11

W 2016 w rankingu najlepszych kierunków do odwiedzenia wg Lonely Planet Polska zajęła 7. miejsce, a w sporządzonej przez portal Trivago liście 100 europejskich miejsc, które warto odwiedzić w nadchodzącym roku, znalazło się 7 polskich miast. Gdyby przywiązanie Polski do symbolicznej „7” okazało się nieprzypadkowe, rok 2017 byłby dla polskiej turystyki rokiem wyjątkowo szczęśliwym. Które z polskich miast są szczególnie warte odwiedzin w tym sezonie? Jakich atrakcji absolutnie nie można pominąć? Co nowego nas czeka? Podpowiadamy, gdzie skierować swe kroki, by w nadchodzącym roku poczuć się szczęśliwszym

 Najlepsze oferty hoteli z całej Polski nawet 89% taniej – rezerwuj! »

Kazimierz

Miasta 2017 - Kazimierz

„Płynie Wisła, płynie, po polskiej krainie…” – rok 2017 ogłoszony został oficjalnie Rokiem Wisły, nic więc dziwnego, że w zestawieniu miejsc wartych odwiedzenia wypływa na pierwsze miejsce… nadwiślański Kazimierz. Kazimierskie zabytki i okoliczne krajobrazy – obserwowane z Góry Zamkowej oraz Góry Trzech Krzyży – zaliczają się w poczet najbardziej urokliwych pejzaży w Polsce, a projekty kulturalno-historyczne, turystyczne, ekologiczne oraz artystyczne, które mają być realizowane pod wspólnym logo obchodów Roku Rzeki Wisły, wetchną w te uwielbiane przez artystów miasto nowego ducha. Rynek z misternie zdobionymi kamieniczkami, kościół farny, ruiny średniowiecznego zamku czy zabytkowe spichlerze dostarczą odwiedzającym malowniczych, miejskich kadrów, w czasie gdy spacery po okolicznych wąwozach lessowych czy romantyczne wycieczki statkiem po Wiśle pozwolą spojrzeć na miasto z nieco innej perspektywy.

Najlepsze oferty hoteli z całej Polski nawet 89% taniej – rezerwuj! »

Warszawa

Miasta 2017 - Warszawa

2017 to także rok obchodów stulecia awangardy w Polsce. To dobry powód, by zdecydować się na wizytę w Muzeum Narodowym w Warszawie, którego władze zapowiadają wystawę własnego, rzadko pokazywanego zbioru grafiki i rysunków artystów polskiej awangardy. Po opuszczeniu wnętrz muzealnych, dobrym pomysłem będzie spacer ulicami Warszawy. Kontrastujące krajobrazy i architektoniczne zestawienia także określić można mianem „awangardowych”. Stare i Nowe Miasto – choć niemal w całości odrestaurowane – urzeka liczbą pięknych budowli i klimatycznych zaułków. Z kolei spacer Traktem Królewskim aż do palmy na rondzie De Gaulle’a ukazuje dostojne, majestatyczne i pełne przepychu oblicze stolicy. Jej inną odsłonę stanowi architektura z czasów socrealizmu z potężną bryłą Pałacu Kultury i Nauki czy masywnym gmachem MDM-u na czele. Warto wspomnieć, że pod względem liczby parków i terenów zielonych Warszawa bije na głowę większość europejskich stolic. Rozkoszujcie się zatem kolorem nadziei w Łazienkach Królewskich, w Wilanowie albo na Polu Mokotowskim.

 Najlepsze oferty hoteli z całej Polski nawet 89% taniej – rezerwuj! »

Toruń

Miasta 2017 - Toruń

„Gotyk na dotyk” – takim hasłem reklamuje się Toruń. I rzeczywiście będzie tu czego dotknąć. Wystarczy wpaść na krótki kurs pieczenia pewnego korzennego specjału do Żywego Muzeum Piernika, gdzie urobimy się w mące aż po łokcie. Ale za to wyjdziemy z własnoręcznie przyrządzonym piernikiem w garści. A co z gotykiem? Trafimy nań na każdym kroku. Czy będzie to Rynek, którego układ nie zmienił się od 700 lat, majestatyczna katedra św. Janów, rodzinny dom Mikołaja Kopernika, czy też niezwykły kościół św. Jakuba, z którego można wyruszyć w drogę do hiszpańskiego Santiago de Compostela – trzeba tylko szukać muszli namalowanych na murach.

