowią ok. 50% wszystkich rezerwacji. Jest to wzrost o blisko 40% w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r. – mówi Tomasz Piszczako, prezes Travelist

Czy program 1000+ to koło ratunkowe dla polskiej branży turystycznej?

Jak podaje Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO), z powodu pandemii koronawirusa w 2020 r. może nastąpić spadek liczby podróży turystycznych na świecie o około 60-80%. Z kolei wg danych przedstawionych przez GUS dotyczących krajowej turystyki, w marcu br. liczba podróżujących korzystających obiektów posiadających 10 lub więcej miejsc noclegowych była o ok. 65% niższa w porównaniu z rokiem ubiegłym. Czy zatem propozycja programu 1000+ może być realnym wsparciem dla osłabionej branży? Na tak postawione pytanie aż 83% respondentów Travelist odpowiedziało, że tak.

Bon turystyczny 1000 plus - Czy Bon 1000+ pomoże branży turystycznej?

Na podstawie danych słowackiej firmy Zlavomat – która podobnie jak Travelist wchodzi w skład międzynarodowej grupy turystycznej Secret Escapes – widać wyraźnie, że podobny program wprowadzony u naszych południowych sąsiadów przyniósł już w 2019 wymierne korzyści tamtejszej branży turystycznej.

Nie ma wątpliwości, że bony 1000+ to ogromna szansa dla polskiej turystyki. Aby jednak to rządowe koło ratunkowe mogło w pełni odegrać swoją rolę, pracujący nad jego wprowadzeniem powinni wziąć pod uwagę kilka dodatkowych czynników.

Po pierwsze, zasady programu muszą być lepiej komunikowane – zarówno społeczeństwu, jak i przedstawicielom branży. W tym momencie wciąż jest zbyt dużo niewiadomych, o czym dobitnie świadczą wyniki badania przeprowadzonego przez Travelist. Po drugie, kluczowym czynnikiem jest czas. Aby Polacy mogli skorzystać z bonów jeszcze w tym sezonie wakacyjnym – a na to liczy ponad trzy czwarte badanych – konieczne jest uruchomienie programu w przeciągu kilku najbliższych tygodni. Po trzecie wreszcie, aby program mógł w pełni sprawnie zadziałać, w jego tworzeniu należałoby uwzględnić zarówno portale rezerwacyjne, jak i biura podróży – bo to właśnie za ich pośrednictwem większość respondentów chciałoby zrealizować swoje bony.

*Badanie zrealizowano w dniach 15-20 maja 2020 na N=8361 gości hotelowych, będących jednocześnie użytkownikami serwisu Travelist.pl

Program 1000+
– najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi (FAQ)

To jedno z rozwiązań mających wesprzeć polską branżę turystyczną w dobie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa – nowy program bonów w wysokości 1000 zł na wypoczynek w Polsce. Bony mają zostać przyznawane przez pracodawców grupie pracowników spełniających założone kryteria. Program 1000 plus ma być co najmniej kilkuletni, jednak dokładne założenia co do jego realizacji w dalszych latach nie są jeszcze znane.

Bony turystyczne mają otrzymać osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, których wynagrodzenie nie przekracza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju (w tym roku wynosi ono 5200 zł brutto). Z dofinansowania wypoczynku będzie mogło zatem skorzystać około 7 mln Polaków, czyli ok. 60 proc. wszystkich pracujących.


„Ma być to bon dla osób mniej lub średnio zarabiających. Musieliśmy dokonać jakiegoś wyboru, to jest kompromis” - skomentował Gut-Mostowy.


Bon nie będzie zatem przysługiwał ani osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie czy umowę o dzieło, ani osobom prowadzącym działalność gospodarczą nawet jeśli spełnią kryterium dochodowe.


„Ten program będzie mógł być modyfikowany w następnych latach” - zaznaczył wiceminister i dodał, że niewykluczone, że w przyszłości zakres beneficjentów programu może zostać rozszerzony.

