Termy: Lista polskich kompleksów termalnych

Cesarz rzymski zapytany kiedyś dlaczego codziennie chadza do term, odpowiedział: „Bo nie mam czasu, żeby chodzić dwa razy dziennie”. Nikogo nie powinno więc dziwić, że rozrywka ta szybko zdobyła swoich zwolenników poza granicami Imperium. Także w Polsce.

Zalety kąpieli w wodach termalnych 

termy„Sanus Per Aquam”, czyli „zdrowie poprzez wodę”. Tak właśnie tłumaczy się skrót SPA. W praktyce oznacza, że dzięki przebywaniu w wodach termalnych można poprawić swoją kondycję. Zarówno tą psychiczną, jak i fizyczną.

O to pierwsze głównie dba naturalnie wysoka, odprężająca temperatura wody. I tak ta wydobywana z głębokości ponad 2 tys. m w Białce i Bukowinie Tatrzańskiej osiąga nawet 85-87°C, a najgorętsze w Europie gorące źródło – Saparewa Bania w Bułgarii – może spokojnie rywalizować z czajnikiem elektrycznym (103°C). Ale spokojnie. Nikt nam nie każe katować się w imię zdrowia i relaksu takim ukropem. Zanim wody termalne trafią do basenów, zwykle są schładzane do przyjemnych i relaksujących ok. 38-40 stopni.

Jednak przyjemne ciepło to nie wszystko. Kąpiel w termach ma doskonały wpływ na nasz organizm również dlatego, że czerpana z dużych głębokości woda jest silnie zmineralizowana i zawiera znaczne ilości biopierwiastków, m.in. wapń, żelazo, magnez, krzem, sód, potas czy selen. Dzięki temu pomaga w leczeniu nerwic, korzystnie oddziałuje na serce i układ krążenia, reguluje gospodarkę hormonalną, poprawia stan skóry, chroni przed wolnymi rodnikami, a nawet skutecznie pomaga w walce z nadwagą i cellulitem. Nic dziwnego, że zapalonymi miłośniczkami podobnych seansów były takie historyczne piękności, jak m.in. Marysieńka Sobieska czy austriacka cesarzowa Sissi. A dziś korzystają z nich wszystkie gwiazdy z pierwszych stron gazet, takie jak Gwyneth Parltow czy Jennifer Lopez.

Termy w Polsce

Choć podziemne złoża gorących wód obejmują ok. 75% terytorium Polski, to jeszcze 15 lat temu kompleksy termalne w naszym kraju można było policzyć na palcach jednej ręki. Kto chciał w pełni poczuć dobroczynne właściwości naturalnie podgrzanych basenów, musiał szukać ich na Węgrzech lub na Słowacji. Na szczęście sytuacja w ostatnich latach zmieniła się do tego stopnia, że nasze termy mogą spokojnie konkurować z secesyjnymi termami Szechenyi w Budapeszcie czy skalnymi kąpieliskami w Miszkolcu. Dobrym przykładem są termy zlokalizowane przy Hotelu Azzun Orient & Spa**** w mazurskim Barczewie. Nawiązują one do tradycji starożytnych łaźni rzymskich. Znajdziemy tu zatem nie tylko kompleks basenów, ale też wszystko to, co znamy z historycznych przybytków sprzed 2 tysięcy lat – czyli m.in. caldarium, frigidarium, laconium i tepidarium. I uwaga! Można z nich korzystać więcej niż raz dziennie!

Gdzie najlepiej? Oto nasza lista najciekawszych polskich kompleksów termalnych:

Terma Białka

Termy w Białce TatrzańskiejDawna Terma Bania w Białce Tatrzańskiej to wodny raj dla całej rodziny. Dzięki innowacyjnemu podziałowi na strefę głośną i cichą każdy znajdzie to, co mu najbardziej odpowiada – można szaleć na zjeżdżalniach w tłumie dzieciaków albo odprężyć się w ciepłej wodzie i podziwiać panoramę Tatr. Łącznie do dyspozycji gości jest 14 basenów wewnętrznych i zewnętrznych o temperaturze od 20 do 38°C, a także kompleks saun i jacuzzi.