A przecież jest jeszcze Krzywa Wieża, ruiny zamku krzyżackiego, kilka średniowiecznych spichlerzy czy ciąg murów obronnych. Nie wspominając już o doskonałych pierogach i jedynym w Polsce piwie piernikowym. Nic dziwnego, że wszystkie te skarby doceniła nie tylko komisja UNESCO, ale też czytelnicy „National Geographic”. Uznali toruński Rynek za jedno z 30 najpiękniejszych miejsc na świecie.

 Najlepsze oferty hoteli z całej Polski nawet 89% taniej – rezerwuj! »

Trójmiasto

Miasta 2017 - Trójmiasto

W sierpniu 2016 uroki Trójmiasta zachwalał brytyjski The Sun. Miesiąc później do zachwyconych nadmorską aglomeracją autorów z Wysp dołączył dziennikarz z The Guardian. „Słońce, morze i piasek – smak polskiej Riwiery” to jednak nie tylko ponętny tytuł z dziennika, ale i zapowiedź doznań czekających na tych, którzy obiorą  Sopot za cel wakacji 2017. Sopockie molo liczy sobie dokładnie 512 m długości, jego historia sięga XIX wieku, a na przestrzeni lat pełniło m.in. funkcję pomostu dla transatlantyków czy przystani dla hydroplanów. Dziś uznawane jest za najdłuższe drewniane molo w Europie, a nad Bałtykiem nie ma sobie równych. I stanowi najsłynniejszy symbol Sopotu – ekskluzywnej, uzdrowiskowej enklawy na terenie Trójmiasta i jedynego kurortu na polskim Wybrzeżu o prawdziwie światowym charakterze.

Ale Trójmiasto to nie tylko Sopocki kurort, ale i zabytkowy, a jednocześnie otwarty na świat Gdańsk oraz nowoczesna, portowa Gdynia. Największe skupisko trójmiejskich zabytków odnajdziemy na gdańskim Głównym Mieście. Renesansowy Ratusz z wysoką na 83 m wieżą, zachwycający koronkową architekturą Dwór Artusa, zachowany w niemal niezmienionej postaci od XVIII w. Dom Uphagena, olśniewająca barokowym przepychem Złota Kamienica czy jakby żywcem przeniesiona z Amsterdamu Zielona Brama to zaledwie drobna część skarbów, na których koniecznie trzeba zawiesić oko. Będzie to o tyle proste, że wszystkie znajdują się przy słynnej Drodze Królewskiej, czyli głównej arterii dawnego Gdańska.

Dziś składają się na nią ulica Długa oraz Długi Targ, nie bez przyczyny nazywany „salonem miasta”. Podziwiając wspaniałe mieszczańskie rezydencje, trudno uwierzyć, że przed wiekami na tym rozległym placu handlowano… żywymi prosiętami. Dziś można tu kupić głównie pamiątki. A na uzbrojonych w aparaty i smartfony turystów czeka najbardziej charakterystyczny symbol nadmorskiego grodu, czyli XVII-wieczna Fontanna Neptuna. Z władcą mórz i oceanów trzeba zrobić sobie zdjęcie! A później – zgodnie ze starą kaszubską legendą – należy cmoknąć go w tylną część ciała. Wtedy na pewno się do Gdańska powróci.

A jak nie do Gdańska, to do Gdyni – miasta, którego serce bije na Skwerze Kościuszki. Tutaj przy charakterystycznej fontannie spotykają się mieszkańcy, tutaj odbywają się najciekawsze imprezy (z pierwszymi edycjami festiwalu Openera włącznie), tutaj wreszcie wcześniej czy później trafi każdy turysta odwiedzający jedyną rdzennie polską część Trójmiasta. I z pewnością nie będzie się nudził. Podczas spaceru wzdłuż skweru i mola czekają na nas piękne widoki na Zatokę Gdańską, trójmiejskie plaże, a nawet Mierzeję Helską… A także liczne atrakcje, których nie można przegapić. To przede wszystkim 2 legendarne pływające muzea, czyli żaglowiec Dar Pomorza oraz niszczyciel ORP Błyskawica.