Wartość całkowita bonu ma wynosić 1000 zł, z tego 900 zł ma zostać sfinansowane z budżetu państwa, zaś 100 zł ma być przekazane w formie premii od pracodawcy. Czy pracodawca będzie jednak miał obowiązek dołożyć 10% wartości bonu? Na to pytanie odpowiedział podczas audycji w TOK FM wiceminister Andrzej Gut-Mostowy:


„Nie ma obowiązku. To jest jego dobrowolna decyzja. Te 100 złotych, które ma dać pracodawca, będzie mogło być także pokryte z Zakładowych Funduszy Socjalnych, które funkcjonują w wielu firmach (...). Natomiast w tych firmach, gdzie nie ma Zakładowego Funduszu Socjalnego, to jest rzeczywiście element rozmowy, negocjacji, forma premii, lub forma dogadania się pomiędzy pracownikiem a pracodawcą”.

Środki będzie można wydać na usługi turystyczne realizowane w kraju. Posiadacz bonu będzie mógł zapłacić za jego pomocą za usługi w obiekcie noclegowym (przy czym najprawdopodobniej będzie musiał to być pakiet co najmniej dwóch usług, w tym nocleg), ale i u touroperatora – na pakiet usług z noclegiem (tak aby oferta mogła obejmować przewodników, muzea czy np. spływ kajakowy, a na bonach mogli skorzystać wszyscy oferujący atrakcje turystyczne).

Bon turystyczny będzie najprawdopodobniej wydawany w postaci karty przedpłaconej (prepaidowej). Posiadacz takiej karty będzie mógł przeznaczyć zasilające ją środki na usługi turystyczne. Co ważne, sprzedawca usług będzie musiał posiadać terminal do obsługi kart elektronicznych.

Bonem 1000 plus nie będzie można opłacić wyjazdu za granicę. Bon będzie do wykorzystania jedynie na usługi turystyczne świadczone w kraju.

Wydana w ramach bonu karta elektroniczna będzie ważna przez 2 lata.

Bon turystyczny będzie można dostać raz w roku.

Zgodnie z zapowiedziami wiceministra rozwoju podczas audycji w TOK FM, jeśli ktoś nie będzie miał możliwości skorzystania z bonu bądź nie będzie po prostu chciał z niego skorzystać, bon „będzie możliwy do wykorzystania w ramach rodziny. Czyli na pewno współmałżonek, dzieci, będą mogły wykorzystać ten bon turystyczny”.

Szacuje się, że w 2020 roku koszt programu wyniesie 7 mld złotych, z czego 90% ma zostać pokryte z budżetu państwa, a 10% z kieszeni pracodawcy. Zgodnie z rządowymi zapowiedziami w kolejnych latach udział państwa ma się zmniejszać.

Zgodnie ze słowami wiceministra rozwoju w programie specjalnym Wirtualnej Polski bon „będzie zwolniony ze wszelkich opłat fiskalnych i po stronie pracownika, i po stronie pracodawcy”. Pracodawca będzie mógł odliczyć koszt bonu od podatku.

W tym momencie w realizację projektu zaangażowani są Ministerstwo Rozwoju (projekt przygotował wiceminister Andrzej Gut-Mostowy) oraz Polska Organizacja Turystyczna. Wiceminister rozwoju potwierdził, że realizacją programu 1000 plus będzie zarządzać Polska Organizacja Turystyczna za pośrednictwem specjalnie utworzonego do tego portalu informacyjnego. Najprawdopodobniej również POT będzie – przy współpracy z touroperatorami – dystrybuować bony 1000 plus przedsiębiorcom. Na ostateczne potwierdzenie rządu, jak będzie wyglądała realizacja programu 1000 plus, jeszcze czekamy. Szczegóły mamy poznać na specjalnie zwołanej w tym celu konferencji prasowej.

Używamy plików Cookies, aby optymalizować naszą witrynę. Możesz zaktualizować ustawienia przeglądarki, jeśli nie wyrażasz na to zgody.
Polityka plików Cookies