 Sprawdź oferty hoteli w okolicy »

Terma Bukowina

Termy - Bukowina TatrzańskaJeden z najbardziej imponujących kompleksów basenowych w kraju. Nie tylko dlatego, że basenów termalnych jest tu aż 12, mają temperaturę od 28 do 36°C i leżą dosłownie u podnóża Tatr. Dodatkowo każdy może się pochwalić oryginalną regionalną nazwą (jak choćby „bulgotnik”, „bonior basisty” czy „łozpolono Maryna”), a mnóstwo dodatkowych atrakcji – m.in. zjeżdżalnie, sauny, grota solna czy centrum spa – sprawia, że można tu spędzić wiele długich godzin.

 Sprawdź oferty hoteli w okolicy »

Termy Szaflary

Termy SzaflaryNajbardziej kameralny z podhalańskich kompleksów termalnych. Tutejsza woda charakteryzuje się silnym zmineralizowaniem doskonale sprawdza się m.in. w leczeniu nerwic i wspomaganiu odchudzania. Można pluskać się w dwóch basenach wewnętrznych i dwóch zewnętrznych, nie brak też hydromasaży, zjeżdżalni oraz atrakcji dla najmłodszych.

 

Sprawdź oferty hoteli w okolicy »

Termy Uniejów

termy w UniejowieNajciekawszy kompleks termalny w centralnej Polsce, położony u stóp XIV-wiecznego zamku. Do zasilania basenów wykorzystywane są unikalne w skali kraju źródła solankowe, słynące ze swych właściwości leczniczych. Do dyspozycji gości są 3 baseny, a także kompleks saun, hydromasaże, liczne atrakcje dla dzieci, a nawet ogromna balia wypełniona po brzegi… czekoladą. Nic dziwnego, że w zeszłym roku Termy zostały uznane za jeden z Siedmiu Nowych Cudów Polski przez magazyn National Geographic Traveler.

 Sprawdź oferty hoteli w okolicy »

Termy Maltańskie w Poznaniu

Termy Maltańskie w PoznaniuDrugi co do wielkości kompleks rekreacyjno-sportowy w Europie – można tu zarówno popływać wyczynowo, jak i powygrzewać się w termalnej solance wydobywanej z głębokości 1300 m. Całość dzieli się na 2 części – sportową i rekreacyjną. Łącznie mamy do dyspozycji 9 basenów (w tym olimpijski, 2 geotermalne i solankowy), ogromny zespół zjeżdżalni, strefę saun, strefę dla najmłodszych i dużo więcej.

 

 Sprawdź oferty hoteli w okolicy »

Zdrój Wojciech w Lądku-Zdroju

Basen termalny w Lądku ZdrójCzy basen może być dziełem sztuki? Jeśli ktoś ma wątpliwości, powinien czym prędzej udać się do stylowego sudeckiego uzdrowiska. W barokowym gmachu z 1680 r. można zażywać kąpieli termalnych w okrągłej niecce otoczonej pięknymi zdobieniami, całość zaś nakryta jest imponującą kopułą. Do tego pluskali się tam m.in. Goethe i caryca Katarzyna.

 

Sprawdź oferty hoteli w okolicy »

Aqua Park Zakopane

Termy ZakopaneZakopiański park wodny był jednym z pierwszych miejsc w Polsce oferujących relaks w termalnym stylu. Dziś składa się z 3 basenów krytych i 1 zewnętrznego, 5 zjeżdżalni, 6 jacuzzi oraz kompleksu saun – i wciąż robi wrażenie. Szczególnie zimowa kąpiel w całorocznym basenie geotermalnym z widokiem na Giewont na długo pozostanie w pamięci.

 

Sprawdź oferty hoteli w okolicy »

Termy Mszczonów

Termy MszczonówBaseny termalne położone najbliżej Warszawy – zaledwie 40 km. Znajdziemy tu łącznie 5 basenów, w tym 2 (wewnętrzny i zewnętrzny) wypełnione naturalną, niefiltrowaną wodą geotermalną o temperaturze sięgającej 42°C. Nie brak też licznych wodnych atrakcji dla całej rodziny, a latem czynna jest trawiasta plaża.

Sprawdź oferty hoteli w okolicy »

 

 

Comments are closed.