Na każdy ze statków można wejść i z bliska zobaczyć, jak wyglądało życie na morzu – w wersji zarówno pokojowej, jak i wojennej. Gdy już wrócimy na stały ląd i rzucimy okiem na zdobiące molo rzeźby i pomniki (z których największe wrażenie robi klimatyczny „Dyrygent fal”), obieramy kurs na stojące tuż obok Akwarium Gdyńskie. Wśród ponad 1600 zgromadzonych tu zwierząt znalazły się m.in. mureny, piranie, płaszczki i anakondy. Jedno z akwariów zajmuje prawdziwa rafa koralowa, a w niezwykłej Sali Mokrej mamy niepowtarzalną okazję… pogłaskać rybę. Po takiej dawce wrażeń pozostaje już tylko jedno – obiad w kultowym Bistro Kwadrans w jednej z kamienic przy skwerze.

 Najlepsze oferty hoteli z całej Polski nawet 89% taniej – rezerwuj! »

Warmia

Miasta 2017 - Warmia

Kraina będąca od zawsze w cieniu Mazur, przez większość utożsamiana głównie z pięknymi jeziorami, zachwyca nie tylko doskonałymi walorami przyrodniczymi. Mało kto wie, że Warmia i Mazury to właściwie dwa osobne regiony. Różnią się od siebie nie tylko nazwą, ale przede wszystkim religią oraz kulturą rdzennych mieszkańców. Zabytkowy, gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, datowany na połowę XVI w., którego gospodarzem był sam Mikołaj Kopernik czy urokliwa Starówka z Wysoką Bramą oraz otwarty po remoncie zamek w Lidzbarku Warmińskim to tylko niektóre z miejsc, które warto odwiedzić. Drugie co do wielkości olsztyńskie planetarium to prawdziwa gratka dla tych, którzy na co dzień lubią spoglądać w kosmiczne otchłanie. Każdy z chęcią spędzi chwilę relaksu w Termach Warmińskich, będących pierwszym tego typu obiektem zlokalizowanym na północy Polski.

 Najlepsze oferty hoteli z całej Polski nawet 89% taniej – rezerwuj! »

Łańcut

Miasta 2017 - Łańcut

Kiedy rodzina Potockich przechadzała się arystokratycznie po korytarzach swojej rodowej siedziby w Łańcucie, nie wiedziała jeszcze, że w roku 2017 rezydencja ta w swojej najwyśmienitszej odsłonie zostanie udostępniona do zwiedzania turystom. Z końcem ubiegłego roku zakończył się remont generalny Muzeum-Zamku w Łańcucie i jest to powód, aby wybrać się tam w roku 2017. Odnowione dach, główna klatka Schodowa, Sala Balowa, Galeria Rzeźb i ponad 70 innych pomieszczeń wraz z umeblowaniem, a także setki zdigitalizowanych naczyń kuchennych i toaletowych ucieszą oczy nie tyko amatorów historii sztuki czy designu. Podczas zwiedzania nie można także ominąć imponujących neobarokowych stajni, modernistycznej wozowni, galerii sztuki cerkiewnej i storczykarni, a także spaceru po ogrodzie w stylu angielskim.

Najlepsze oferty hoteli z całej Polski nawet 89% taniej – rezerwuj! »

Bieszczady

Miasta 2017 - Bieszczady

Różnie można przemierzać najdziksze polskie góry – piechotą, samochodem, rowerem, konno, pekaesem itd. Nic jednak nie może się równać z wyprawą wzdłuż dawnej linii kolejowej 108 między Zagórzem a Krościenkiem na pokładzie drezyny napędzanej siłą własnych mięśni. Spróbuj tego w 2017 roku! Widoki są wspaniałe, licząca w sumie 46 km długości trasa całkiem inna od uczęszczanych szlaków, a połączenie zwiedzania z odrobiną aktywności i szczyptą kolejarskiej magii (wizyta na centralnej stacji w Uhercach Mineralnych przypomina podróż w czasie) zapewnia niezapomniane przeżycia.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to obecnie największy turystyczny przebój w tym regionie. Pierwszy pojazd wyjechał na tory w maju 2015 r., niemal od razu posypały się nagrody, a liczba chętnych zaskoczyła ponoć nawet samych organizatorów. Docelowo wypożyczalnia drezyn dysponować ma 50 wehikułami, z których każdy może zabrać 4 osoby – w tym 2 „rowerzystów”. To idealna konfiguracja dla rodzin z dziećmi. Do wyboru mamy kilka tras o różnym poziomie trudności, jednak większość pedałujących jest zgodna, że najpiękniejszy jest odcinek od Uherców Mineralnych w stronę Zagórza.

Najlepsze oferty hoteli z całej Polski nawet 89% taniej – rezerwuj! »

Góry Izerskie

Miasta 2017 - Góry Izerskie

Są miejsca, które warto odwiedzić bez względu na czas – ten bowiem tam się jakby zatrzymał. Choć nie należą do najwyższych i nie oferują zbyt wielu ekstremalnych doznań, Góry Izerskie kuszą wieloma innymi atrakcjami. Tutejszy unikalny mikroklimat w połączeniu z wodami mineralnymi pozwala ponoć na długo zachować młodzieńczy wygląd. Z kolei porośnięte lasami wzgórza i doliny wciąż zachowały aurę pierwotnej tajemniczości. Nic dziwnego, że już Prasłowianie uważali malownicze okolice Świeradowa-Zdroju za swoje święte miejsce, a i dziś warto przyjechać właśnie tutaj zamiast tłoczyć się w Zakopanem lub Karpaczu. Ale nie tylko poszukiwacze pradawnych sekretów i wiecznej młodości znajdą coś dla siebie. Rozległe, łagodne wzniesienia idealnie nadają się do uprawiania turystyki górskiej w rodzinnym gronie, a dostęp do szlaków z pewnością ułatwi kolejka gondolowa na Stóg Izerski – jedna z najnowocześniejszych w Polsce.

Izery przyciągają również fanów aktywnego wypoczynku w nieco innej postaci. Jest to bowiem wyśmienita okolica do uprawiania kolarstwa górskiego, a prawdziwą mekką cyklistów jest zlokalizowany na granicy polsko-czeskiej kompleks Singltrek pod Smrkem. To pierwsza w Europie kontynentalnej trasa typu singletrack, wzorowana na inicjatywach rodem z Irlandii, Szkocji i Walii. Została uznana przez międzynarodową organizację IMBA za jedno z 7 najlepszych miejsc dla „górali” na świecie. Jeśli zaś wciąż będzie nam mało wrażeń, zaledwie 20 minut jazdy dzieli Świeradów od zamku Czocha – średniowiecznej warowni, w której podczas II wojny światowej naziści ukryli ponoć bezcenne skarby. Dziś klimatyczne zamkowe zabudowania same są skarbem, co w ostatnich latach szczególnie docenili filmowcy.

Najlepsze oferty hoteli z całej Polski nawet 89% taniej – rezerwuj! »

Dolina Pałaców i Ogrodów

Miasta i miejsca 2017 - Kotlina Jeleniogórska

Tak jak Francja ma swoją Dolinę Loary, tak Polska może się pochwalić ocienioną szczytami Karkonoszy Kotliną Jeleniogórską. I nigdzie indziej w Europie nie znajdziemy takiego zagęszczenia zabytkowych arystokratycznych rezydencji na kilometr kwadratowy. Na obszarze mniejszym niż łączna powierzchnia 3 warszawskich dzielnic (Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa) mieści się tam bowiem blisko 30 pałaców, zamków, stylowych folwarków i innych historycznych majątków. Barokowy Staniszów, baśniowy Wojanów, malownicza Łomnica – każdy z nich jest inny i każdy może się pochwalić bogatą historią.

Większość pochodzi z czasów, gdy okolice Jeleniej Góry były jednym z najmodniejszych terenów wypoczynkowych w Europie. Należały do najpotężniejszych ówczesnych rodów – m.in. Czartoryskich, Radziwiłłów, Hohenzollernów czy Schaffgotschów. Przyjeżdżali tu na wywczas cesarze, książęta oraz artyści tej rangi co Johann Wolfgang Goethe albo Caspar David Friedrich. Dziś w odrestaurowanych rezydencjach mieszczą się stylowe hotele i restauracje, część można również zwiedzać – a cały region aktywnie stara się o wpisanie na listę UNESCO. I ma na to spore szanse.

Z tej bajkowej doliny warto wybrać się pod najwyższy szczyt Karkonoszy, „miasta pod Śnieżką” – Karpacza – albo odwiedzić tak urokliwe miejsca, jak Samotnia, Strzecha Akademicka czy kompleks skalny Słonecznik.

Najlepsze oferty hoteli z całej Polski nawet 89% taniej – rezerwuj! »

Przełom Popradu

Miasta i miejsca 2017 - Poprad

Spięte wartkim nurtem górskiej rzeki okolice Muszyny, Wierchomli, Piwnicznej-Zdroju i Rytra to jeden z najbardziej urokliwych zakątków Beskidu Sądeckiego – a zimową porą prawdziwy raj dla narciarzy. To właśnie tutaj zlokalizowany jest słynny ośrodek Dwie Doliny, który w pomysłowy sposób łączy ze sobą dwie miejscowości. Możemy więc liczyć nie tylko na typowo narciarskie emocje, ale też różnorodne krajobrazy. W dodatku specyficzny mikroklimat panujący w kotlinie sprawia, że temperatury są tu średnio o 4°C niższe niż w okolicy. Dzięki temu nawet przy mniej sprzyjającej aurze łatwiej tu o dobre warunki do szusowania.

Najlepsze oferty hoteli z całej Polski nawet 89% taniej – rezerwuj! »

Świnoujście

Miasta i miejsca 2017 - Świnoujście

Wspaniały, szeroki na 130 m pas białego piasku na wyspie Uznam od kilku lat regularnie zwyciężą w plebiscytach na najlepsze plaże w Polsce. Jest tu nie tylko uroczo, czysto i bezpiecznie (certyfikat Błękitnej Flagi), ale też wody Bałtyku nigdzie indziej w Polsce nie są równie ciepłe. Na tych, którzy zdecydują się na wizytę w Świnoujściu w 2017 roku, czekają jednak nie tylko piękna plaża, aż 68-metrowa latarnia morska, wieża dawnego kościoła przerobiona na punkt widokowy czy strzegący wejścia do portu „wiatrak”, czyli Stawa Młyny, ale i największy kompleks hotelowo-apartamentowy na Wybrzeżu – Baltic Park Molo. Okazałe, 13-kondygnacyjne budynki z basenem na dachu, aquaparkiem, centrum handlowym i molo wychodzące ze świnoujskiej plaży w głąb Bałtyku to nie tylko jedna z największych inwestycji turystycznych w Polsce, ale i gwarancja odpoczynku w 2017 roku na 5-gwiazdkowym poziomie.

Najlepsze oferty hoteli z całej Polski nawet 89% taniej – rezerwuj! »

Słowiński Park Narodowy

Miasta i miejsca 2017 - Słowiński Park Narodowy

Maroko ma swoje Erg Chebbi, Namibia kolorową pustynię Namib, Brazylia księżycowy krajobraz Lencois Maranhenses, a Polska – Słowiński Park Narodowy. We wszystkich tych miejscach największą atrakcją turystyczną jest… piasek. Piasek, który wskutek działania wiatru i innych naturalnych czynników przybiera niezwykłe formy, do złudzenia przypominające fantastyczny, pozaziemski krajobraz. I niewielki obszar bałtyckiego wybrzeża między Łebą, Ustką i Rowami idealnie wpisuje się w tę konwencję. Znajdziemy tu jedno z największych w Europie skupisk ruchomych wydm. Wędrują one z prędkością nawet 10 m rocznie, „pożerając” kolejne drzewa. Zostawiają za sobą kikuty tych, które już wcześniej stanęły im na drodze.. Najwyższa z wydm, Łącka Góra, osiąga wysokość od 30 do 40 m n.p.m. Warto więc wdrapać się na szczyt, żeby podziwiać piękne widoki – na morze i… nie tylko. Cofające się wody Bałtyku odsłoniły bowiem w mijającym roku prawdziwe perły natury –  szczątki lasu dębowo-bukowego sprzed ponad 3 tysięcy lat.

Najlepsze oferty hoteli z całej Polski nawet 89% taniej – rezerwuj! »